ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Boże Ciało

W ostatni czwartek tłumy wiernych wzięły udział w uroczystości Bożego Ciała w Sandomierzu. Procesja eucharystyczna przeszła główną ulicą miasta z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęła Msza święta, sprawowana przez sandomierskich duszpasterzy, kapłanów pracujących w Kurii diecezjalnej i seminarium duchownym, pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Podczas homilii ks. prał. Jerzy Siara przypomniał, że Eucharystia to największy dar Boga dla człowieka. Zwrócił także uwagę na elementy dobrego i owocnego uczestnictwa we Mszy św. – Papież Pius XII podkreślał, że Eucharystia jest źródłem i szczytem religii katolickiej.

Po Mszy świętej tłumy mieszkańców przeszły główną ulicą miasta, w procesji z Chrystusem eucharystycznym, zatrzymując się przy tradycyjnych czterech ołtarzach. Pierwszy znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej z ul. Mickiewicza, drugi u zbiegu ulicy Koseły z ul. Mickiewicza, trzeci na wysokości cmentarza katedralnego i ostatni przy kościele seminaryjnym pod wezwaniem świętego Michała Archanioła.

W procesji eucharystycznej wzięli udział kapłani, kanonicy kapituły, parlamentarzyści, władze miasta, siostry zakonne, alumni sandomierskiego seminarium, przedstawiciele rzemiosła, członkowie wspólnot parafialnych, dzieci pierwszokomunijne oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Rycerze Kolumba. Chór Katedralny, prowadził śpiew przy ołtarzach eucharystycznych. 

Po przyjściu do ostatniego ołtarza do zgromadzonych wiernych słowo skierował bp Krzysztof Nitkiewicz. Przypomniał nam, że dzisiejsza procesja była także publicznym wyznaniem naszej wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Była znakiem naszego przywiązania do Kościoła i katolickiej tradycji, która pod różnymi pretekstami staje się ostatnimi czasy przedmiotem pogardy i kpiny. Ks. biskup wezwał również do modlitwy i pomocy poszkodowanym w wyniku nawałnicy mieszkańcom parafii Wierzchowiska. Procesja zakończyła się przy seminaryjnym kościele błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Rekolekcje kapłańskie 2019

Zapraszamy na rekolekcje kapłańskie


I tura

24-26 czerwca 2019 r.
prowadzi ks. Dariusz Gącik (wikariusz generalny - diecezja kielecka)
   
PONIEDZIAŁEK, 24 VI

 

10:00 - Rozpoczęcie rekolekcji - Hymn do Ducha Świętego, konferencja

12:00 - Msza Święta z kazaniem

13:00 - Obiad wrefektarzu kleryckim

15:00 - 16:00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia

17:00 - Nieszpory, konferencja

18:00 - Kolacja

20:00 - Kompleta, konferencja

                                        

 

WTOREK, 25 VI

 

7:30 - Jutrznia, konferencja

8:15 - Śniadanie

9:30 - Modlitwa w ciągu dnia, konferencja

10:30 - Kawa, herbata

11:30 - Msza Święta z kazaniem

12:30 - Obiad

15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

16:30 - Nabożeństwo pokutne oraz sakrament Pokuty i Pojednania

18:00 - Kolacja

19:30 - Nabożeństwo Maryjne, konferencja

 

 

ŚRODA, 26 VI

 

7:30 - Jutrznia, konferencja

8:15 - Śniadanie

9:30 - Modlitwa w ciągu dnia, konferencja

10:30 - Kawa, herbata

11:30 - Droga Krzyżowa

12:00 - Msza Święta i zakończenie rekolekcji

13:00 - Obiad


II tura

21-23 sierpnia 2019 r.
prowadzi O. Eliot Marecki OFM (ojciec duchowny - Wschowa k. Leszna)


Święcenia kapłańskie

19 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu, biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom.

W homilii ks. bp mówił do mających przyjąć święcenia prezbiteratu o czekającej ich konfrontacji wizji kapłaństwa ukształtowanej w seminarium z rzeczywistością pracy duszpasterskiej. Zwrócił także uwagę na to jak wielki dar otrzymuje się poprzez sakrament kapłaństwa. Następnie słowami Madeleine Delbrêl, która porównuje kapłanów do psów pasterskich przestrzegł ich, aby nadal towarzyszyli Dobremu Pasterzowi, a nie uciekali do lasu jako wilki Biskup poprosił również obecnych o modlitwę za diakona Mateusza, który uległ poważnemu wypadkowi i przebywa w szpitalu.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły obrzędu święceń.

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Neoprezbiterzy otrzymali także nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską.

Nowi kapłani to:

1. ks. Maciej Gorazd, z parafii św. Mikołaja, biskupa, w Gierczycach,

2. ks. Łukasz Flis, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie,

3. ks. Krzysztof Kozieł, z parafii pw. świętego Stanisława w Modliborzycach,

4. ks. Piotr Józef Pudło, z parafii w Godziszowie,

5. ks. Franciszek Jan Sidor, z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie

6. ks. Michał Bartłomiej Zelik, z parafii w Skotnikach.

Imieniny Piotra i Pawła

Do imienin Piotra i Pawła pozostało jeszcze kilkanaście dni, ale my już 18 czerwca składaliśmy życzenia naszym drogim solenizantom: księdzu Pawłowi Laskowi - wykładowcy Pisma Świętego oraz księdzu Piotrowi Tylcowi - naszemu prefektowi. Nasi solenizanci pełnią ważne funkcje, ponieważ ks. Paweł jest jedynym wykładowcą Pisma św. w seminarium, prowadzi wykłady na wszystkich rocznikach, więc jego posługa jest nieoceniona. Ks. Piotr natomiast pełni nie tylko funkcję prefekta, ale także troszczy się o Bibliotekę diecezjalną, a także Archiwum diecezjalne. Łączenie tych funkcji nie należy do najprostszych, ale ks. Piotr wykonuje je bardzo sumiennie i klerycy zawsze mogą liczyć na jego pomoc. Z okazji zbliżających się imienin pragniemy złożyć drogim solenizantom najserdeczniejsze życzenia, niech nie zabraknie pogody ducha, zdrowia oraz życzliwości bliźnich. Niech Bóg obdarza wszelkim potrzebnymi łaskami na drodze kapłańskiej posługi.

XX rocznica wizyty papieża

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w Sandomierzu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Świętowana była 20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w naszym mieście. Tamto spotkanie sprzed 20. lat było wydarzeniem bez precedensu, takie wydarzenie może już się nigdy nie powtórzyć w historii miasta. Przygotowanie do obchodów rocznicy były niezwykle intensywne. O godzinie 9.00 z placu św. Wojciecha przy kościele pw. św. Józefa wyruszył Marsz dla życia i rodziny, który przeszedł ulicami Starego Miasta, by dotrzeć na Błonia Sandomierskie, gdzie była celebrowana Msza św., którą poprzedziło rozstrzygnięcie diecezjalnego konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II. Ostatnia, finałowa rozgrywka była bardzo zacięta. Zwyciężyła drużyna dekanatu sandomierskiego.

Centralnym punktem obchodów była Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Henryk Józef Nowacki, homilię wygłosił ks. bp Henryk Tomasik - biskup radomski. W homilii ksiądz biskup nawiązał do homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Sandomierzu. Mówił także o tym, by być otwartym na działanie Ducha Świętego tak, jak apostołowie.  Mszę św. koncelebrowali ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. bp Edward Frankowski, ks. bp Jan Ozga, ks. bp Jan Sobiło.  Na plac papieski przybyło wielu wiernych, wśród nich młodzież, która przez poprzednie dwa dni uczestniczyła w Diecezjalnych Dniach Młodzieży, które odbywały się w Klimontowie.

Po Mszy św. miała miejsce gala wręczenia nagród Diecezji Sandomierskiej "Arbor Bona"- Dobrego Drzewa. Następnie odbył się koncert orkiestry wojskowej. Ostatnim punktem obchodów był piknik rodzinno-młodzieżowy. Podczas pikniku młodzież, a także całe rodziny mogły korzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Neoprezbiterzy ponownie

Powrót księży neoprezbiterów do seminarium po roku pracy duszpasterskiej wzbudza wiele emocji. Także i w tym roku było podobnie, nie zabrakło pytań o to jak wygląda życie na parafii. Powrót jest okazją do podzielenia się z klerykami wiedzą i doświadczeniem zdobytym w różnych parafiach. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Chmiel - wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie. Homilię wygłosił ks. Mateusz Machniak - wikariusz parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu. Mówił, że będąc w seminarium klerycy często myślą o tym, by skończyć seminarium i jak najszybciej udać się na parafię. Ale podkreślił, że czas seminarium jest naprawdę bardzo potrzebny.  Ważne jest, by pośród posług duszpasterskich widzieć człowieka. Kapłan ma być autentyczny wobec drugiego człowieka. Zachęcał także kleryków do kształtowania swojego człowieczeństwa.

Wzór kapłana

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego alumni wraz z przełożonymi udali się do parafii pw. św. Mikołaja w Dzikowcu, gdzie miało miejsce uroczyste zakończenie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym, Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, podczas której do rozważań wykorzystano notatki Sługi Bożego. Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz. Wśród licznie zgromadzonych wiernych byli przedstawiciele władz samorządowych, parafianie z Rakszawy i Wiązownicy, gdzie posługiwał ks. Stanisław Sudoł. Pieszą pielgrzymkę do Dzikowca odbyli parafianie z Kopci i Lipnicy. Obecne były także siostry zakonne oraz duża liczba parafian z Dzikowca. Po Mszy św. odbyła się ostatnia sesja procesu beatyfikacyjnego, zamykająca tenże proces na etapie diecezjalnym. Uroczystego zamknięcia dokonał ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Nowi diakoni!

W pierwszą sobotę czerwca, w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła,  trzech braci z roku V przyjęło święcenia diakonatu z rąk ks. bpa Edwarda Frankowskiego. W przeddzień święceń, alumni złożyli uroczyste wyznanie wiary w obecności wspólnoty seminaryjnej i przełożonych oraz podpisali deklarację przyjęcia zobowiązań wynikających z otrzymania święceń w stopniu diakonatu.
We Mszy św. uczestniczyli księża profesorowie, proboszczowie i wikariusze nowych diakonów, wspólnota seminaryjna oraz rodzina, krewni, przyjaciele i znajomi. Do tego wydarzenia alumni przygotowywali się przez 6 dni podczas rekolekcji, które odbyli w Zawichoście.
 
Nowi diakoni diecezji sandomierskiej to:
  1. dk. Jarosław Nieściur z parafii Zdziłowice
  2. dk. Piotr Sosnówka z parafii Błażek
  3. dk. Bartłomiej Stawowy z parafii Wola Baranowska

Majówka na statku

31 maja na zaproszenie bp Krzysztofa Nitkiewicza i kapitana statku wycieczkowego Tadeusza Prokopa klerycy uczestniczyli w rejsie po Wiśle. Wśród 120 osób na podkładzie byli przedstawiciele parlamentarzystów, kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium, młodzież z ruchów duszpasterskich oraz mieszkańcy Sandomierza.

Najpierw statek popłynął w górę rzeki. Na wprost wzgórza Salve Regina wspólnie odśpiewaliśmy Litanię Loretańską. Następnie ksiądz biskup w krótkich słowach podsumował poświęcony Matce Bożej miesiąc maj. Wyraził wiarę, że Matka Boża wstawiała się za Sandomierzem w czasie zagrożenia powodziowego. Podziękował również za mobilizację w obliczu zagrożenia i życzył, aby taki ruch był także w Kościele. Biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Następnie podczas rejsu w dół rzeki, w stronę Gór Pieprzowych, młodzież oazowa wraz z grupą alumnów grających na trąbkach poprowadziła wspólny śpiew pieśni maryjnych. W repertuarze znalazły się dawne i współczesne pieśni ku czci Matki Bożej.

Całość podsumował kapitan Tadeusz Prokop, który powiedział, że od początku pływa pod opieką Matki Bożej, na której cześć nazwał statek.

 

Otwarcie wystawy

Ks. Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w sobotnie popołudnie otworzył wystawę zatytułowaną: "Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu". Wystawa zawiera 30 plansz z licznymi fotografiami ukazującymi pobyt św. Jana Pawła II w naszym mieście. Zdjęcia pokazują jak wiele poczyniono przygotowań związanych z wizytą papieża, ukazana została także atmosfera tamtych wydarzeń. Wystawa jest jednym z wydarzeń związanych z obchodami dwudziestej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.

1 2 3 4
...
36 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net