ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Imieniny księdza Leona

Ks. Leon Siwecki niemal każdy wykład rozpoczyna od pytania: "Czy od ostatniego wykładu zrodziło się wśród was jakieś pytanie"? Zazwyczaj nie są to łatwe pytania:), ale ksiądz profesor stara się odpowiedzieć na wszystkie, nawet te najtrudniejsze. Podczas wykładów z teologii dogmatycznej uczy nas, że teologia ciągle się rozwija, a przez jej studiowanie coraz bardziej możemy zgłębiać tajemnicę Bożego Objawienia. Pragniemy życzyć wielu łask Bożych w niełatwej posłudze kapłańskiej w naszym seminarium. Dziękujemy za wszelką pomoc i wiedzę przekazywaną nam podczas wykładów.

Modlitwa za chorych

W orędziu na XXVIII Światowy Dzień Chorego papież Franciszek napisał: Osobom przeżywającym przygnębienie z powodu swojej sytuacji słabości i bólu Jezus Chrystus nie narzuca przepisów prawa, ale oferuje swoje miłosierdzie czyli samego siebie jako odnawiającą moc. Jezus patrzy na poranione człowieczeństwo. W orędziu papież podkreśla także rolę rodziny, która cierpi i również potrzebuje pociechy i bliskości.

Obchody diecezjalne odbyły się w Sandomierzu. Mszy Świętej w kościele seminaryjnym przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka: rzeczownik osoba zawsze pojawia się przed przymiotnikiem chory.
Po homilii biskupi oraz kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych osobom przybyłym do świątyni  seminaryjnej, wśród nich było wielu chorych oraz osób w podeszłym wieku. Na zakończenie Eucharystii odmówiono modlitwy w celu uzyskania odpustu, który można uzyskiwać w kościele seminaryjnym z racji 200-lecia seminarium duchowego.

Dzień skupienia

W niedzielę 9 lutego w naszym seminarium odbył się dzień skupienia. Jednakże tym razem nie było konferencji. Pracujący na parafii księża nie mają prowadzonych dni skupienia i sami muszą zatroszczyć się o ich zorganizowanie oraz dobre przeżycie. Dlatego nasi ojcowie duchowni zaproponowali, abyśmy w ramach przygotowania do tego wyzwania wyruszyli na pustynię indywidualnie. Oczywiście pomagali nam w tym. 
Najpierw w sobotę wieczorem ojciec Rafał wytłumaczył jak właściwie podejść do tematu, a także przekazał nam pomoce do medytacji niedzielnej Ewangelii. Następny dzień rozpoczęła kilkugodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której klerycy mogli się modlić według własnego planu. Natomiast po obiedzie wszyscy zebrali się na auli, aby podzielić się tym, co Bóg w swym Słowie do każdego powiedział. Całość zwieńczyła wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ojca Szymona, który wygłosił także homilię.

Uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

Tradycja spotkań naukowych w naszym seminarium z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu, pielęgnowana jest od wielu lat. W tym roku miała ona szczególny charakter ze względu  na jubileusz 200-lecia istnienia naszej uczelni. 25 stycznia, w święto Nawrócenie św. Pawła, zebraliśmy się w Kościele seminaryjnym na wspólnej Eucharystii, aby wspominać Doktora Anielskiego. Zgromadzeniu przewodniczył ks. bp senior Edward Frankowski, wraz z nim Mszę św. koncelebrowali: ks. rektor, wykładowcy naszego seminarium, księża dziekani, neoprezbiterzy oraz zaprzyjaźnieni kapłani. We Mszy uczestniczyli przyjaciele naszego seminarium oraz siostry zakonne. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Hałas SCJ zawracając uwagę na historię życia oraz posłannictwo św. Pawła i św. Tomasza. 
Po wspólnej Eucharystii w auli wysłuchaliśmy wykładu. Ks. prof. Hałas - Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w UPJP II w Krakowie w wykładzie zatytułowanym "Jubileusz w tradycji biblijnej" ukazał biblijne źródła praktyki jubileuszowej w Kościele. Przedstawił w jaki sposób jubileusz był rozumiany w na przestrzeni wieków oraz jak jest przeżywany współcześnie, kończąc przykładem ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Po wykładzie był czas na dyskusję i pytania. Całość spotkania podsumował ks. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślając geniusz, jakim św. Tomasz z Akwinu został obdarzony przez Boga. – On miał dobrych mistrzów i sam był mistrzem dla wielu – zauważył biskup.

Modlitwa o jedność

W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 24 stycznia, w kaplicy seminaryjnej modliliśmy się wraz z naszym księdzem biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem o jedność dla podzielonych chrześcijan. Ks. bp celebrował Mszę świętą wraz z kapłanami posługującymi w seminarium. Przypomniał, że mimo wielu kroków już poczynionych w kierunku jedności chrześcijan, wielu uważa, że już więcej nie można nic zrobić. Różnimy się w sprawach doktryny, ważności święceń i sakramentów, ale powinniśmy wykazywać naszą troskę o sprawy ekumenizmu. Niektórzy sądzą, że skoro w naszej okolicy nie ma wiernych innych wyzwań, to nie ma potrzeby modlitwy w intencji jedności. Jest to jednak sprawa nas wszystkich. Wzorem do naśladowania może być św. Franciszek Salezy, który gdy nie mógł głosić kazań, gdy był odrzucany, to umieszczał w drzwiach domów fragmenty Pisma Świętego i myśli do rozważania swoim wiernym. Niczego nie robił na siłę, do niczego nie zmuszał; jedynie zachęcał mimo trudnych sytuacji i konfliktów jakie go spotkały podczas posługi jako biskupa Genewy.
Wieczorem uczestniczyliśmy w koncercie prawosławnych hymnów liturgicznych, pieśni i kolęd oraz modlitwie o jedność w Bazylice Katedralnej.
Dzień wcześniej podczas nabożeństwa połączonego ze śpiewem kanonów Taize, polecaliśmy Panu Bogu sprawę jedności chrześcijan.

Diakoni obsługiwali stoły

Już po raz ostatni nasi diakoni posługiwali przy stołach. Ostatnia posługa na refektarzu kleryckim diakonów to ważne wydarzenie, ponieważ to najstarsi obsługują młodszych. Najstarsi bracia już za niedługo udadzą się do swoich pierwszych parafii na praktykę diakońską. Prosimy o modlitwę w intencji diakonów naszej diecezji.

Styczniowy dzień skupienia

W Niedzielę Chrztu Pańskiego przeżywaliśmy styczniowy dzień skupienia, który prowadził ks. dr Adam Kopeć - wykładowca w naszym seminarium. Ksiądz Adam wyjaśnił nam jak ważna jest dbałość o Eucharystię. Podczas kazań mogliśmy usłyszeć "Kto" ukrywa się w Eucharystii, jaką należy przyjąć postawę wewnętrzną podczas przyjmowania Komunii Świętej oraz tego, co się wtedy dokonuje. Punktem kulminacyjnym dnia skupienia była wspólna Eucharystia.

Kolędnicy dla Amazonii

W parafii. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu-Serbinowie odbyło się spotkanie kolędników misyjnych z całej diecezji sandomierskiej. Mszę św., której przewodniczył ks. bp Jan Wątroba - biskup rzeszowski koncelebrowali: ks. bp Krzysztof Nitkiewicz oraz kapłani z diecezji. W homilii ksiądz biskup Jan mówił jak ważne jest podtrzymywanie dobrej tradycji kolędowania. Kolędnicy zawsze przynoszą radość ludziom, do których się udają. Wspomniał także o tym, jak potrzebna jest pomoc mieszkańcom Amazonii, gdzie brakuje głosicieli Ewangelii oraz jak istotna jest nasza modlitwa za nich. Po Mszy św. miały miejsce jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Komorowie. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.

Kolędowanie z przyjaciółmi

11 stycznia w naszej wspólnocie miało miejsce radosne spotkanie. Jak co roku do naszego seminarium przybyli goście ze Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Sandomierzu.

Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Rafał Kułaga - rektor WSD. Wraz z nim Mszę koncelebrowali księża z zarządu.

Po Mszy nasi Przyjaciele zostali zaproszeni na refektarz, gdzie ksiądz rektor wraz z dziekanem alumnatu złożyli życzenia. Koordynator Stowarzyszenia Przyjaciół wyraził wdzięczność za działalność parafialnych Kół Stowarzyszenia Seminarium. Głos zabrali także przedstawiciele Przyjaciół. Następnie był czas na życzenia indywidualne przy łamaniu się opłatkiem oraz rozmowy przy kawie i ciastku.

O godzinie 17.00 rozpoczął się w seminaryjnym kościele Koncert kolęd. Zebrani mogli usłyszeć znane i lubiane kolędy oraz pastorałki w wykonaniu chóru Cantate Domino z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, chóru alumnów WSD w Sandomierzu oraz połączonych zespołów. Na zakończenie koncertu wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie kolędę Bóg się rodzi.

Ostatnim punktem spotkania była wspólna kolacja na seminaryjnym refektarzu, podczas której atmosferę umilali śpiewem kolęd klerycy: Damian Surowiec, Albert Bujak oraz Piotr Żurawski.

Dziś narodził się Chrystus!

Czas Narodzenia Pańskiego jest wyjątkowy. Światła lampek na choinkach i licznych bombek oraz łańcuchów tworzą niepowtarzalny klimat. Ale nie możemy zatrzymać się tylko na zewnętrznej sferze. To Dzień narodzin Jezusa Chrystusa! W tym dniu celebrowana jest Msza św. o niecodziennej porze, bo o północy (zwana Pasterką). Tej wyjątkowej Mszy św. w odnowionej Bazylice Katedralnej w Sandomierzu przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii mówił, że Pan Jezus nie może być "lokatorem", którego zapraszamy na czas Świąt, bo tak wypada. Ale musi On mieszkać z nami przez cały czas. Boże Narodzenie ma być impulsem do otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka, wszak wielu ludzi spędza ten czas w samotności. Chrześcijanin ma odnajdywać takich ludzi i spieszyć im z pomocą. 

« 1 2 3 4 5
...
46 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net