ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Spotkanie w Iwaniskach

Kolejne z dekanalnych spotkań ministrantów z klerykami odbyło się 9 grudnia w parafii pw. Św. Katarzyny w Iwaniskach, należącej do dekanatu Opatów. Na spotkanie przybyło 50  ministrantów i lektorów z całego dekanatu. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Po modlitwie był czas na poczęstunek i rozmowę. Klerycy w czasie spotkania opowiadali o swojej drodze powołania oraz o życiu seminaryjnym. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów. Dziękujemy pasterzom parafii za przygotowanie i zorganizowanie tego spotkania. Do zobaczenia na następnych spotkaniach. Króluj nam Chryste!

Klerycy proszą o modlitwę

  

Kochani!

            Po co ta akcja? Każdy z nas jest do czegoś w życiu powołany! Jedni zostają lekarzami, inni policjantami a jeszcze inni chcą być kapłanami, aby pomagać dojść do Chrystusa ludziom takim jak TY. Powołanie do kapłaństwa wiąże się z odważną decyzją młodego człowieka, który często zmaga się z różnymi problemami. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, że osoba, która wstępuje do seminarium, po kilku latach rezygnuje, gdyż uznaje, że to nie jego droga POWOŁANIA. Nie zapominajmy, że w seminarium są jeszcze klerycy na pierwszym, drugim, trzecim, czy ostatnim, szóstym roku, którzy potrzebują Twojego modlitewnego wsparcia. Dlatego tutaj jest potrzebna TWOJA pomoc klerykowi w prawidłowym rozeznaniu swojej drogi życia. Powołanie jest czymś, co całkowicie wypływa od Boga, więc bez Bożej pomocy (w którą i TY możesz się włączyć) klerykowi ciężko będzie podjąć tę ważną decyzję, aby zostać uczniem Chrystusa.

 

            Jak się modlić? Nic prostszego. To od CIEBIE zależy, jaka to będzie modlitwa – różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, Msza Święta, czy Zdrowaś Maryjo. Sam możesz sobie ustalić, jak często będziesz się modlił. Możesz to robić codziennie lub raz na tydzień, wieczorem, rano, albo po południu. Nie ważne, kiedy ani gdzie, ważne, żeby oba płynęła prosto z Twojego serca, bo tylko taka modlitwa trafia do samego Boga.

 

            Na czym ma polegać akcja? Każdej osobie, która zgłosi chęć daru modlitwy, zostanie przypisany losowo jeden z kleryków naszego sandomierskiego seminarium. Oczywiście kleryk nie pozostanie dłużny i również będzie modlił się za Ciebie.

 

                Kto może wziąć udział? Każdy! Nie ważne czy masz facebooka, twittera, czy insagrama. Możesz mieć piętnaście, dwadzieścia, a nawet osiemdziesiąt lat! Wystarczy, że pragniesz  modlić się za młodego człowieka, który wybrał tę drogę.

 

            Jak wziąć udział? Nic prostszego! Wypełnij formularz zgłoszeniowy (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfH6mDMjMabYD4faqmTiv7wNTSaLIpYk-hn3hWfmj1hI-QrYw/viewform). I czekaj na wiadomość zwrotną z imieniem i nazwiskiem kleryka, za którego będziesz się modlił. Modlitwa za kleryka to tak niewiele, a może sprawić, że będzie on podążał za głosem Chrystusa w prawidłowym kierunku! Pomóż mu w tym! Nie zwlekaj z podjęciem decyzji! Już dziś módl się za kleryka, który w przyszłości będzie Twoim wikarym i proboszczem. Duc in altum (wypłyń na głębię).

 

P.S. Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi sprawami, dotyczącymi Ora Pro Kleryk zachęcamy do zaobserwowania naszego fanpage na facebooku (https://www.facebook.com/oraprokleryk/).

Uroczystość Niepokalanej

Tota pulchra es Maria śpiewaliśmy przez ostatnie dziewięć dni przeżywając nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Patronki naszego Seminarium. W dniu 8 grudnia świętowaliśmy tę Uroczystość w Bodzechowie oraz w Sandomierzu.
W kościele pw. św. Zofii w Bodzechowie diakon Michał Zasowski przyjął święcenia prezbiteratu z rąk ks. bp Krzysztofa Nitkiewicza. Neoprezbiter wyraził swoją wdzięczność za przybycie tak wielu gości. Po Mszy św. zaproszeni goście udali się na obiad do miejscowej szkoły.
O godzinie 16.30 rozpoczęła się modlitwa przy figurze Matki Bożej na Rynku Starego Miasta, której przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga.
Świętowanie zakończył wspólny śpiew Akatystu w kaplicy seminaryjnej.
 

Święty Mikołaj

6 grudnia to dzień, w którym wspominamy św. Mikołaja z Miry.  Jako biskup podbił serca wiernych gorliwością pasterską oraz obroną wiary chrześcijańskiej. W latach prześladowań za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana spędził wiele lat w więzieniu.

Do naszej wspólnoty przybył, jak co roku, św. Mikołaj, by rozdać prezenty klerykom, którzy czekali na niego z utęsknieniem. Tegoroczne spotkanie, przygotowane przez kurs II, było nieco inne niż zwykle. W tym roku św. Mikołaj przygotował konkurs, w którym uczestniczyła ekipa Mikołaja i ekipa klerycka. Zwyciężyła oczywiście drużyna naszego drogiego Gościa. Wspólne spotkanie braci kleryckiej było pełne radości i śmiechu. Świętego Mikołaja zapraszamy za rok.Spotkania z ministrantami

W sobotę 2 grudnia klerycy udali się do dekanatów naszej diecezji, by spotkać się z ministrantami oraz lektorami.

Grupa diakona Damiana Blachy udała się do Ostrowca Świętokrzyskiego. W kościele pw. św. Michała Archanioła poprowadzili adorację Najświętszego Sakramentu, następnie uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Wasila, homilię wygłosił  dk. Damian. Po zakończonej  Eucharystii klerycy wraz z ministrantami i lektorami udali się do sali Michael, gdzie odbyła się druga część spotkania. Podczas spotkania przy kawie i ciastku klerycy rozmawiali z ministrantami na temat powołania, opowiedzieli także o swoim życiu w seminarium przedstawiając prezentację multimedialną, była także możliwość indywidualnej rozmowy z klerykiem.
 
Grupa diakona Patryka Gładkowskiego udała się w tym dniu do Staszowa. Młodzi mogli wziąć udział w adoracji prowadzonej przez alumnów, a potem w zajęciach przygotowanych przez opiekuna ks. Sebastiana Mroczkowskiego. Tym razem klerycy poprowadzili zajęcia dotyczące liturgii oraz ćwiczenia z posługiwania się księgami liturgicznymi. Ministranci mieli również możliwość porozmawiania z klerykami o powołaniu oraz o tym, jak wygląda formacja seminaryjna. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w Zespole szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
 
Grupa diakona Łukasza Chmiela udała się do Zarzecza, gdzie klerycy przeprowadzali egzamin na lektora dla ministrantów, którzy uczestniczyli w szkole lektora. Klerycy przygotowali wykład na temat funkcji lektora, opowiedzieli o własnym doświadczeniu związanym z tą funkcją. Alumni przedstawili także prezentację na temat powołania i formacji seminaryjnej. Jeden z kleryków podzielił się swoim świadectwem powołania. Następnie był czas na pytania od ministrantów. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.

Wypłyń na głębię

W dniach 1-3 grudnia w naszym seminarium odbyły się rekolekcje dla młodzieży męskiej, w których uczestniczyło 36 osób. Rekolekcje prowadził ks. Łukasz Kołodziej - wikariusz parafii Osiek. Młodzi, którzy przybyli do nas z różnych stron diecezji mogli zobaczyć jak żyjemy na co dzień. Mieli możliwość porozmawiania z klerykami o powołaniu oraz o tym, jak wygląda formacja seminaryjna. W planie rekolekcji nie zabrakło także czasu na zwiedzanie miasta, grę terenową czy dobry film. Rekolektanci zamieszkali w pokojach kleryckich, brali udział we wspólnych modlitwach w kaplicy seminaryjnej oraz posiłkach w kleryckim refektarzu. Rekolekcje zakończyły się wspólnym niedzielnym obiadem. Jesteśmy wdzięczni za przybycie tylu młodych ludzi, którzy pragnęli "ogarnąć to, co jest w Bożym planie". Mamy nadzieję, że to wspólne rekolekcyjne spotkanie przyniesie błogosławione owoce.

Oddaj krew - podaruj życie

Dziś w naszej wspólnocie odbyło się spotkanie kleryckiego koła Honorowych Dawców Krwi "Aima". Do grupy należy 26 alumnów, regularnie oddających krew. Mszy św. o godzinie 9.00 przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga - rektor naszego seminarium, opiekun klubu "Aima". Po zakończonej Eucharystii odbyło się spotkanie podczas, którego alumni otrzymali upominki. Przedstawione zostało także sprawozdanie z całorocznej pracy koła. W tym roku klerycy oddali 20 litrów krwi. Na ręce ks. Rektora podziękowanie za wkład w ratowanie zdrowia i życia, a także za ofiarność i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, w imieniu  oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu, złożył pan Zbigniew Majewski.

Spotkanie pełne radości

Dziś w naszym kościele seminaryjnym odbył się Koncert Cecyliański podczas, którego wystąpili: chór Canticus z Tarnobrzega oraz nasz chór klerycki, a na organach zagrał pan Andrzej Budziński z Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas tego koncertu zebrani mogli usłyszeć wiele wspaniałych utworów, nie tylko muzyki kościelnej.
W dniu dzisiejszym gościliśmy także w naszej wspólnocie prezesów oraz przedstawicieli  parafialnych Kół Przyjaciół WSD. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem ks. Rektora w naszej kaplicy seminaryjnej. W homilii ks. Rektor mówił o modlitwie. Pomimo naszych trudności, które napotykamy w modlitwie powinniśmy dalej trwać mocno przy Bogu. Jako wzór do naśladowania kaznodzieja wskazał na św. Monikę, matkę św. Augustyna, która nie ustawała  i gorliwie modliła się o nawrócenie syna.
Kolejnym punktem była wspólna rozmowa przy kawie i herbacie. Po koncercie nasi przyjaciele udali się na refektarz, gdzie wspólnie mogliśmy się posilić, a także pośpiewać. Podczas wspólnej kolacji klerycy pokazali swoje talenty muzyczne. Alumn I roku Piotr Żurawski wraz ze swoim bratem Pawłem grali na akordeonach, a alumn III roku Krzysztof Borys (nasz organista) śpiewem ubogacał to wydarzenie.

Światowy Dzień Ubogich

I Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka. Jak napisał Ojciec Święty w liście apostolskim "Misericordia et Misera": dzień ubogich ma nas przygotować do przeżycia uroczystości naszego Pana Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, który utożsamiał się z maluczkimi i ubogimi, a osądzi nas z uczynków miłosierdzia. Ten dzień jest autentyczną  formą nowej ewangelizacji.
W naszej diecezji obchody rozpoczęliśmy już w XXXII Niedzielę Zwykłą. Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Obecni byli potrzebujący z naszej diecezji, którzy są skarbem naszego lokalnego Kościoła. Po Eucharystii w Domu Katolickim odbył się koncert Pawła Chustaka z zespołem. Następnie wszyscy udali się na wspólny niedzielny obiad. Byliśmy bardzo szczęśliwy, że tak wielu ludzi odpowiedziało na nasze zaproszenie oraz, że nasz refektarz zapełnił się niemal do ostatniego miejsca. Jesteśmy wdzięczni za obecność naszych gości wraz z księżmi, którzy na co dzień pomagają ubogim i potrzebującym. W przyszłą niedzielę w parafiach naszej diecezji także będziemy przeżywać Dzień Ubogich.

Dzielna ekipa ministrantów

Klerycy znani są z tego, że lubią od czasu do czasu gdzieś pojechać. Dlatego dwóch naszych alumnów (Bartłomiej i Krzysztof) z diakonem Piotrem, udało się do Radomyśla nad Sanem, gdzie odbywało się drugie spotkanie Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora. Tym razem klerycy poprowadzili zajęcia dotyczące liturgii, której przewodniczy biskup oraz ćwiczenia z posługiwania się Mszałem.
Ks. Rektor zaprosił uczestników na weekendowe dni skupienia oraz na rekolekcje dla młodzieży męskiej, które odbędą się w naszym seminarium w dniach 1-3 grudnia br.
Kolejne nasze spotkania z ministrantami odbędą  w dekanatach, a z uczestnikami szkoły spotkamy się na następnym zjeździe  w dniach 23 - 24 lutego 2018 r.
Do zobaczenia!

1 2 3 4
...
23 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net