ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Msza Krzyżma

Wielki Czwartek to szczególny dzień w życiu naszej seminaryjnej wspólnoty, dzień pełen pozytywnych wrażeń. Przed południem uczestniczyliśmy w katedrze we Mszy Krzyżma - wyjątkowej Eucharystii, która jest koncelebrowana przez księży z całej diecezji pod przewodnictwem Biskupa ordynariusza i jest wyrazem jedności Kościoła. W Eucharystii uczestniczyli także ministranci, których gościliśmy na seminaryjnym refektarzu serwując hot-dogi "własnej roboty".

2023-04-02

I sobota kwietnia

Tradycyjnie w I sobotę miesiąca zgromadziliśmy się w kościele seminaryjnym, aby uczcić Niepokalane Serce Maryi. Po Eucharystii odmówiliśmy różaniec i polecaliśmy Bogu, przez wstawiennictwo Matki Bożej, prośby złożone w skrzynce intencji w naszym kościele i poczcie internetowej.

Maryjo, wychowawczyni powołań kapłańskich, módl się za nami!

2023-04-01

Miejska Droga Krzyżowa

W przeddzień Niedzieli Palmowej przeszliśmy ulicami Sandomierza w Miejskiej Drodze Krzyżowej. Rozpoczęliśmy odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Potem ruszyliśmy ulicami miasta, rozważając Mękę Chrystusa. W nabożeństwie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczyli kapłani, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, Rycerze Kolumba oraz wierni sandomierskich parafii. Rozważania poprowadzili przedstawiciele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, zaś krzyż nieśli przedstawiciele różnych wspólnot i grup.

2023-04-02

Hosanna Filio David

W Niedzielę Palmową spotkaliśmy się tradycyjnie na Starówce naszego miasta, aby poświęcić palmy i przejść w uroczystej procesji do Katedry. W odczytaniu Męki Pańskiej wzięła udział młodzież z parafii MB Królowej Polski z Nadbrzezia, a po zakończonej Mszy Świętej miał miejsce finał konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

2023-03-30

Zawody Piłki Siatkowej

30 marca nasi klerycy udali się do Tarnowa, gdzie w tamtejszym seminarium rozegrali mecz fazy grupowej piłki siatkowej polskich seminariów i zakonów. Nasi sportowcy wróciwszy z tarczą przeszli do kolejnego etapu rozgrywek. Mecz poprzedziła wspólna kolacja na kleryckim refektarzu i wolny czas spędzony razem z klerykami z WSD w Tarnowie, którym dziękujemy za  wszystkie momenty, zarówno te na boisku, jak i przy dobrej kawie.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w katedrze sandomierskiej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Przed liturgią Pasterz wręczył tytuł Protector Vitae księdzu Tadeuszowi Pawłowskiemu – wieloletniemu kapelanowi szpitala w Sandomierzu za oddanie na rzecz pełnionej posługi. Po homilii wszyscy wierni mogli podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy św. Ksiądz Biskup wspólnie z przybyłymi na liturgię wiernymi symbolicznie uderzyli w dzwon "Głosu Nienarodzonych”, przypominając o wezwaniu do obrony życia na każdym etapie jego istnienia. 

2023-03-21

Spotkanie Wspólnot Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

21 marca Wyższe Seminarium Duchowe w Sandomierzu gościło przedstawicieli Wspólnot Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z naszej diecezji. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele seminaryjnym. Po niej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Edward Frankowski, który w homilii przypomniał o „uzdrawiającej mocy Słowa Bożego, która uzdrawia grzesznych ludzi z ich duchowego paraliżu”. Ksiądz Biskup zachęcał także, by „przez dzieła intronizacji, rozpalić Boże ogniska adoracji, aby lud adorował Boga, a kapłani stawali się największymi jego czcicielami”.


 

2023-03-05

Towarzyszcie Chrystusowi

W niedzielę 5 marca przyjechali do nas nasi bliscy w ramach przeżywanego dorocznie dnia skupienia rodzin. Wtedy też ks. bp Edward Frankowski udzielił braciom z kursu IV posługi akolitatu. W homilii zachęcał nas, abyśmy byli wiosną Kościoła, która niesie orzeźwiającą rosę miłości Chrystusa wszędzie gdziekolwiek się pojawi. Przywołując przysłowie: gdyby młody wiedział, a stary mógł nie było by rzeczy niemożliwych przynaglał nas, abyśmy korzystali z doświadczenia starszych i tym odważniej szli za Chrystusem. 

2023-03-05

Dzień Skupienia Rodziców

5 marca do domu seminaryjnego przyjechali, by przeżyć dzień skupienia, nasi rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Tradycyjnie spotkaliśmy się z bliskimi na wspólnej modlitwie w kaplicy, był czas na adorację Najświętszego Sakramentu, skorzystanie z sakramentu pokuty i wysłuchanie konferencji duchownej. Wspólnie modliliśmy się na Mszy Świętej, którą sprawował ks. bp Edward Frankowski w kościele św. Michała Archanioła, podczas której udzielił braciom z kursu IV posługi akolitatu. Był to dla nas wszystkich dzień pełen pozytywnych wrażeń, dziękujemy naszym drogim Rodzinom za przybycie i spędzenie jednego dnia w seminarium razem z nami w kaplicy i przy stole.

2023-03-03

Zakładki z brewiarza

Zakładki z brewiarza to wydany drukiem tomik wierszy, w którym nasz alumn Dariusz Cichoń z wrażliwością wprowadza czytelnika w świat, o jakim każdy marzy - świat radości, dobra i ciepła, sprawiedliwości i miłości; świat, w którym obecny jest miłosierny Bóg. Wgłębiając się w kolejne wiersze poznajemy uczucia Autora, który z jednej strony poczuł wielkość i moc powołującego Niepojętego Boga oraz zdał sobie sprawę z własnej ograniczoności, z drugiej zaś zrozumiał, że Bóg jest bliżej niż myślimy, jednocześnie pozostając w niedostępnych niebiańskich krainach.

Dariusz działalność poetycką rozpoczął w szkole średniej przed rozpoczęciem formacji ku Chrystusowemu kapłaństwu w naszym seminarium duchownym. Zebrane utwory ukazują zatem jego wędrówkę i wzrost w realizacji życiowego powołania.
 
Życzymy miłej i owocnej lektury...


« 1 2 3
...
64 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net