ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Rekolekcje kapłańskie 2022

Zapraszamy na
rekolekcje kapłańskie
w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu
 
17 - 19 sierpnia 2022 /środa-piątek/ - prowadzi O. Andrzej Baran OFM Cap.

 
 Rozpoczęcie Rekolekcji godz. 10.00


 Środa 17 VIII
10:00 - Rozpoczęcie rekolekcji - Hymn do Ducha Świętego, konferencja /kościół/
12:00 - Msza Święta z kazaniem /kościół/
13:00 - Obiad w refektarzu kleryckim
15:00 - 16:00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia /kościół/
17:00 - Nieszpory, konferencja /kościół/
18:00 - Kolacja
19:00 – Konferencja, kompleta /kaplica/. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele do godz. 21.00.

Czwartek 18 VIII
7:30 - Jutrznia, konferencja /kaplica/
8:15 - Śniadanie
9:30 - Modlitwa w ciągu dnia, konferencja /kościół/
10:30 - Kawa, herbata
11:30 - Msza Święta z kazaniem /kościół/
12:30 - Obiad
15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego /kościół/ 
16:30 - Nabożeństwo pokutne oraz sakrament Pokuty i Pojednania /kościół/
18:00 - Kolacja
19:30 - Nabożeństwo Maryjne, konferencja /kaplica/. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele do godz. 21.00.

Piątek 19 VIII
7:30 - Jutrznia, konferencja /kaplica/
8:15 - Śniadanie
9:30 - Modlitwa w ciągu dnia, konferencja /kościół/
10:30 - Kawa, herbata
11:30 - Droga Krzyżowa /kościół/
12:00 - Msza Święta na zakończenie rekolekcji /kościół/
13:00 - Obiad

Na zielonych niwach pasie mnie...

Spotkanie przy figurze Dobrego Pasterza wieńczące kolejny rok formacji i studiów należy do tych najbardziej wyczekiwanych. Po podziękowaniu Bogu za przeszły czas modlitwą, proboszcz kaplicy podsumował, z przymrużeniem oka, ubiegłe miesiące. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, zaintonowaliśmy także pielgrzymkową wersję psalmu 23. - Pan jest pasterzem moim. Z zapałem patrzymy w przyszłość, tę bliższą i dalszą, bo wiemy, że i tam w różnych ludziach i sytuacjach czeka na nas Jezus, jak zawsze z łagodnym uśmiechem i otwartymi dłońmi.

Panem jest Jezus

25 czerwca 2022 w naszym seminarium miało miejsce historyczne wydarzenie, gdyż przybył do nas ks. Gerhard kardynał Müller - były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, 2. najczęściej cytowany po papieżu Franciszku duchowny w Polsce. Po uścisku dłoni i krótkiej wymianie zdań uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą koncelebrowali ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, a także księża z zarządu sandomierskiej Alma Mater, księża profesorowie i zaproszeni goście. Jego Eminencja skierował do nas słowo, wskazując na Maryję, która zawsze prowadzi do Chrystusa; uwrażliwiał nas przy tym, że nie da się być dobrym kapłanem bez odniesienia do Matki Najświętszej i adoracji Najświętszego Sakramentu, zachęcał również do ufności i nadziei, gdyż - jak sam napisał na swoim zawołaniu heraldycznym - Dominus Jesus - Panem jest (albo niech będzie) Jezus. 

O felix Roma - O felix Roma nobilis

O szczęśliwy Rzymie, o szczęśliwy dostojny Rzymie - te słowa będące początkiem hymnu Watykanu śpiewanego w najważniejsze święta m.in. w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, i nas napełniły radością, gdyż z jednej strony imieniny w naszej wspólnocie obchodzili ks. prefekt Piotr Przysucha i ks. dyrektor Piotr Tylec, a z drugiej czas ich przypadania, mimo że obchodziliśmy je nieco wcześniej, zwiastuje nadchodzące wakacje. Dziękując za posługę ks. Piotrów w naszym seminarium, modlimy się o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło idących za Chrystusem.

Msza św. Neoprezbiterów

Tradycyjnie nowowyświęceni księża, do niedawna jeszcze nasi bracia z VI kursu, odprawili w naszym kościele swoje prymicje. Uroczystości przewodniczył ks. Damian Surowiec, a homilię wygłosił ks. Marek Kozera - wykładowca języków klasycznych i patrologii; wskazując w niej na dwa rodzaje czasu: chronos - ten zwykły czas, który biegnie, w którym dojrzewamy, który trwa oraz kairos - ten który jest teraz, dzisiaj, który trzeba rozpoznać i wykorzystać, bo przepadnie bezpowrotnie. Życzymy, aby nasi Neoprezbiterzy zawsze umieli odczytywać zamysł Boga i z Nim współpracowali.

Czerwcowy poranek święceń...

Gorące słońce, leniwe powietrze - tak upływają czerwcowe dni, jednak nie wszystkie... 19. dnia tego miesiąca miały miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu święcenia prezbiteratu 9 diakonów. Jest to jedno najważniejszych wydarzeń w naszej wspólnocie, kiedy to najstarsi nasi bracia kończą formację seminaryjną rozpoczynając swoją posługę jako kapłani. O tym dniu pięknie pisał ks. Jan Twardowski:

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam
 
W czerwcowy poranek mych święceń
dla innych szary zapewne
jakaś moc przeogromna poczęła się we mnie
 
Jadę z innymi tramwajem, 
biegnę z innymi ulicą
nadziwić się nie mogę
swej duszy tajemnicą
 
Życzymy wielu łask Bożych!

Boże Ciało

W tym roku powróciliśmy do tradycyjnych obchodów Bożego Ciała - procesja z Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza przeszła główną ulicą naszego miasta, wyruszając z kościoła Podwyższenia Krzyża, po drodze zatrzymując się przy czterech ołtarzach symbolizujących cały świat, a kończąc przy Seminarium Duchownym. Była to wielka manifestacja wiary i piękna Boga, Który w Swoim Synu pozostał z nami.

Pożegnanie diakonów

Zgodnie z seminaryjną tradycją pożegnaliśmy braci z roku VI, którzy zakończyli naukę w seminarium i już niedługo przyjmą święcenia kapłańskie oraz rozpoczną pracę w parafiach. Spotkanie było oparte na motywach jednego ze znanych polskich teleturniejów. Pytania i odpowiedzi związane były ze śmiesznymi sytuacjami, które wydarzyły się podczas pobytu naszych starszych kolegów w seminaryjnych murach. Spotkanie przygotował kurs V i IV.
 
W niedzielę 19 czerwca o godz. 10.30 w Katedrze Sandomierskiej odbędą się święcenia kapłańskie 9 alumnów naszego seminarium. Obecnie przygotowują się do święceń podczas tygodniowych rekolekcji w Radomyślu nad Sanem. Prosimy o modlitwę w ich intencji.

Msza z neoprezbiterami

Zgodnie z tradycją seminarium księża neoprezbiterzy odwiedzają nas rok po święceniach kapłańskich. Ich powrót do seminarium po roku pracy duszpasterskiej wzbudza zawsze wiele emocji. Także i tym razem było podobnie. Mszy św. przewodniczył ks. Mateusz Zięba.
Homilię wygłosił ks. Karol Klecha. W skierowanym do nas słowie zwrócił uwagę na dwa witraże znajdujące się w prezbiterium naszej kaplicy: św. Jana Chrzciciela i św. Krzysztofa. Oba wizerunki połączone są szarfą, na której zawarte są słowa Jana Chrzciciela: Parate viam Domini (Prostujcie drogę Panu) oraz etymologiczne wyjaśnienie imienia św. Krzysztofa Christum ferentes (Niosący Chrystusa).
Seminarium to jest miejsce, gdzie przygotowujemy się, aby pokazywać Jezusa ludziom tak jak nam kiedyś został pokazany. Jednak zanim będziemy nieść Chrystusa wśród prądów świata potrzebujemy prostować ścieżki naszego życia, tzn. poprzez pracę nad sobą i porządkowanie życia, powoli dorastać do powołania, na którego drogę niegdyś zostaliśmy wezwani. W centrum kaplicy, pomiędzy przedstawieniami znajduje się Tabernakulum i Krzyż. Pomocą we właściwym wypełnianiu powierzonych nam funkcji ma być Eucharystia. Mamy stać się ludźmi Eucharystii, Dziękczynienia, ale także Krzyża. Aby dobrze nieść radość zmartwychwstania najpierw trzeba umrzeć razem z Chrystusem dla naszych zachcianek i wad, a żyć tylko dla Niego.
Ks. Karol podzielił się także wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pracy na parafii, a także podkreślił jak wielkim przywilejem jest posiadanie kaplicy w swoim domu, mieszkanie z Panem Jezusem pod jednym dachem.

1 2 3 4
...
57 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net