ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Pielgrzymka do Sulisławic

7 września w przeddzień święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny seminarzyści pierwszego roku pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Pośród intencji, które nieśli pątnicy nie zabrakło także modlitwy za naszą wspólnotę seminaryjną. Pielgrzymi ofiarowali także trud drogi w intencji nowych powołań kapłańskich.

Nowi klerycy

12 lipca odbyły się rozmowy kwalifikacyjne i egzamin dla kandydatów do naszego seminarium. Na auli wykładowej kandydatów przywitał ks. rektor Rafał Kułaga. Kandydaci spotkali się z ks. prefektem Michałem Powęską oraz napisali pracę na temat podstawowych prawdy wiary i zasad moralności chrześcijańskiej. Po pomyślnym przebiegu kwalifikacji nowi alumni mogli nieco odpocząć i wypić zasłużoną kawę wraz z księżmi przełożonymi.

 

 Przyjęci do WSD w Sandomierzu:

1. Kamil Dominik NAMYSŁO z par. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie

2. Adam SARZYNIAK z par. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie

3. Jakub SŁOWIŃSKI z par. św. Jadwigi w Ostrowcu Świętokrzyskim

4. Patryk RENDUDA z par. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

5. Kacper LASKOWSKI z par. św. Bartłomieja w Staszowie

6. Mateusz KSIĄŻEK z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jaślanach


 

 

Prosimy o modlitwę w ich intencji.

Nowi alumni rozpoczną kurs propedeutyczny 1 września, który pozwoli im poznać i wejść w życie naszego seminarium.

 

 Prosimy także o modlitwę w intencji nowych, świętych powołań do służby Bogu w Kościele.

 Boże miłosierny, daj Kościołowi swemu wielu gorliwych i świętych kapłanów! Wybierz i powołaj ich sam spośród ludu swego, aby żaden niepowołany między nimi się nie znalazł, a żaden powołany przez Ciebie nie został pominięty! Kształtuj ich sam łaską Ducha Świętego, jak niegdyś przysposobiłeś przez Niego Apostołów. Niech prawdę Twoją i Twoje nakazy głoszą słowem, przykładem i życiem! Niech pracują w Twojej winnicy bez znużenia, oczekując w pokorze wysiłków swej pracy tylko od Ciebie i nie szukają niczego prócz twojej chwały! Wzbudź na nowo w Kościele swego Ducha, którego wylałeś na Apostołów.

Śp. ks. prof. Józef Krasiński

30 sierpnia br., w wieku 92 lat, w 67 roku kapłaństwa, zmarł wieloletni wykładowca naszego seminarium -  ks. prof. Józef Krasiński. Od 1959 r. przez ponad 50 lat wykładał teologię dogmatyczną, ekumeniczną, apologetykę i liturgikę. 
 Dziękujemy Bogu za długie lata jego pracy jako wykładowca sandomierskich alumnów.

 Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. 

 

Program uroczystości pogrzebowych:
Poniedziałek, 5 września
Godz. 12.00 – Msza Święta żałobna w bazylice katedralnej pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu
Wtorek, 6 września
Godz. 12.00 – Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. św. Jakuba w Skaryszewie

Na zielonych niwach pasie mnie...

Spotkanie przy figurze Dobrego Pasterza wieńczące kolejny rok formacji i studiów należy do tych najbardziej wyczekiwanych. Po podziękowaniu Bogu za przeszły czas modlitwą, proboszcz kaplicy podsumował, z przymrużeniem oka, ubiegłe miesiące. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, zaintonowaliśmy także pielgrzymkową wersję psalmu 23. - Pan jest pasterzem moim. Z zapałem patrzymy w przyszłość, tę bliższą i dalszą, bo wiemy, że i tam w różnych ludziach i sytuacjach czeka na nas Jezus, jak zawsze z łagodnym uśmiechem i otwartymi dłońmi.

Panem jest Jezus

25 czerwca 2022 w naszym seminarium miało miejsce historyczne wydarzenie, gdyż przybył do nas ks. Gerhard kardynał Müller - były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, 2. najczęściej cytowany po papieżu Franciszku duchowny w Polsce. Po uścisku dłoni i krótkiej wymianie zdań uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą koncelebrowali ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, a także księża z zarządu sandomierskiej Alma Mater, księża profesorowie i zaproszeni goście. Jego Eminencja skierował do nas słowo, wskazując na Maryję, która zawsze prowadzi do Chrystusa; uwrażliwiał nas przy tym, że nie da się być dobrym kapłanem bez odniesienia do Matki Najświętszej i adoracji Najświętszego Sakramentu, zachęcał również do ufności i nadziei, gdyż - jak sam napisał na swoim zawołaniu heraldycznym - Dominus Jesus - Panem jest (albo niech będzie) Jezus. 

O felix Roma - O felix Roma nobilis

O szczęśliwy Rzymie, o szczęśliwy dostojny Rzymie - te słowa będące początkiem hymnu Watykanu śpiewanego w najważniejsze święta m.in. w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, i nas napełniły radością, gdyż z jednej strony imieniny w naszej wspólnocie obchodzili ks. prefekt Piotr Przysucha i ks. dyrektor Piotr Tylec, a z drugiej czas ich przypadania, mimo że obchodziliśmy je nieco wcześniej, zwiastuje nadchodzące wakacje. Dziękując za posługę ks. Piotrów w naszym seminarium, modlimy się o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło idących za Chrystusem.

Msza św. Neoprezbiterów

Tradycyjnie nowowyświęceni księża, do niedawna jeszcze nasi bracia z VI kursu, odprawili w naszym kościele swoje prymicje. Uroczystości przewodniczył ks. Damian Surowiec, a homilię wygłosił ks. Marek Kozera - wykładowca języków klasycznych i patrologii; wskazując w niej na dwa rodzaje czasu: chronos - ten zwykły czas, który biegnie, w którym dojrzewamy, który trwa oraz kairos - ten który jest teraz, dzisiaj, który trzeba rozpoznać i wykorzystać, bo przepadnie bezpowrotnie. Życzymy, aby nasi Neoprezbiterzy zawsze umieli odczytywać zamysł Boga i z Nim współpracowali.

Czerwcowy poranek święceń...

Gorące słońce, leniwe powietrze - tak upływają czerwcowe dni, jednak nie wszystkie... 19. dnia tego miesiąca miały miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu święcenia prezbiteratu 9 diakonów. Jest to jedno najważniejszych wydarzeń w naszej wspólnocie, kiedy to najstarsi nasi bracia kończą formację seminaryjną rozpoczynając swoją posługę jako kapłani. O tym dniu pięknie pisał ks. Jan Twardowski:

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam
 
W czerwcowy poranek mych święceń
dla innych szary zapewne
jakaś moc przeogromna poczęła się we mnie
 
Jadę z innymi tramwajem, 
biegnę z innymi ulicą
nadziwić się nie mogę
swej duszy tajemnicą
 
Życzymy wielu łask Bożych!

Boże Ciało

W tym roku powróciliśmy do tradycyjnych obchodów Bożego Ciała - procesja z Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza przeszła główną ulicą naszego miasta, wyruszając z kościoła Podwyższenia Krzyża, po drodze zatrzymując się przy czterech ołtarzach symbolizujących cały świat, a kończąc przy Seminarium Duchownym. Była to wielka manifestacja wiary i piękna Boga, Który w Swoim Synu pozostał z nami.

Pożegnanie diakonów

Zgodnie z seminaryjną tradycją pożegnaliśmy braci z roku VI, którzy zakończyli naukę w seminarium i już niedługo przyjmą święcenia kapłańskie oraz rozpoczną pracę w parafiach. Spotkanie było oparte na motywach jednego ze znanych polskich teleturniejów. Pytania i odpowiedzi związane były ze śmiesznymi sytuacjami, które wydarzyły się podczas pobytu naszych starszych kolegów w seminaryjnych murach. Spotkanie przygotował kurs V i IV.
 
W niedzielę 19 czerwca o godz. 10.30 w Katedrze Sandomierskiej odbędą się święcenia kapłańskie 9 alumnów naszego seminarium. Obecnie przygotowują się do święceń podczas tygodniowych rekolekcji w Radomyślu nad Sanem. Prosimy o modlitwę w ich intencji.

1 2 3 4
...
57 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net