ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

2023-11-03

Msza w intencji zmarłych pracowników seminarium

Jak co roku trzeciego listopada klerycy sandomierskiego seminarium wraz z kadrą wychowawczą modlili się w intencji zmarłych rektorów, przełożonych, profesorów, diakonów, sióstr zakonnych, alumnów oraz pracowników świeckich. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz rektor Michał Powęska. Homilię pobudzającą do zadumy i refleksji nad przemijalnością życia wygłosił ksiądz dyrektor Damian Stala.

2023-11-02

Msza w intencji zmarłych Biskupów

2 listopada trwając w czasie modlitwy za zmarłych jako wspólnota seminaryjna uczestniczyliśmy w Mszy świętej za zmarłych Pasterzy naszej diecezji. Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na dziedzictwo jakie zostawili nam nasi przodkowie, a także jak odpowiadali na wyzwania swoich czasów, rozeznając nieustannie wolę Bożą wobec powierzonego ludu, w czym mogą być przykładem dla nas - przyszłych księży. Po Mszy świętej nawiedziliśmy krypty katedralne, aby również w tym szczególnym miejscu modlić się o życie wieczne dla Tych, którzy do tego życia prowadzili innych.

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

2023-10-29

Wybrani, aby służyć.

W kościele seminaryjnym pw. Świętego Michała Archanioła w Sandomierzu ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławił strój duchowny 6 seminarzystom III roku. Na tej samej mszy uroczyście przyjął do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu 4 alumnów z V i VI roku. Wszystko miało miejsca w niedzielę 29 października 2023 r.

 W swojej homilii Jego Ekscelencja nawiązał do „Boskiej Komedii” Dantego. Wskazał na największe niebezpieczeństwa jakie na swojej drodze ma każdy człowiek, mianowicie rozpusta, chciwość oraz pycha. Ks. Biskup podkreślił przede wszystkim na to, że te zagrożenia należy zwalczać za pomocą wielkich cnót: czystości, miłości i pokory.

Oficjalne wyrażenie chęci przyjęcia święceń, to jeden z kluczowych momentów formacji. Najbardziej widocznym jednak jej elementem jest przyjęcie sutanny, jako widzialnego znaku przynależności do Chrystusa.

 

zdj: ks. Grzegorz Słodkowski

zdj: Ryszard Kołodziej


2023-10-28

„Proroka jak ja wzbudzi wam Pan” (Dz 3, 22b)

„Proroka jak ja wzbudzi wam Pan” (Dz 3, 22b) 

Tymi słowami klerycy sandomierskiego seminarium rozpoczęli 24.10.2023 r. jesienne rekolekcje. Jest to czas wyciszenia, modlitwy, a często także bardzo ciężkiej pracy wewnętrznej. Tym razem, przez ten niełatwy okres seminarzystów przeprowadził ks. dr Łukasz Białk, wykładowca teologii duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku. W swoich konferencjach i kazaniach w ciekawy, adekwatny i konkretny sposób przybliżał duchowość niezwykłej postaci Starotestamentalnego Pięcioksięgu  – Mojżesza. Ojciec rekolekcjonista dzielił się także swoim doświadczeniem i dawał alumnom prawdziwe świadectwo wiary.

2023-10-16

Inauguracja

16 października po raz 204. zainaugurowaliśmy rok akademicki w naszym Seminarium. Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który w homilii przypomniał nam, że rdzeniem kapłańskiej tożsamości jest służba Chrystusowi, a od tego jak się w nią zaangażujemy, będzie zależała owocność naszej misji w Kościele. Na zakończenie Eucharystii ks. Biskup podziękował za dotychczasową posługę ks. Rafałowi Kuładze - byłemu Rektorowi i ks. Stanisławowi Tylusowi - byłemu Dyrektorowi Ekonomicznemu naszego Seminarium.
Później odbył się wykład inauguracyjny wygłoszony przez Pana Grzegorza Blicharza pt. „Szanuj to, co rozum ustanowił. Mistrz Wincenty – prawnik, który zmienił bieg historii”. Swoją obecnością uświetnił akademię przedstawiciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - ks. Mirosław Brzeziński.
Nowy ks. Rektor Michał Powęska, w swoim inauguracyjnym przemówieniu podzielił się z nami tym, jak postrzega formację seminaryjną w kontekście współczesnych wyzwań i kryzysów w świecie. Całą uroczystość ubogacił nasz chór, który wykonał utwory: Gaude Mater Polonia i Gaudeamus Igitur.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że mogliśmy pomyślnie rozpocząć kolejny rok formacji w naszym seminaryjnym domu, pamiętamy o Parafiach i Wspólnotach, które modlą się za nas, i o nowe powołania kapłańskie - już teraz dziękujemy za Wasz trud. Spoglądamy w ten nadchodzący rok pełni nadziei, że będzie to czas pełen łaski Bożej i dobrze wykorzystanego czasu formacji.

2023-10-08

Witaj Mistrzu Wincenty

8 października mieszkańcy Sandomierza przeżywali uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Tegoroczna celebracja była wyjątkowa, przez wzgląd na 800 lecie śmierci patrona.

Zaczęliśmy poświęceniem nowego pomnika Mistrza Wincentego przy kościele seminaryjnym, skąd też wyruszyła procesja do sandomierskiej katedry z relikwiami błogosławionego.

Uroczystościom przewodniczył kardynał Beniamino Stella, były prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa oraz emerytowany Rektor Papieskiej Akademii Kościelnej. W swojej homilii Eminencja nawiązał do działalności sandomierskiego patrona. Podkreślał, że miłość do historii prowadzi do pamięci o tożsamości swojego narodu, tego, kim jesteśmy i kim byli nasi przodkowie.

 

 

2023-09-30

Modlitwa na pierwszym miejscu – Powakacyjny dzień skupienia

Modlitwa powinna towarzyszyć nam w każdym momencie życia, szczególnie w momentach ważnych. Właśnie dlatego pierwszym wspólnym spotkaniem po przyjeździe z wakacji była modlitwa Liturgią Godzin, której przewodniczył ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka.

Dobrą tradycją naszej wspólnoty także jest to, że już kilka dni po powrocie do seminarium, przeżywamy pierwszy, powakacyjny dzień skupienia. Tak samo było oczywiście w tym roku. Przez ten czas skupienia i refleksji przeprowadził nas ks. Szymon Brodowski, nasz spowiednik. Ks. Szymon  zaproponował nam medytację nad ewangelicznym fragmentem przypowieści o robotnikach w  winnicy. Dzięki tym naukom mogliśmy na nowo wdrożyć się w rytm seminaryjnego życia.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i naszym przewodnikom duchowym za ten czas modlitwy oraz głoszone Słowo

 

Różaniec dla zabieganych

Październik to miesiąc poświęcony Matce Bożej. W naszych świątyniach gromadzimy się na nabożeństwach różańcowych, które zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych. Niestety, wielu z nas z powodu pracy nie może uczestniczyć w tej modlitwie w swoim kościele parafialnym.

Wychodząc na przeciw potrzebom wszystkich tych, którzy chcieliby oddać cześć Matce Najświętszej poprzez wspólną modlitwę różańcową zapraszamy mieszkańców naszego miasta i okolic do kościoła seminaryjnego św. Michała Archanioła w Sandomierzu na „Różaniec dla zabieganych”. Naszą modlitwę rozpoczynać będziemy każdego dnia o godz. 20.15. Chcemy razem z Wami zawierzać Maryi sprawy Kościoła, a w sposób szczególny pragniemy żarliwie prosić o nowe powołania kapłańskie do naszej diecezji.

Tak więc po pracy, przyjdź i pomódl się z nami o powołania, za powołanych i z powołanymi!

ks. dr Michał Powęska - Rektor WSD Sandomierz

 


 

2023-09-29

Odpust

Odpust w Seminarium
W święto świętych Archaniołów obchodziliśmy odpust ku czci św. Michała, który patronuje naszej seminaryjnej świątyni. Był to szczególny czas łaski, rozpoczynający nowy rok akademicki, kiedy to prosiliśmy naszego orędownika o opiekę na kolejny etap formacji.
Nowy Ksiądz Rektor Michał Powęska w kazaniu przybliżył nam biblijne sylwetki archaniołów, w szczególności naszego patrona. Na zakończenie ks. Wicerektor Paweł Lasek złożył ks. Rektorowi Michałowi, Ojcu Duchownemu Rafałowi Kobiałce i kl. Gabrielowi Urbaniakowi życzenia imieninowe. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar łaski odpustu, pierwszorzędną pogodę i dobre nastroje, które zagościły w naszej wspólnocie.
Mamy także nadzieję, że to zewnętrzne piękno naszego kościoła, o które wspólnie staraliśmy się w ostatnich dniach, zaowocuje w naszym życiu duchowym.
Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce...

2023-09-28

Inauguracyjna pielgrzymka do Kałkowa

28 września klerycy Sandomierskiego Seminarium wraz ze swoimi wychowawcami pielgrzymowali do sanktuarium do Kałkowa, rozpoczynając tym samym kolejny rok formacji. Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że bardzo często jesteśmy gotowi walczyć do upadłego o przysługujące nam prawa, zapominając o tym, że mamy przede wszystkim zatroszczyć się o miejsce Boga w naszym życiu. „Powinniśmy zawalczyć o naszą wiarę, ale również o wiarę innych osób, zawalczyć o wykluczonych, zapomnianych, samotnych i cierpiących, zawalczyć o powołania. Życzę Wam i sobie, najdrożsi, abyśmy potrafili w ten sposób oddawać nasze życie Chrystusowi, aby On mógł w nim naprawdę zakrólować” – mówił Pasterz diecezji.

 

Ksiądz Rektor w imieniu księży wychowawców oraz seminarzystów podziękował Księdzu Biskupowi za możliwość corocznego pielgrzymowania do różnych sanktuariów, zaznaczając przy tym, że podczas tych pielgrzymek zawsze obecny jest Biskup, który jest przecież pierwszym formatorem i wychowawcą powołań w diecezji. Nowy Rektor zapewnił także Księdza Biskupa, że księża wychowawcy oraz wykładowcy będą robić wszystko, co w ich mocy, aby w naszych seminarzystach ukształtować ducha kapłańskiego posługiwania.

 

Wyrażamy naszą wdzięczność także względem Księdza Kustosza Sanktuarium oraz jego współpracowników za życzliwe przyjęcie nas w miejscu, w którym pielgrzymi zawierzają swoje sprawy przez ręce Maryi Matki.

 

Powierzajmy Panu Bogu kolejny rok akademicki oraz prośmy o modlitwę w intencji powołań, a także za powołanych do służby w Kościele.

« 1 2 3 4
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net