ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Dzień skupienia

W dniach 14/15 kwietnia nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który prowadził były ojciec duchowny naszego seminarium ks. Jacek Beksiński. Tematem przewodnim była postać Dobrego Pasterza i osoba Ducha Świętego. Ksiądz Jacek przypomniał nam historię i znaczenie figury Dobrego Pasterza, która znajduje się na naszym wirydarzu.  Nie zawsze zwracamy na nią uwagę, a ona pokazuje nam, że mamy być w przyszłości kapłanami na wzór Dobrego Pasterza. Duch Święty jest miłością i udziela nam swoich owoców, mamy nieustannie wzywać Jego pomocy. Nasza kaplica - według ks. Jacka - to miejsce dla zakochanych. Jeżeli się kogoś kocha, to chce się z tą osobą przebywać. Kto kocha Jezusa chce być z nim w bliskiej relacji. Jesteśmy wdzięczni ks. Jackowi Beksińskiemu za podzielenie się z nami swoim kapłańskim doświadczeniem wiary.

Pro life

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego grupa kleryków działająca w kole Pro life udała się na Mszę świętą do kościoła pw. św. Józefa. Podczas Mszy św. klerycy  przystąpili do duchowej adopcji dziecka poczętego, zobowiązali się do codziennej modlitwy przez okres 9 miesięcy za nienarodzone dziecko. Już od wielu lat alumni włączają się w tę szlachetną akcję, która ma na celu obronę życia ludzkiego.

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna to najważniejsza liturgia w ciągu całego Roku Liturgicznego. Kościół nie ma cenniejszej wigilii ponad Wigilię Paschalną. Pascha to przejście Jezusa ze śmierci do życia. Podczas tej liturgii od najdawniejszych czasów katechumeni otrzymywali sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. W naszej Bazylice Katedralnej te sakramenty przyjęły 2 katechumenki, zostały one wprowadzone we wspólnotę Kościoła. Liturgia Wigilii Paschalnej jest bogata w znaki i symbole, najważniejsze to światło i woda. Mamy być jak płonąca świeca, która rozświetla mroki nocy, to my mamy być światłem na drodze innych ludzi, ale by być światłem dla innych sami musimy zaczerpnąć ze źródła, którym jest Chrystus. Ta liturgia  prowadzi nas właśnie do Niego. Mamy za zadanie głosić z odwagę Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek

Liturgia Wielkiego Piątku prowadzi nas do krzyża, który podczas tego dnia jest w centrum naszych rozważań i myśli. Dzisiejszej liturgii w katedrze przewodniczył ksiądz biskup senior Edward Frankowski. Podczas homilii ksiądz biskup mówił o krzyżu jako znaku miłości. Mamy poświęcić swoje życie dla Chrystusa z miłości do Niego, tak jak On oddał swoje życie z miłości do każdego człowieka. Po zakończonej liturgii zgodnie z wielowiekową tradycją Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, który przypomina nam o ofierze Jezusa dla nas. Kościół zachęca nas byśmy trwali przy Grobie Pańskim oczekując na radosne święto Paschalne.

Msza Wieczerzy Pańskiej

Wieczorem w Bazylice Katedralnej Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Kwiatkowski, homilię wygłosił ks. Stanisław Tylus. Podczas Mszy przewodniczący liturgii dokonał obrzędu umycia nóg na pamiątkę czynu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Wielkoczwartkowa wieczorna liturgia zwraca naszą uwagę nie tylko na sakrament Eucharystii i kapłaństwa, lecz także na przykazanie miłości, które Chrystus przekazał uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "Ciemnicy", gdzie wierni będą dziękować  Jezusowi za wielki dar, jakim uczynił dla nas samego siebie.

Msza Krzyżma

Przed południem w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z ks. bp Edwardem Frankowskim i kapłanami z diecezji celebrowali Mszę Krzyżma. Podczas tej Mszy biskup poświęca święte oleje (chorych, katechumenów i krzyżma). Wielki Czwartek to święto kapłanów, dlatego podczas Mszy świętej kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie złożone w dniu swoich święceń. Jest to także święto Liturgicznej Służby Ołtarza, więc nie mogło zabraknąć ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów z całej naszej diecezji. Ksiądz biskup wyraził gorące pragnienie, by z ich grona wyszli nowi kapłani, którzy będą gotowi poświęcić swoje życie dla Chrystusa. 
Dalsza część spotkania odbywała się w gmachu naszego seminarium. Na początek alumni przygotowali przedstawienie na temat powołania św. Stanisława Kostki i jego drogi do świętości. Po krótkiej inscenizacji nasi goście przybyli do refektarza, gdzie czekał na nich posiłek.

Maturalne LAST Minute

Maturalne Last Minute!

 

Klerycy sandomierskiego Seminarium serdecznie zapraszają na wieczorne czuwanie modlitewne w intencji pozytywnego przebiegu tegorocznych matur i dobrego wyboru drogi życiowej.

 

 A nie lepiej się uczyć? Zdajemy sobie sprawę, że zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne – jednak wiemy też, że potrzebujemy pomocy od naszego Boga! Bez Niego możemy nie dać rady! Stąd owa inicjatywa.

 

 Kto może przyjść? KAŻDY! Maturzyści, licealiści, rodzice, dziadkowie, przyjaciele i znajomi maturzystów.

 

Czuwanie odbędzie się w kościele seminaryjnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w sobotę, 28 kwietnia o godzinie 19.00

 

 Serdecznie zapraszamy!

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to w pewnym sensie "dziwna niedziela", ponieważ z jednej strony radujemy się z wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, natomiast z drugiej - odczytywany jest opis Męki Jezusa, który pozwala nam zagłębić się w rozważaniu wydarzeń zbawczych. Najpierw śpiewamy Hosanna, potem słyszymy "Ukrzyżuj!". W tym dniu radość przenika się ze smutkiem, podobnie jak w naszym życiu.
W tym dniu co roku do Sandomierza przybywa wielu młodych ludzi. I tym razem nie mogło być inaczej, katedra była wypełniona po brzegi.
Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęła procesja z palmami z Rynku Starego Miasta do katedry. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Jego Ekscelencja podkreślił fakt, iż podczas Eucharystii spotykają się młodzi i starsi, i to oni wzajemnie się ubogacają. Starsi uczą młodych, ponieważ mają większe doświadczenie, a także młodzi mogą uczyć starszych. Ważna jest wzajemna relacja między sobą i otwarcie się na drugiego człowieka.

Sandomierska Droga Krzyżowa

Tegoroczna Sandomierska Droga Krzyżowa rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele pw. Św. Józefa. W modlitwie uczestniczyli także kapłani z Sandomierza, siostry zakonne, Rycerze Kolumba oraz wierni świeccy. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W tym roku trasa wiodła do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża. Poprzez uczestnictwo w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta dajemy świadectwo swojej wiary, a także umacniamy się w niej wzajemnie.

Uroczystość św. Józefa

Święty Józef to wyjątkowy święty dla naszej wspólnoty, gdyż jest on patronem sandomierskiego Seminarium. Przez 9 dni przygotowywaliśmy się odmawiając nowennę ku Jego czci, aby móc pełniej obchodzić uroczystość w dniu 19 marca. Jest to także dzień odpustu w parafii św. Józefa, na terenie której znajduje się nasze seminarium.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Edward Frankowski. W homilii Jego Ekscelencja zwracał szczególną uwagę na przykład św. Józefa jako wzoru ojca rodziny i prosił, by rodziny nie lękały się powierzać szczególnej opiece patrona rodzin, którym jest św. Józef. Podczas Mszy św. ks. biskup Edward udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii św. Józefa.

« 1 2 3 4 5
...
26 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net