ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Modlitewne spotkanie Katechetów

Modlitewne spotkanie Katechetów

W przededniu nowego roku szkolnego wzięliśmy udział w ogólnodiecezjalnej Kongregacji Katechetycznej w sandomierskiej bazylice. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, w czasie której ks. bp Krzysztof Nitkiewicz przypominał o miłości i dojrzałych więziach - cechach dobrego katechety. Następnie głos zabrali prelegenci dzieląc się treściami ważnymi w religijnym wychowaniu młodzieży.
Mamy nadzieję, że kolejny rok katechetyczny znajdzie oddźwięk we wzroście wiary uczniów i nauczycieli, a także pozwoli usłyszeć głos powołania w serach młodych.

2023-08-28

Szkoła lektora z rekolekcjami

W naszym seminarium trwają rekolekcje dla kandydatów na lektorów z naszej diecezji. Młodzież uczestniczy w serii spotkań formacyjnych prowadzonych przez zaproszonych gości, jak i przez naszych kleryków, w czasie których poruszane są zagadnienia z zakresu liturgii i posługi w czasie Mszy świętej. Jest to również czas, który przyszli lektorzy mogą poświęcić na modlitwę i wspólną integrację. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

2023-08-17

Wakacyjne dni skupienia

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale także dalszej formacji. W dniach od 16 do 17 sierpnia nasi klerycy udali się do Włostowa i  Karwowa, aby tam podczas prowadzonego przez Ojca Rafała Kobiałkę  dnia skupienia wpatrywać się w postać błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona naszej diecezji, w czasie 800 rocznicy jego śmierci. Spotkanie zainaugurowała poranna modlitwa w kościele parafialnym we Włostowie, skąd seminarzyści wraz z Ojcem Duchownym wyruszyli pieszo do kapliczki i źródełka błogosławionego Wincentego w Karwowie, gdzie odbyła się Msza Święta. Po Eucharystii alumni dzielili się swoimi przeżyciami z wakacji, aby następnie wrócić do kościoła parafialnego. Konferencje wygłoszone przez Ojca Duchownego przybliżyły seminarzystom postać błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz jego duchowość. Zwieńczeniem dnia skupienia była wspólna modlitwa.

2023-08-06

Diecezjalny Dzień Młodzieży

6 sierpnia przy klasztorze sióstr Jadwiżanek w Zawichoście odbyło się corocznie spotkanie młodzieży diecezji sandomierskiej. Diecezjalny Dzień Młodzieży rozpoczął się Eucharystią w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Kolejnym punktem spotkania był posiłek a po nim rekreacja dla młodzieży. W świątyni można było usłyszeć świadectwa siostry Wiktorii i diakona Jana a także wsłuchać się w katechezy prowadzone przez księży: Pawła Laska oraz Piotra Pudło. Jednym z elementów spotkania był wykład przedstawiciela Policji, podczas którego poruszył On temat szkodliwości  nałogów i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Diecezjalny Dzień Młodzieży zakończył się modlitwą uwielbienia, prowadzoną przez grupę "Bankruci”.   

 

2023-07-09

Nie bój się, Ja jestem z tobą


„Nie bój się, Ja jestem z tobą” to nowy film dokumentalny opowiadający o życiu w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Zapraszamy do oglądania:

Link do filmu:

 

 

 

2023-07-06

Dają dobre świadectwo!

Dają dobre świadectwo!

Wraz z rozpoczęciem wakacji dziesięciu kleryków naszego sandomierskiego seminarium duchownego podjęło posługę animatorską podczas tegorocznych turnusów oazowych. Seminarzyści towarzyszą dzieciom i młodzieży prowadząc grupy formacyjne, a także przygotowując nabożeństwa. Dzielą się także swoimi talentami, dając tym samym dobre świadectwo życia w bliskości z Chrystusem. Jak sami zauważają, możliwość takiego wyjazdu skupia jak w soczewce roczną formację seminaryjną. Jest to idealny moment na wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie roku akademickiego. Tak swój pobyt relacjonują sami seminarzyści:

            „W Oazie Dzieci Bożych, uczestniczy 36 osób z terenu całej diecezji. Dzieci uczą się czym jest wspólnota, jakie są podstawy chrześcijaństwa i na czym polega czynny udziału w Kościele. Na obecnym turnusie uczestnicy poznają cechy rodziny chrześcijańskiej oraz zadania poszczególnych jej członków. Uczą się także jak kształtować i pogłębiać relację z Jezusem oraz rozważają wybrane fragmenty z Pisma Świętego. Oprócz tego dzieciaki aktywnie spędzają czas podczas zajęć sportowych. Cieszę się, że mogę im w tym wszystkim towarzyszyć!”

            kl. Przemysław, rok V

            „Wśród bieszczadzkiej przyrody młodzież i diakonia przeżywają rekolekcje oazowe. Oaza Nowej Drogi 3 stopnia w Mchawie odkrywa drogę do Pana Boga poprzez wspólnotę. Młodzież uczy się funkcjonowania we wspólnocie, rezygnacji z własnych ambicji i poświęcenia dla innych. Jako kleryk staram się na miarę swoich możliwości wyjaśniać na czym polega życie we wspólnocie. Sam przecież jako kleryk codziennie spotykam się ze współbraćmi, z którymi tworzymy wspólnotę seminaryjną.”

kl. Tomasz, rok III

„Na oazie pełniłem posługę animatora muzycznego. Potrafię grać na gitarze, a ta umiejętność bardzo przydaje się podczas spotkań z młodzieżą. Jak to mówią: muzyka łagodzi obyczaje, także na oazie! Najbardziej cieszy mnie fakt, że wiedza i umiejętności zdobywane podczas wykładów w seminarium naprawdę się przydają. Wielką radość dają mi rozmowy z uczestnikami oazy i podejmowanie wspólnych wysiłków, żeby spróbować rozwiązać nurtujące nas problemy. Fajnie jest rozmawiać o Panu Bogu, o Piśmie Świętym z ludźmi, którzy się tym choć trochę interesują!”

kl. Bartosz, rok III

2023-06-24

Msza Św. na zakończenie Roku Akademickiego

W czasie ostatniej Mszy Świętej w tym roku akademickim, wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, dziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski i rozwój jaki stał się naszym udziałem w minionych miesiącach. Życzymy wszystkim uczniom i studentom dobrych wakacji. Prosimy jednocześnie o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich do naszego seminarium. Maryjo Matko Kapłanów módl się za nami

2023-06-23

Spotkanie przy Dobrym Pasterzu

Spotkanie przy figurze Dobrego Pasterza wieńczące kolejny rok formacji i studiów należy do tych najbardziej wyczekiwanych momentów. Po podziękowaniu Bogu za przeżyty czas, proboszcz kaplicy podsumował, z przymrużeniem oka, ubiegłe miesiące. Z zapałem patrzymy w przyszłość, tę bliższą i dalszą, bo wiemy, że i tam w różnych ludziach i sytuacjach czeka na nas Jezus, jak zawsze z łagodnym uśmiechem i otwartymi dłońmi.

2023-06-22

Nowy numer Powołania

Drodzy Czytelnicy!

Lato w pełni, słońce ośmieliło już zieleń na dobre, a na pierwszych czereśniach dojrzewają soczyste, pełne koloru owoce. Gołym okiem widać w otaczającym nas pięknie ślady pędzla Tego Niezrównanego Artysty – Boga. Jednak życie nie upływa przecież jedynie na sielankowym oglądaniu zachodów słońca na wakacjach u babci, są momenty kiedy trzeba odstawić na bok wygodę i błogostan, i pozmagać się o coś, o kogoś, o siebie. Nasz kolejny numer Powołania jest poświęcony walce, niekoniecznie tej w której rozlega się szczęk oręża, ale tej którą toczymy często w miejscu niejednokrotnie przeoranym podobnie jak plac bitwy – sercu. Tytułowe Westerplatte nawiązujące do nauki wygłoszonej przez św. Jana Pawła II właśnie tam, jest symbolicznym miejscem walki o wartości, o miłość, o pokój w sercu, jest to walka z której jak mówił Papież nie można zdezerterować! W tym Numerze przedstawiamy Wam kilka różnych przykładów nieugiętej walki o to co ważne.

 Życzymy Wam, abyście znaleźli coś dla siebie.

2023-06-21

Msza św. Neoprezbiterów

Tradycyjnie nowo wyświęceni księża, do niedawna jeszcze nasi bracia z VI kursu, odprawili w naszym kościele swoje prymicje. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Żurawski, a homilię wygłosił ojciec duchowny Rafał Kobiałka.  Życzymy, aby nasi Neoprezbiterzy zawsze umieli odczytywać zamysł Boga i postępować jego ścieżkami.

« 1 2 3 4 5
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net