ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Informacje dla kandydatów

 Rozeznających głos Chrystusowego wezwania do posługi kapłańskiej zapraszamy do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.


 Wszelkie potrzebne informacje uzyskać można osobiście w Seminarium, a także:

telefonicznie: +48 511 413 002

lub drogą mailową: ks.rafal.kulaga@diecezjasandomierska.pl

oraz na naszej stronie http://wsdsandomierz.pl/warunki-przyjecia


ks. Rafał Kułaga, Rektor WSD

 

Pielgrzymka do Częstochowy

Dnia 18 kwietnia nasza wspólnota miała pobudkę nieco wcześniej niż zwykle. Powód? To V Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę, odbywająca się pod hasłem: " W sercu Jezusa, w sercu Maryi".
Spotkanie rozpoczęło się w Częstochowskiej Katedrze. Słowo powitania wygłosił do nas abp Wacław Depo - Metropolita Częstochowski, następnie konferencję wygłosił abp Grzegorz Ryś - Metropolita Łódzki. W swojej wypowiedzi hierarcha zwrócił szczególną uwagę na jarzmo, które nakłada Jezus na swoich kapłanów, staje się ono ciężkie i nie do uniesienia gdy nie mamy do niego serca, jeśli go nie pokochamy to staje się dla nas prawem. A Jezus mówi, że Jego jarzmo jest słodkie, a ciężar lekki. Drugi punkt poruszony w konferencji to pycha. Jako przykład Metropolita podał postać św. Augustyna, który pisze w "Wyznaniach", iż pycha tak nadęła mu policzki, że przestał widzieć (spróbujcie tak zrobić). Miał on poczucie, że jest lepszym stylistą niż Pan Bóg, że gdyby on pisał Biblię to zrobiłby to o wiele lepiej. Nie raz w naszym życiu zdarza się, że mamy pokusę powiedzenia, iż zrobiłbym coś lepiej od Boga, to by oznaczało, że jestem lepszy niż mój Bóg. Przed tym przestrzegał nas abp Grzegorz Ryś.
Po zakończeńczonej konferencji nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez bp Andrzeja Przybylskiego - biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej. Następnie alumni z modlitwą różańcową na ustach wyruszyli do Sanktuarium Pani Jasnogórskiej.
O godzinie 13 rozpoczęła się Msza św. w języku łacińskim pod przewodnictwem ks. abp Jorge Carlosa Patróna Wonga - sekretarza pomocniczego do spraw seminariów duchownych Kongregacji ds. Duchowieństwa, główny celebrans wygłosił także homilię. Po zakończeniu Eucharystii abp Wacław Depo zawierzył seminaria duchowne Matce Najświętszej.
Podczas pielgrzymki modliliśmy się o nowe, liczne i święte powołania do naszego seminarium oraz polecaliśmy tych, którzy wspierają nas duchowo i materialnie.
 
 

Szkoła Ceremoniarza i Animatora

W dniach 13 - 14 kwietnia odbyła się ostatnia, V sesja Szkoły Ceremoniarza i Animatora w Radomyślu nad Sanem. Tematyka dotyczyła kultu Eucharystii poza Mszą Świętą oraz obejmowała praktyczne ćwiczenia przygotowujące do posługi podczas uroczystości Bożego Ciała w parafiach. Na koniec kandydaci na ceremoniarzy zdawali egzamin obejmujący zdobytą dotychczas wiedzę o liturgii. Zjazd zakończył się Mszą Świętą oraz wspólnym obiadem.
Błogosławieństwo nowych ceremoniarzy i animatorów odbędzie się 1 maja, podczas zakończenia Jubileuszu Młodych Diecezji Sandomierskiej.

Dzień skupienia

W dniach 14/15 kwietnia nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który prowadził były ojciec duchowny naszego seminarium ks. Jacek Beksiński. Tematem przewodnim była postać Dobrego Pasterza i osoba Ducha Świętego. Ksiądz Jacek przypomniał nam historię i znaczenie figury Dobrego Pasterza, która znajduje się na naszym wirydarzu.  Nie zawsze zwracamy na nią uwagę, a ona pokazuje nam, że mamy być w przyszłości kapłanami na wzór Dobrego Pasterza. Duch Święty jest miłością i udziela nam swoich owoców, mamy nieustannie wzywać Jego pomocy. Nasza kaplica - według ks. Jacka - to miejsce dla zakochanych. Jeżeli się kogoś kocha, to chce się z tą osobą przebywać. Kto kocha Jezusa chce być z nim w bliskiej relacji. Jesteśmy wdzięczni ks. Jackowi Beksińskiemu za podzielenie się z nami swoim kapłańskim doświadczeniem wiary.

Pro life

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego grupa kleryków działająca w kole Pro life udała się na Mszę świętą do kościoła pw. św. Józefa. Podczas Mszy św. klerycy  przystąpili do duchowej adopcji dziecka poczętego, zobowiązali się do codziennej modlitwy przez okres 9 miesięcy za nienarodzone dziecko. Już od wielu lat alumni włączają się w tę szlachetną akcję, która ma na celu obronę życia ludzkiego.

Rekolekcje kapłańskie

W dniach 4-7 kwietnia w naszym seminarium odbywały się rekolekcje dla kapłanów. Były one wyjątkowe ze względu na przeżywany Jubileusz naszej diecezji.  Rekolekcje prowadził ks. Artur Sepioło - dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej oraz ks. Sławomir Płusa z diecezji radomskiej. Rekolekcjoniści podkreślali znaczenie osobistego doświadczenia Boga w codziennym kapłańskim życiu, czemu służyły między innymi: Namiot spotkania, wspólne spożywanie ryby i chleba inspirowane fragmentem Ewangelii (J 21, 1-14), czy też przedstawienie o Trójcy Świętej. Kapłani mieli też możliwość osobistej adoracji i spowiedzi. Konferencje były oparte na postaci św. Piotra.

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna to najważniejsza liturgia w ciągu całego Roku Liturgicznego. Kościół nie ma cenniejszej wigilii ponad Wigilię Paschalną. Pascha to przejście Jezusa ze śmierci do życia. Podczas tej liturgii od najdawniejszych czasów katechumeni otrzymywali sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. W naszej Bazylice Katedralnej te sakramenty przyjęły 2 katechumenki, zostały one wprowadzone we wspólnotę Kościoła. Liturgia Wigilii Paschalnej jest bogata w znaki i symbole, najważniejsze to światło i woda. Mamy być jak płonąca świeca, która rozświetla mroki nocy, to my mamy być światłem na drodze innych ludzi, ale by być światłem dla innych sami musimy zaczerpnąć ze źródła, którym jest Chrystus. Ta liturgia  prowadzi nas właśnie do Niego. Mamy za zadanie głosić z odwagę Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek

Liturgia Wielkiego Piątku prowadzi nas do krzyża, który podczas tego dnia jest w centrum naszych rozważań i myśli. Dzisiejszej liturgii w katedrze przewodniczył ksiądz biskup senior Edward Frankowski. Podczas homilii ksiądz biskup mówił o krzyżu jako znaku miłości. Mamy poświęcić swoje życie dla Chrystusa z miłości do Niego, tak jak On oddał swoje życie z miłości do każdego człowieka. Po zakończonej liturgii zgodnie z wielowiekową tradycją Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, który przypomina nam o ofierze Jezusa dla nas. Kościół zachęca nas byśmy trwali przy Grobie Pańskim oczekując na radosne święto Paschalne.

Msza Wieczerzy Pańskiej

Wieczorem w Bazylice Katedralnej Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Kwiatkowski, homilię wygłosił ks. Stanisław Tylus. Podczas Mszy przewodniczący liturgii dokonał obrzędu umycia nóg na pamiątkę czynu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Wielkoczwartkowa wieczorna liturgia zwraca naszą uwagę nie tylko na sakrament Eucharystii i kapłaństwa, lecz także na przykazanie miłości, które Chrystus przekazał uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "Ciemnicy", gdzie wierni będą dziękować  Jezusowi za wielki dar, jakim uczynił dla nas samego siebie.

Msza Krzyżma

Przed południem w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z ks. bp Edwardem Frankowskim i kapłanami z diecezji celebrowali Mszę Krzyżma. Podczas tej Mszy biskup poświęca święte oleje (chorych, katechumenów i krzyżma). Wielki Czwartek to święto kapłanów, dlatego podczas Mszy świętej kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie złożone w dniu swoich święceń. Jest to także święto Liturgicznej Służby Ołtarza, więc nie mogło zabraknąć ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów z całej naszej diecezji. Ksiądz biskup wyraził gorące pragnienie, by z ich grona wyszli nowi kapłani, którzy będą gotowi poświęcić swoje życie dla Chrystusa. 
Dalsza część spotkania odbywała się w gmachu naszego seminarium. Na początek alumni przygotowali przedstawienie na temat powołania św. Stanisława Kostki i jego drogi do świętości. Po krótkiej inscenizacji nasi goście przybyli do refektarza, gdzie czekał na nich posiłek.

1 2 3 4
...
25 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net