ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Styczniowy dzień skupienia

Styczniowy dzień skupienia poprowadził dla nas ks. Grzegorz Jeż, który jest misjonarzem. Poprzednio pracował w Czadzie, a obecnie przebywa we Francji. Tematem dnia skupienia było ubóstwo. Ksiądz Grzegorz opowiedział nam o swojej drodze powołania misyjnego, a także przedstawił warunki panujące w krajach misyjnych. Jako wzór do naśladowania wskazał nam swojego mistrza -  Jezusa Chrystusa, który jest ubogi, a jednocześnie bogaty - bogaty w miłość do każdego z nas. Misjonarz podzielił się także z nami swoim świadectwem życia oraz osobistymi doświadczeniami związanymi z ubóstwem. Dziękujemy ks. Grzegorzowi za jego obecność wśród nas oraz za wygłoszone konferencje. Życzymy wielu łask Bożych w pracy misyjnej.

Ostatnia serwitorka

12 stycznia, w ostatni dzień wykładów pierwszego semestru, diakoni zakończyli wykłady w naszym seminarium. Obecnie czeka ich sesja egzaminacyjna, a następnie udadzą się na praktyki duszpasterskie do wybranych parafii naszej diecezji.
Podczas ostatniego dnia wykładów diakoni pełnią posługują na refektarzu, potocznie zwaną serwitorką. Tego dnia roznoszą posiłki, dbają o to, by niczego nie zabrakło na kleryckich stołach; na zakończenie zaś tłuką talerze.

Hej kolęda, kolęda !!!

Czas Narodzenia Pańskiego, to czas kiedy śpiewamy kolędy i pastorałki, oraz składamy sobie nawzajem życzenia. Jak co roku w naszym kościele seminaryjnym odbył się Koncert Kolęd, a także spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Przyjaciół naszego seminarium. Do grona naszych przyjaciół dołączyli nowi członkowie z parafii Zabrnie, za co jesteśmy im wdzięczni. Podczas koncertu oprócz chóru kleryckiego, który prowadzi ks. Leszek Chamerski, wystąpił także chór Cantate Domino z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Klerycy proszą o modlitwę

  

Kochani!

            Po co ta akcja? Każdy z nas jest do czegoś w życiu powołany! Jedni zostają lekarzami, inni policjantami a jeszcze inni chcą być kapłanami, aby pomagać dojść do Chrystusa ludziom takim jak TY. Powołanie do kapłaństwa wiąże się z odważną decyzją młodego człowieka, który często zmaga się z różnymi problemami. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, że osoba, która wstępuje do seminarium, po kilku latach rezygnuje, gdyż uznaje, że to nie jego droga POWOŁANIA. Nie zapominajmy, że w seminarium są jeszcze klerycy na pierwszym, drugim, trzecim, czy ostatnim, szóstym roku, którzy potrzebują Twojego modlitewnego wsparcia. Dlatego tutaj jest potrzebna TWOJA pomoc klerykowi w prawidłowym rozeznaniu swojej drogi życia. Powołanie jest czymś, co całkowicie wypływa od Boga, więc bez Bożej pomocy (w którą i TY możesz się włączyć) klerykowi ciężko będzie podjąć tę ważną decyzję, aby zostać uczniem Chrystusa.

 

            Jak się modlić? Nic prostszego. To od CIEBIE zależy, jaka to będzie modlitwa – różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, Msza Święta, czy Zdrowaś Maryjo. Sam możesz sobie ustalić, jak często będziesz się modlił. Możesz to robić codziennie lub raz na tydzień, wieczorem, rano, albo po południu. Nie ważne, kiedy ani gdzie, ważne, żeby oba płynęła prosto z Twojego serca, bo tylko taka modlitwa trafia do samego Boga.

 

            Na czym ma polegać akcja? Każdej osobie, która zgłosi chęć daru modlitwy, zostanie przypisany losowo jeden z kleryków naszego sandomierskiego seminarium. Oczywiście kleryk nie pozostanie dłużny i również będzie modlił się za Ciebie.

 

                Kto może wziąć udział? Każdy! Nie ważne czy masz facebooka, twittera, czy insagrama. Możesz mieć piętnaście, dwadzieścia, a nawet osiemdziesiąt lat! Wystarczy, że pragniesz  modlić się za młodego człowieka, który wybrał tę drogę.

 

            Jak wziąć udział? Nic prostszego! Wypełnij formularz zgłoszeniowy (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfH6mDMjMabYD4faqmTiv7wNTSaLIpYk-hn3hWfmj1hI-QrYw/viewform). I czekaj na wiadomość zwrotną z imieniem i nazwiskiem kleryka, za którego będziesz się modlił. Modlitwa za kleryka to tak niewiele, a może sprawić, że będzie on podążał za głosem Chrystusa w prawidłowym kierunku! Pomóż mu w tym! Nie zwlekaj z podjęciem decyzji! Już dziś módl się za kleryka, który w przyszłości będzie Twoim wikarym i proboszczem. Duc in altum (wypłyń na głębię).

 

P.S. Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi sprawami, dotyczącymi Ora Pro Kleryk zachęcamy do zaobserwowania naszego fanpage na facebooku (https://www.facebook.com/oraprokleryk/).

Wigilia seminaryjna

22 grudnia odbyło się w naszej wspólnocie seminaryjnej spotkanie opłatkowe dla księży profesorów, studentów i alumnów, rozpoczęte wspólnymi Nieszporami w kaplicy kleryckiej. Słowa życzeń skierował do wszystkich ks. bp Edward Frankowski. Życzenia w imieniu alumnów złożył dziekan kleryków - Piotr Pudło.  Po połamaniu się opłatkiem, zasiedliśmy do "wigilijnej" kolacji. Zwieńczeniem był wspólny śpiew kolęd. Na zakończenie ksiądz biskup życzył nam dobrego odpoczynku, gdyż wrócimy, po świątecznej przerwie, do seminarium dopiero 7 stycznia.

Klerycy w Domu Dziecka

15 grudnia grupa kleryków spotkała się z naszymi młodszymi przyjaciółmi w Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem. Celem wizyty były nie tylko odwiedziny, ale przede wszystkim przekazanie prezentów od Świętego Mikołaja. Kilka wspólnie spędzonych ze sobą godzin wypełnione było wspólną zabawą, konkurencjami sportowymi, a także warsztatami związanymi z przygotowaniem dekoracji świątecznych.

Wycieczka do Warszawy

We wtorek 12 grudnia udaliśmy się do Warszawy. Zwiedziliśmy budynek Sejmu, a także uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny w kaplicy sejmowej. Podczas zwiedzania towarzyszył nam Pan poseł Marek Kwitek, który zaprosił nas do budynku parlamentu. Po obiedzie w restauracji sejmowej wyruszyliśmy na Stare Miasto. Była to okazja do spaceru i zobaczenia zabytków. Na zakończenie udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wincenty Granat

11 grudnia modliliśmy się o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp prof. Józef Wróbel z Lublina. W homilii ksiądz biskup podzielił się swoim doświadczeniem oraz wspomnieniami związanymi z osobą kandydata na ołtarze. Motto życiowe Sługi Bożego to: "Żyć prawdą w miłości".

« 1 2 3 4 5
...
25 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net