ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Święcenia diakonatu

W sobotę 16 listopada w kościele św. Michała Archanioła w Spiach bp senior Edward Frankowski udzielił pracującemu w parafii Dwikozy klerykowi Robertowi Rędzio święceń diakonatu.

Dzień wcześniej kandydat do święceń diakonatu po odbyciu sześciodniowych rekolekcji zamkniętych złożył, na ręce księdza Rafała Kułagi, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę zachowywania celibatu.

We wspólnej Mszy św. wzięli udział przełożeni, wychowawcy sandomierskiego seminarium, kapłani, alumni, siostry zakonne oraz rodzina i przyjaciele. Po Ewangelii ks. Rafał Kułaga, rektor WSD, poprosił biskupa o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając jednocześnie o odpowiednim przygotowaniu kandydata do tego urzędu.

Bp Edward Frankowski rozpoczął swoją homilię od przedstawienia marnej kondycji dzisiejszego świata, który odrzucając miłość Boga skazał się na bezsensowną i bezcelową tułaczkę. Następnie wskazał zadania jakie będą stać przed nowym diakonem, oraz w jakiej postawie ma je wypełniać. Zwracając się do kandydata na diakona wezwał go do pokornego wypełniania posługi Słowa, liturgii i miłosierdzia. Biskup podkreślił, że próbując reformować świat będzie musiał tak jak wszyscy najpierw zreformować siebie. Wskazał, że to właśnie zapatrzenie w Chrystusa jest odpowiedzią na potrzeby świata.

Najważniejszy jest Jezus Chrystus. On powołuje i wyznacza do posługi diakonatu. Wiara to dar. Trzeba się modlić i nie ustawać. Dar wypraszać i o zachowanie prosić Boga Najwyższego. Nie tak łatwo dostać, przyjąć i zachować. [...] Godziny adoracji Najświętszego Sakramentu to pomoc dla chorych i nieznających Boga. Musimy sobie zadać pytanie ile czasu spędzamy przed Jezusem w tabernakulum? Jak uczestniczymy we Mszy Świętej? Sercem Kościoła jest Eucharystia – podkreślał bp E. Frankowski.

Po homilii kandydat złożył na ręce biskupa seniora przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza).

Podczas wspólnego śpiewu Litanii do Wszystkich świętych wszyscy upraszali łaski Ducha Świętego dla nowego diakona.

Następnie poprzez włożenie rąk i modlitwę bp E. Frankowski włączył kandydata w urząd diakona.

 

Relikwie św. Stanisława Kostki

13 listopada podczas Mszy świętej w kaplicy seminaryjnej zostały wprowadzone relikwie św. Stanisława Kostki, który patronuje naszemu seminarium. Relikwie św. Stanisława znajdują się w naszym seminarium od 1892 roku. Popularny tzw. "Komiks" ukazujący życie św. Stanisława znajduje się na dolnym korytarzu naszego budynku. Z kultem i relikwiami św. Stanisława związany jest odpust, którego udzielił w 1904 r. papież Pius X.
W homilii ojciec duchowny ks. dr Rafał Kobiałka powiedział, że do czasów św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Faustyny, św. Stanisław Kostka był najbardziej znanym polskim świętym na świecie. A to za sprawą generała zakonu Jezuitów św. Franciszka Borgiasza, który nakazał spisać i przetłumaczyć na wiele języków żywot św. Stanisława, by kult się rozwijał. Św. Stanisław Kostka został szybko beatyfikowany, został także patronem Polski.
Święci są dla nas przykładem. Św. Stanisław to wzór męskości, uporządkowanych relacji i czystości.

Imieniny wicerektora

We wtorek 12 listopada, w dniu wspomnienia św. Jozafata - męczennika modliliśmy się w intencji księdza wicerektora Witolda Płazy z racji jego imienin. Ksiądz Witold jest naszym wykładowcą filozofii oraz sekretarzem III Synodu Diecezji Sandomierskiej.
Życzymy księdzu wicerektorowi wielu łask Bożych w dalszej posłudze kapłańskiej.

Wieczór patriotyczny

11 listopada w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w naszym seminarium odbył się wieczór patriotyczny. Podczas spotkania klerycy zaprezentowali historię odzyskania niepodległości oraz sylwetki księży zaangażowanych w budowę niepodległej Polski. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Modlitwa za Polskę

Troska o naszą Ojczyznę to nasz wspólny obowiązek. Nie możemy przechodzić obojętnie obok takich dat jak choćby Rocznica odzyskania Niepodległości. 
Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat dr Czesław Murawski. W homilii przypomniał o ważnych wydarzeniach i osobach w drodze do odzyskania Niepodległości. Zauważył także jak ważna jest rodzina w życiu każdego człowieka. To właśnie rodzina kształtuje postawy patriotyczne i religijne w młodym człowieku. Bez podstaw wychowania jakie daje rodzina nasza Ojczyzna może zatracić swoją tożsamość narodową. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólną modlitwę w intencji naszego kraju.

Requiem W. A. Mozarta

Msza Święta Reqiuem sprawowana jest w intencji zmarłych. Nazwa pochodzi od pierwszych słów Antyfony na wejście Requiem aeternam dona eis, Domine... (Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie...).

Pierwsze wersje polifonicznej Mszy Reqiuem zostały skomponowane w II poł. XV w. Bez wątpienia najbardziej znaną kompozycją Mszy żałobnej jest Reqiuem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta (+1791).

W sobotni wieczór (9 listopada) w podominikańskim kościele rektoralnym w Klimontowie  wysłuchaliśmy Reqiuem Mozarta w wykonaniu orkiestry radiowej i chóru „Kanon” z Krakowa.


Bądźcie świętymi

W sobotę 9 listopada w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu kapłani diecezji sandomierskiej pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego modlili się w intencji świętości kapłanów. Modlitwę rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu rozważania prowadził ks. Dariusz Bęc. Następnie ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Eucharystii, w której wzięli udział: ks. bp senior Edward Frankowski, dziekani, księża z kurii oraz posługujący w seminarium, oraz licznie zebrani kapłani z diecezji. Homilię wygłosił o. dr Krzysztof Dyrek SJ. Przestrzegał on iż, przez posługę uświęcania Ludu Bożego, kapłani mają zadbać przede wszystkim o własne uświęcenie i upodabnianie się do Chrystusa.

Modlitwa o powołania

W pierwszy czwartek listopada, modliliśmy się w intencji powołań kapłańskich.  Modlitwę poprowadził ks. kan. dr Witold Płaza. W modlitwie adoracyjnej uczestniczyli alumni, kapłani z dekanatu sandomierskiego oraz siostry zakonne i wierni świeccy. Zapraszamy na kolejne adoracje Najświętszego Sakramentu w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Wieczny odpoczynek...

3 listopada podczas Mszy świętej sprawowanej w kościele seminaryjnym, modliliśmy się w intencji zmarłych rektorów, profesorów, wychowawców, alumnów, sióstr zakonnych, pracowników świeckich i dobroczyńców naszego seminarium. Mszy świętej przewodniczył ksiądz rektor Rafał Kułaga. Homilię wygłosił ks. prefekt Piotr Przysucha.

Modlitwa za biskupów

2 listopada podczas wieczornej Mszy św. w Bazylice katedralnej wraz z kapłanami i wiernymi modliliśmy się w intencji zmarłych biskupów i kapłanów naszej diecezji. Zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W słowie wstępnym zachęcił nas do modlitwy za niewinnych, których ideologie i dyktatury skazały na okrutną śmierć przez aborcję i eutanazję. Homilię wygłosił ks. dr Rafał Kułaga – rektor WSD. Wyjaśnił znaczenie obchodzenia Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych oraz zachęcił do modlitwy za nich.  Po zakończonej Eucharystii kapłani udali się do krypt w podziemiach katedry, by tam modlić się w intencji zmarłych biskupów sandomierskich.

« 1 2 3 4 5 6
...
44 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net