ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Wycieczka do Warszawy

We wtorek 12 grudnia udaliśmy się do Warszawy. Zwiedziliśmy budynek Sejmu, a także uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny w kaplicy sejmowej. Podczas zwiedzania towarzyszył nam Pan poseł Marek Kwitek, który zaprosił nas do budynku parlamentu. Po obiedzie w restauracji sejmowej wyruszyliśmy na Stare Miasto. Była to okazja do spaceru i zobaczenia zabytków. Na zakończenie udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wincenty Granat

11 grudnia modliliśmy się o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp prof. Józef Wróbel z Lublina. W homilii ksiądz biskup podzielił się swoim doświadczeniem oraz wspomnieniami związanymi z osobą kandydata na ołtarze. Motto życiowe Sługi Bożego to: "Żyć prawdą w miłości".

Dzień skupienia

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, dlatego iż przeżywamy w nim (jak mówi jeden z naszych wykładowców): mocny okres - Adwent. Dzień skupienia poprowadził dla nas ks. dr Michał Grochowina - Oficjał Sądu Biskupiego, a także wykładowca prawa kanonicznego w naszym seminarium. Kaznodzieja poruszył temat kapłaństwa i podkreślił jak ważny jest czas seminarium. Ksiądz Michał porównał czas formacji seminaryjnej do nieustannego adwentu, podczas którego oczekujemy przyjścia Zbawiciela, to czas zbliżania się do Chrystusa. Czas spędzony w tym budynku to piękny czas, którego nie możemy zmarnować.

Spotkanie w Iwaniskach

Kolejne z dekanalnych spotkań ministrantów z klerykami odbyło się 9 grudnia w parafii pw. Św. Katarzyny w Iwaniskach, należącej do dekanatu Opatów. Na spotkanie przybyło 50  ministrantów i lektorów z całego dekanatu. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Po modlitwie był czas na poczęstunek i rozmowę. Klerycy w czasie spotkania opowiadali o swojej drodze powołania oraz o życiu seminaryjnym. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów. Dziękujemy pasterzom parafii za przygotowanie i zorganizowanie tego spotkania. Do zobaczenia na następnych spotkaniach. Króluj nam Chryste!

Uroczystość Niepokalanej

Tota pulchra es Maria śpiewaliśmy przez ostatnie dziewięć dni przeżywając nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Patronki naszego Seminarium. W dniu 8 grudnia świętowaliśmy tę Uroczystość w Bodzechowie oraz w Sandomierzu.
W kościele pw. św. Zofii w Bodzechowie diakon Michał Zasowski przyjął święcenia prezbiteratu z rąk ks. bp Krzysztofa Nitkiewicza. Neoprezbiter wyraził swoją wdzięczność za przybycie tak wielu gości. Po Mszy św. zaproszeni goście udali się na obiad do miejscowej szkoły.
O godzinie 16.30 rozpoczęła się modlitwa przy figurze Matki Bożej na Rynku Starego Miasta, której przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga.
Świętowanie zakończył wspólny śpiew Akatystu w kaplicy seminaryjnej.
 

Święty Mikołaj

6 grudnia to dzień, w którym wspominamy św. Mikołaja z Miry.  Jako biskup podbił serca wiernych gorliwością pasterską oraz obroną wiary chrześcijańskiej. W latach prześladowań za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana spędził wiele lat w więzieniu.

Do naszej wspólnoty przybył, jak co roku, św. Mikołaj, by rozdać prezenty klerykom, którzy czekali na niego z utęsknieniem. Tegoroczne spotkanie, przygotowane przez kurs II, było nieco inne niż zwykle. W tym roku św. Mikołaj przygotował konkurs, w którym uczestniczyła ekipa Mikołaja i ekipa klerycka. Zwyciężyła oczywiście drużyna naszego drogiego Gościa. Wspólne spotkanie braci kleryckiej było pełne radości i śmiechu. Świętego Mikołaja zapraszamy za rok.Spotkania z ministrantami

W sobotę 2 grudnia klerycy udali się do dekanatów naszej diecezji, by spotkać się z ministrantami oraz lektorami.

Grupa diakona Damiana Blachy udała się do Ostrowca Świętokrzyskiego. W kościele pw. św. Michała Archanioła poprowadzili adorację Najświętszego Sakramentu, następnie uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Wasila, homilię wygłosił  dk. Damian. Po zakończonej  Eucharystii klerycy wraz z ministrantami i lektorami udali się do sali Michael, gdzie odbyła się druga część spotkania. Podczas spotkania przy kawie i ciastku klerycy rozmawiali z ministrantami na temat powołania, opowiedzieli także o swoim życiu w seminarium przedstawiając prezentację multimedialną, była także możliwość indywidualnej rozmowy z klerykiem.
 
Grupa diakona Patryka Gładkowskiego udała się w tym dniu do Staszowa. Młodzi mogli wziąć udział w adoracji prowadzonej przez alumnów, a potem w zajęciach przygotowanych przez opiekuna ks. Sebastiana Mroczkowskiego. Tym razem klerycy poprowadzili zajęcia dotyczące liturgii oraz ćwiczenia z posługiwania się księgami liturgicznymi. Ministranci mieli również możliwość porozmawiania z klerykami o powołaniu oraz o tym, jak wygląda formacja seminaryjna. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w Zespole szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
 
Grupa diakona Łukasza Chmiela udała się do Zarzecza, gdzie klerycy przeprowadzali egzamin na lektora dla ministrantów, którzy uczestniczyli w szkole lektora. Klerycy przygotowali wykład na temat funkcji lektora, opowiedzieli o własnym doświadczeniu związanym z tą funkcją. Alumni przedstawili także prezentację na temat powołania i formacji seminaryjnej. Jeden z kleryków podzielił się swoim świadectwem powołania. Następnie był czas na pytania od ministrantów. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.

Wypłyń na głębię

W dniach 1-3 grudnia w naszym seminarium odbyły się rekolekcje dla młodzieży męskiej, w których uczestniczyło 36 osób. Rekolekcje prowadził ks. Łukasz Kołodziej - wikariusz parafii Osiek. Młodzi, którzy przybyli do nas z różnych stron diecezji mogli zobaczyć jak żyjemy na co dzień. Mieli możliwość porozmawiania z klerykami o powołaniu oraz o tym, jak wygląda formacja seminaryjna. W planie rekolekcji nie zabrakło także czasu na zwiedzanie miasta, grę terenową czy dobry film. Rekolektanci zamieszkali w pokojach kleryckich, brali udział we wspólnych modlitwach w kaplicy seminaryjnej oraz posiłkach w kleryckim refektarzu. Rekolekcje zakończyły się wspólnym niedzielnym obiadem. Jesteśmy wdzięczni za przybycie tylu młodych ludzi, którzy pragnęli "ogarnąć to, co jest w Bożym planie". Mamy nadzieję, że to wspólne rekolekcyjne spotkanie przyniesie błogosławione owoce.

Oddaj krew - podaruj życie

Dziś w naszej wspólnocie odbyło się spotkanie kleryckiego koła Honorowych Dawców Krwi "Aima". Do grupy należy 26 alumnów, regularnie oddających krew. Mszy św. o godzinie 9.00 przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga - rektor naszego seminarium, opiekun klubu "Aima". Po zakończonej Eucharystii odbyło się spotkanie podczas, którego alumni otrzymali upominki. Przedstawione zostało także sprawozdanie z całorocznej pracy koła. W tym roku klerycy oddali 20 litrów krwi. Na ręce ks. Rektora podziękowanie za wkład w ratowanie zdrowia i życia, a także za ofiarność i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, w imieniu  oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu, złożył pan Zbigniew Majewski.

Spotkanie pełne radości

Dziś w naszym kościele seminaryjnym odbył się Koncert Cecyliański podczas, którego wystąpili: chór Canticus z Tarnobrzega oraz nasz chór klerycki, a na organach zagrał pan Andrzej Budziński z Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas tego koncertu zebrani mogli usłyszeć wiele wspaniałych utworów, nie tylko muzyki kościelnej.
W dniu dzisiejszym gościliśmy także w naszej wspólnocie prezesów oraz przedstawicieli  parafialnych Kół Przyjaciół WSD. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem ks. Rektora w naszej kaplicy seminaryjnej. W homilii ks. Rektor mówił o modlitwie. Pomimo naszych trudności, które napotykamy w modlitwie powinniśmy dalej trwać mocno przy Bogu. Jako wzór do naśladowania kaznodzieja wskazał na św. Monikę, matkę św. Augustyna, która nie ustawała  i gorliwie modliła się o nawrócenie syna.
Kolejnym punktem była wspólna rozmowa przy kawie i herbacie. Po koncercie nasi przyjaciele udali się na refektarz, gdzie wspólnie mogliśmy się posilić, a także pośpiewać. Podczas wspólnej kolacji klerycy pokazali swoje talenty muzyczne. Alumn I roku Piotr Żurawski wraz ze swoim bratem Pawłem grali na akordeonach, a alumn III roku Krzysztof Borys (nasz organista) śpiewem ubogacał to wydarzenie.

« 1 2 3
...
22 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net