ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Ty łaską darzysz siedemkroć

Pierwszy w tym roku formacyjnym dzień skupienia poprowadził Ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka. Kaznodzieja przypomniał nam o tym, jak ważna jest wspólnota i to, abyśmy się w niej dobrze odnajdywali i mieli w niej swoje miejsce. Był to czas refleksji i wdzięczności za okres wakacji, a także wyciszenia i modlitwy przed nowymi zadaniami w naszym Domu.

Odpust u św. Michała Archanioła

Doroczna uroczystość św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała jest radośnie przeżywana w naszej wspólnocie. W tym roku Eucharystii przewodniczył Ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka, a kazanie wygłosił ks. dr Paweł Lasek nowy wicerektor. Po Mszy Świętej trwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu, którą zakończyły uroczyste nieszpory. Był to dla nas czas współpracy, świętowania i wypraszania orędownictwa Archaniołów u Boga Seminarium i wszystkim bliskim naszemu sercu.


Pielgrzymka do Krasnobrodu

28 września wybraliśmy się na pielgrzymkę do Krasnobrodu i Zamościa w ramach rozpoczęcia kolejnego roku formacji. Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii zachęcał nas abyśmy w swoim powołaniu wsłuchiwali się w dwa głosy: ten we wnętrzu naszego serca i ten pochodzący od Kościoła, który obiektywizuje nasze pragnienia i refleksje. Bp Ordynariusz podkreślał przy tym ważność wymiaru wspólnotowego w seminarium i później w kapłaństwie, aby dbać o więzi z Bogiem i między sobą. Następnie pojechaliśmy do Zamościa, gdzie zwiedziliśmy ,,perłę polskiego renesansu". Powierzamy Panu Bogu cały przyszły rok i prosimy o modlitwę w intencji naszej wspólnoty.


Cokolwiek zaczniesz módl się wpierw...

Zgodnie z tymi słowami św. Benedykta, w pobenedyktyńskim klasztorze, rozpoczęliśmy formację w naszym Domu Seminaryjnym. W uroczystych Nieszporach, którym przewodniczył nasz ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka, powierzyliśmy Bogu kolejne 9 miesięcy formacji w sandomierskiej Alma Mater - Matce Żywicielce. Po kolacji odbyło się wspólne spotkanie alumnów z księżmi przełożonymi.

Pielgrzymka do Sulisławic

7 września w przeddzień święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny seminarzyści pierwszego roku pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Pośród intencji, które nieśli pątnicy nie zabrakło także modlitwy za naszą wspólnotę seminaryjną. Pielgrzymi ofiarowali także trud drogi w intencji nowych powołań kapłańskich.

Nowi klerycy

12 lipca odbyły się rozmowy kwalifikacyjne i egzamin dla kandydatów do naszego seminarium. Na auli wykładowej kandydatów przywitał ks. rektor Rafał Kułaga. Kandydaci spotkali się z ks. prefektem Michałem Powęską oraz napisali pracę na temat podstawowych prawdy wiary i zasad moralności chrześcijańskiej. Po pomyślnym przebiegu kwalifikacji nowi alumni mogli nieco odpocząć i wypić zasłużoną kawę wraz z księżmi przełożonymi.

 

 Przyjęci do WSD w Sandomierzu:

1. Kamil Dominik NAMYSŁO z par. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie

2. Adam SARZYNIAK z par. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie

3. Jakub SŁOWIŃSKI z par. św. Jadwigi w Ostrowcu Świętokrzyskim

4. Patryk RENDUDA z par. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

5. Kacper LASKOWSKI z par. św. Bartłomieja w Staszowie

6. Mateusz KSIĄŻEK z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jaślanach


 

 

Prosimy o modlitwę w ich intencji.

Nowi alumni rozpoczną kurs propedeutyczny 1 września, który pozwoli im poznać i wejść w życie naszego seminarium.

 

 Prosimy także o modlitwę w intencji nowych, świętych powołań do służby Bogu w Kościele.

 Boże miłosierny, daj Kościołowi swemu wielu gorliwych i świętych kapłanów! Wybierz i powołaj ich sam spośród ludu swego, aby żaden niepowołany między nimi się nie znalazł, a żaden powołany przez Ciebie nie został pominięty! Kształtuj ich sam łaską Ducha Świętego, jak niegdyś przysposobiłeś przez Niego Apostołów. Niech prawdę Twoją i Twoje nakazy głoszą słowem, przykładem i życiem! Niech pracują w Twojej winnicy bez znużenia, oczekując w pokorze wysiłków swej pracy tylko od Ciebie i nie szukają niczego prócz twojej chwały! Wzbudź na nowo w Kościele swego Ducha, którego wylałeś na Apostołów.

Śp. ks. prof. Józef Krasiński

30 sierpnia br., w wieku 92 lat, w 67 roku kapłaństwa, zmarł wieloletni wykładowca naszego seminarium -  ks. prof. Józef Krasiński. Od 1959 r. przez ponad 50 lat wykładał teologię dogmatyczną, ekumeniczną, apologetykę i liturgikę. 
 Dziękujemy Bogu za długie lata jego pracy jako wykładowca sandomierskich alumnów.

 Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. 

 

Program uroczystości pogrzebowych:
Poniedziałek, 5 września
Godz. 12.00 – Msza Święta żałobna w bazylice katedralnej pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu
Wtorek, 6 września
Godz. 12.00 – Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. św. Jakuba w Skaryszewie

Na zielonych niwach pasie mnie...

Spotkanie przy figurze Dobrego Pasterza wieńczące kolejny rok formacji i studiów należy do tych najbardziej wyczekiwanych. Po podziękowaniu Bogu za przeszły czas modlitwą, proboszcz kaplicy podsumował, z przymrużeniem oka, ubiegłe miesiące. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, zaintonowaliśmy także pielgrzymkową wersję psalmu 23. - Pan jest pasterzem moim. Z zapałem patrzymy w przyszłość, tę bliższą i dalszą, bo wiemy, że i tam w różnych ludziach i sytuacjach czeka na nas Jezus, jak zawsze z łagodnym uśmiechem i otwartymi dłońmi.

Panem jest Jezus

25 czerwca 2022 w naszym seminarium miało miejsce historyczne wydarzenie, gdyż przybył do nas ks. Gerhard kardynał Müller - były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, 2. najczęściej cytowany po papieżu Franciszku duchowny w Polsce. Po uścisku dłoni i krótkiej wymianie zdań uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą koncelebrowali ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, a także księża z zarządu sandomierskiej Alma Mater, księża profesorowie i zaproszeni goście. Jego Eminencja skierował do nas słowo, wskazując na Maryję, która zawsze prowadzi do Chrystusa; uwrażliwiał nas przy tym, że nie da się być dobrym kapłanem bez odniesienia do Matki Najświętszej i adoracji Najświętszego Sakramentu, zachęcał również do ufności i nadziei, gdyż - jak sam napisał na swoim zawołaniu heraldycznym - Dominus Jesus - Panem jest (albo niech będzie) Jezus. 

O felix Roma - O felix Roma nobilis

O szczęśliwy Rzymie, o szczęśliwy dostojny Rzymie - te słowa będące początkiem hymnu Watykanu śpiewanego w najważniejsze święta m.in. w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, i nas napełniły radością, gdyż z jednej strony imieniny w naszej wspólnocie obchodzili ks. prefekt Piotr Przysucha i ks. dyrektor Piotr Tylec, a z drugiej czas ich przypadania, mimo że obchodziliśmy je nieco wcześniej, zwiastuje nadchodzące wakacje. Dziękując za posługę ks. Piotrów w naszym seminarium, modlimy się o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło idących za Chrystusem.

« 1 2 3 4
...
60 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net