ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Wigilia Seminaryjna

     Rok Miłosierdzia zapoczątkowany przez papieża Franciszka jest okazją do nadzwyczajnych wydarzeń. Formą włączenia się w ten Rok była Wigilia zorganizowana wspólnie przez Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Caritas naszej diecezji oraz sandomierskie Seminarium.

Imieniny seminaryjnych przełożonych

    Grudzień to nie tylko czas adwentowego zamyślenia przed nadchodzącymi Świętami Narodzenia Pańskiego, ale także zaś radosnego oczekiwania na ich nadejście. 19 i 21 grudnia mogliśmy dzielić tę radość z solenizantami - ks. Dariuszem Sidorem (ojcem duchownym) oraz ks. Dominikiem Buckim (dyrektorem administracyjnym), którzy pełnią funkcję przełożonych w Sandomierskim Seminarium.

    Składając życzenia nie mogliśmy zapomnieć o Mszy Świętej w ich intencji - modlitwa jest tym bezcennym darem, którego nic nie może zastąpić.

Dzień skupienia

    Nietuzinkowy "katecheta młodych" - o. Adrian Loryś OFM poprowadził grudniowy dzień skupienia. Dzięki jego konferencjom każdy z nas będzie pamiętał, że "zapłonąć ogniem" głoszonej z mocą Ewangelii może tylko ten, kto "spotkał się ze sobą": z prawdą o sobie samym, o swoich cechach pozytywnych i negatywnych, zmierzył się ze swoimi przeżyciami, emocjami i motywacjami.
    Ojciec Adrian podkreslał, że miłosierdzie to przede wszystkim podźwignięcie drugiego człowieka, bycie z nim na codzień. Myśl ta wybrzmiała mocniej z powodu dziesiejszej uroczystości otwarcia Bram Miłosierdzia w kościele pw. Ducha Świetego w Sandomierzu, które to wydarzenie rozpoczeło diecezjalne obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Potrwa on do listopada 2016 r.

Sługa Boży ks. Granat

    Jedenastego grudnia 2015 roku Sługa Boży ks. Wincenty Granat w 36. rocznicę swojej śmierci po raz kolejny zgromadził w sandomierskim Seminarium czcicieli, sympatyków i tych, którzy go znali i ciągle pamiętają.
  Tym razem "Granatowa Sesja" została poświęcona roli Miłosierdzia Bożego w życiu i pismach Sandomierskiego Teologa. Wybitną postać Sługi Bożego wszystkim zgromadzonym w seminaryjnym kościele św. Michała Archanioła przybliżył krótkometrażowy film o ks. W. Granacie, jego młodości, związkach z Ćmielowem, Sandomierzem i Lublinem, ukazując przede wszystkim dobroć, życzliwość troskę o drugiego człowieka, jaka emanowała od Sługi Bożego. Ks. Wincenty Granat jest godnym naśladowania przykładem dla kleryka, księdza, a nawet katolickiego profesora, aby zawsze być dla drugiego - Ku człowiekowi i Bogu w Chrystusie.


Uroczystość Niepokalanej

   Nasza wspólnota 8 grudnia obchodziła uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Cały dzień był poświęcony na oddanie czci Matce Bożej. W uroczystych Mszach Świętych w Kościele Seminaryjnym  polecaliśmy Bogu oraz Maryi naszych solenizantów: siostrę Mariannę Dziułka oraz ks. profesora Wiesława Wilka.


Św. Mikołaj w Sandomierzu

  Dnia 6 grudnia naszą wspólnotę seminaryjną odwiedził św. Mikołaj. Akademię ku czci Świętego przygotował jak co roku rocznik II.  

   Na wstępnie klerycy zostali powitani przez księdza wicerektora Witolda Płazę, który wprowadził nas w wspomnienie św. Biskupa z Miry. Akademia przebiegła w bardzo miłej atmosferze, gdzie każdy z kleryków otrzymał drobny upominek od Świętego.

   Dziękujemy rocznikowi II za przygotowanie występu.


 


Rekolekcje dla młodzieży męskiej

   W piątek 4 grudnia 2015 roku o godzinie 17.00, w Seminarium Duchownym Diecezji Sandomierskiej, rozpoczęło się spotkanie formacyjne dla młodzieży męskiej szkół średnich i studentów pod hasłem „Iść odważnie za Jezusem”. 

XX lat Honorowego Krwiodawstwa

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 

  Te słowa patronują klerykom, którzy już  od 20 lat honorowo oddają krew w klubie HDK AIMA działającym przy naszym Seminarium.


  

« 1
...
60 61 62 63 64 65 66
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net