ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Wieczne Miasto

    W minionym tygodniu odbyła sie narodowa pielgrzymka do Rzymu. Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem dziękowaliśmy Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce oraz za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i ŚDM w Krakowie. Na to spotkanie z Piotrem naszych czasów 19 października wyruszyła dziewięcioosobowa delegacja z naszej wspólnoty seminaryjnej na czele z ks. Rektorem. Trasa, którą pokonaliśmy liczyła ok. 1800 km. Po przybyciu do słonecznej Italii nasza mała, ale jakże radosna i rozśpiewana grupa pielgrzymkowa pierwsze kroki skierowała śladami św. Franciszka i św. Klary - do Asyżu, św. Benedykta - do Nursji oraz św. Rity - do Cascii. Punktem kulminacyjnym było spoktanie z Papieżem Franciszkiem podczas audiencji na placu św. Piotra 22 października, gdzie wraz z Ojcem Świętym dziękowaliśmy Bogu za dar chrześcijaństwa w Polsce oraz za Jubileuszowy Rok Miłosiedzia i ŚDM w Krakowie. Papież życzył wszystkim Polakom wytrwania w wierze, nadziei i miłości, którą przyjęliśmy od naszych przodków. Dziękował za gorące przyjęcie podczas ŚDM w Krakowie i związane z tym zaangażowanie pełne wiary i radości w przygotowanie tego wydarzenia. Zachęcał również, by z miłosierdziem nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim. Po audiencji mieliśmy czas na zwiedzanie Wiecznego Miasta i "łyk włoskiej kawy". Następnego dnia braliśmy udział w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, gdzie Papież zachęcał do otwarcia się na bliźnich i do wspólnego dialogu. Po wspólnej modlitwie udało się zwiedzić Bazylikę św. Piotra, gdzie wraz z resztą będących tam pielgrzymów z Polski, modliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II polecając sprawy naszych serc. W drogę powrotną do naszej Alma Mater wyruszyliśmy 24 października. 
 Był to niesamowity czas, podczas którego nie brakowało modlitwy ani uśmiechu. Odwiedziliśmy miejsca, które znaliśmy jedynie z przekazów telewizyjnych. Za tę pielgrzymkę i czas spędzony w Rzymie, za czas rekolekcji w drodze - chwała Panu. 
 

Powrót z pustyni

   Nasi alumni jak co roku odbyli jesienne rekolekcje, które rozpoczęli hymnem do Ducha Świętego. W tym roku ćwiczeniom duchowym przewodniczył  ks. prof. Zbigniew Zarembski.

  Rekolekcje to nie tylko czas wolny od nauki, słuchania radia, korzystania z Internetu i rozmów,  ale to też czas na pogłębienie swojego życia wewnętrznego i relacji do Pana Boga.

  Ojciec rekolekcjonista wprowadził nas w temat powołania do kapłaństwa i różne jego aspekty. Przybliżył nam czym jest celibat, jaka jest jego wartość w posłudze kapłańskie oraz czym powinna być Eucharystia.  W piątek został rozwinięty temat przebaczenia. Bóg zawsze nam przebacza ponieważ jest miłosierny i wybacza nam nasze grzechy dlatego, że nas kocha. Nie zawsze jednak my przebaczamy innym i  to jest dla nas pewną trudnością.

   Nasze ćwiczenia duchowe zakończyliśmy w sobotę 22 października br. Mszą świętą - dziękując Panu Bogu za ten czas, który mogliśmy przeżyć wychodząc na pustynię.

    Dziękujemy za modlitwę w naszej intencji w tych dniach.

Pustynia ...

Zdaj się w milczeniu na Pana i złóż w nim nadzieję. (Ps 37, 7)

Już za kilka dni nasza wspólnota rozpocznie jesienne rekolekcje. Jest to szczególny czas wyciszenia i głębokiego przeżycia duchowego.

Tegoroczne rekolekcje poprowadzi dla nas ks. prof. Zbigniew Zarembski. W czasie tych duchowych ćwiczeń  każdy alumn podejmie refleksję na temat swojego powołania, którym obdarza go sam Bóg.

Prosimy o modlitwę w naszej intencji o dobre przeżycie rekolekcji, aby wydały one swoje owoce w przyszłości.

Błogosławiony Kadłubek

Błogosławiony Wincenty patronie nasz ...
 
Błogosławiony Wincenty Kadłubek patron naszej diecezji i miasta Sandomierza był dziś (9 października) wyjątkowo czczony przez duchowieństwo, jak i przez całe miasto. Historia Błogosławionego jest wyjątkowo ciekawa choć długa ;) Dlatego przywołamy wam kilka faktów z jego życia: po pierwsze zrezygnował z posługi biskupiej; po drugie wstąpił do klasztoru cystersów, gdzie oddał się modlitwie i posłusznej służbie. 

 

Jak co roku w Sandomierzu wyruszyła barwna procesja z naszego kościoła seminaryjnego z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka. W procesji brali udział nie tylko księża w przepięknych strojach chórowych, my alumni oraz księża biskupi, ale także władze samorządowe i młodzi ludzie, którzy byli ozdobą tej procesji dzięki swoim strojom. Gdy procesja przybyła do Bazyliki katedralnej została odprawiona Msza święta, której przewodniczył abp Wacław Depo – co ciekawe Ks. arcybiskup jest mocno związany z naszą diecezją gdyż m.in. przyjął święcenia prezbiteratu w naszej Katedrze oraz pełnił funkcję Rektora właśnie w sandomierskim seminarium.  W homilii abp Wacław mówił o tym, jakim człowiekiem był bł. Wincenty i czego możemy się od niego nauczyć.

Po zakończonych oficjalnych uroczystościach cała brać seminaryjna udała się do seminarium, gdzie odbył się uroczysty obiad wraz z zaproszonymi gośćmi.

 

Błogosławiony Wincenty Kadłubku, módl się za nami do Boga, wyproś nam wszelkie łaski, byśmy goręcej pracowali nad zbawieniem duszy i zasłużyli sobie na miano prawdziwych wyznawców Chrystusa. Amen.



Zawierzyć się ...

Dnia 7 października cały nasz kurs V udał się do Kościoła św. Jakuba w Sandomierzu, gdzie nasi przyjaciele Dominikanie przeżywali odpust związany z wizerunkiem Maryi, która jest zwana Matką Bożą Różańcową. 
 
Wspólnie z wiernymi modliliśmy się rozważając tajemnice różańcowe, a także uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą sprawował nasz ksiądz Rektor, a zarazem nasz wychowawca. Wraz z nim oraz z naszym Ojcem duchownym Rafałem pragnęliśmy zawierzyć się Maryi na czas przygotowania się do święceń diakonatu i dalsze życie wpisując się do księgi bractwa różańcowego. 
 
Był czas dla ducha i był czas dla ciała. Po zakończonej uroczystej Mszy świętej zostaliśmy zaproszeni na kolację podczas której mogliśmy spędzić wspólnie czas. 
 
Dziękujemy naszym braciom Dominikanom za podjęcie tak licznej grupy i prosimy o modlitwę !

Inauguracja nowego roku

    I się zaczęło ! Dziś już oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki w naszym seminarium. Pierwszym punktem naszego spotkania była Eucharystia, w której uczestniczyła cała wspólnota seminaryjna i zaproszeni goście. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz a koncelebrowali nasi drodzy księża profesorowie, proboszczowie a także przyjezdni goście. Ksiądz biskup zaznaczył w słowie Bożym, że mamy zwrócić szczególną uwagę na ludzi potrzebujących - na tych którzy przychodzą do nas po pomoc, aby nigdy ich nie zostawić bez pomocy.
    Następnym punktem programu było już bardziej oficjalne przywitanie gości jak i samo ślubowanie rocznika pierwszego. Dziewięciu braci z roku pierwszego po swoim ślubowaniu otrzymali indeksy ... Było widać po ich twarzach wyjątkową radość z zostania prawowitymi studentami uczelni KUL :)
    Życzymy im wytrwałości w zdobywaniu tej jakże cennej wiedzy filozoficzno-teologicznej.
    Wszystkich prosimy o modlitwę za wszyskich tych, którzy rozpoczynają kolejny rok zmagań naukowych.
 Dziękujemy :--)

Pielgrzymka na rozpoczęcie roku

    Wczoraj (30.09) nasza wspólnota seminaryjna wyruszyła w drogę do Matki Bożej zwanej "Matką Podhala" w Ludźmierzu. Cała nasza podróż była przeplatana modlitwą oraz śpiewem. Ten śpiew szczególnie brzmiał na tyle naszego autokaru, gdzie bracia śpiewali całą parą :) Nie dało się ich nie usłyszeć. Pierwszym punktem "przystankiem" było Santuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Tam zapewne każdy z nas prosił o potrzebne łaski na ten nowy rok.
    W Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą sprawowali nasi księża przełożeni. Na koniec nasz Pasterz ks. bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział nam słowo krzepiące, które ma nas prowadzić przez ten nowy rok akademicki.
    Następnym punktem programu był obiad. Podczas obiadu mieliśmy czas, aby porozmawiać ze sobą i wymienić wrażenia. Trzeba wspomnieć, że obiad był wyjątkowo smaczny :D Po obiedzie udaliśmy się w dalszą podróż do Wadowic. W Wadowicach był czas na prywatną modlitwę w Bazylice. Być w Wadowicach i nie zjeść kremówki byłby to grzech ... więc każdy z nas zjadł przynajmniej jedną kremówkę choć byli bracia, którzy zjedli ich kilka :D Muzeum ? Tak muzeum :D ... kolejny nasz punkt programu. Muzeum zrobiło wielkie wrażenie ... wydawałoby się, że muzeum to nuda ! Wcale nie ! Trzeba tam pojechać i zobaczyć ten "kawałek historii" i uświadomić sobie co tam się "zaczęło" :)
    Jak to mówią "wszystko ma swój czas" tak to prawda ... rano dopiero co wyjechaliśmy a po Wadowicach trzeba było już wracać do naszego domu ... ale znów musimy zaznaczyć, że podróż była wyjątkowa dzięki tyłowi autokaru - ten śpiew ... ta gra na gitarze ... coś pięknego i wyjątkowego. Czekamy na kolejną pielgrzymkę i z chęcią podzielimy się z Wami swoimi przeżyciami [może już w wersji video ?:) ] 

Pielgrzymka do Sulisławic

    W sobotę 17 września alumni I roku naszego seminarium udali się w pieszej pielgrzymce do Sulisławic.
  Na pielgrzymim szlaku klerykom towarzyszyli ksiądz Wicerektor oraz Ojciec Duchowny. Pielgrzymi trud zakończyła Msza Święta pod przewodnictwem ks. Rektora Rafała Kułagi, po której alumni zostali zawierzeni opiece Matki Bożej Sulisławskiej. Po Mszy uczestnicy pielgrzymki zostali zaproszeni na wspólny obiad z duszpasterzami sulisławickiej parafii.

Kurs propedeutyczny 2016

  
1 września br. rozpoczął się w naszym Seminarium tzw. kurs wstępny dla kandydatów do naszej uczelni. Kandydaci w tym czasie poznają przede wszystkim codzienne życie alumnów, dla których Msza Święta i Liturgia Godzin stanowi najważniejsze wydarzenie każdego dnia. Alumni przyjęci na I rok studiów uczą się odmawiać modlitwę brewiarzową, medytować i rozważać Słowo Boże, a także wchodzą w milczenie tzw. silentium sacrum, które ma pozwolić im rozeznać swoje powołanie. Uczestniczą także w formacji intelektualnej poprzez udział w wykładach wprowadzających w filozofię, teologię oraz liturgię. Poznają historię seminarium i diecezji. Nie brakuje także czasu na integrację rocznika, zwiedzanie Sandomierza oraz zapoznawanie się z tradycjami jakie panują w seminarium.
 
 
 
 
 
Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2016/2017 zostali przyjęci:
  1. Piotr Grzegorz Biernacki z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  2. Patryk Albert Dąchór z par. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu.
  3. Paweł Kania z par. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie.
  4. Paweł Kida z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim.
  5. Paweł Tomasz Klusek z par. NMP Salentyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
  6. Mateusz Andrzej Kobylarz z par. Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu.
  7. Damian Krzysztof Surowiec z par. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim.
  8. Adrian Daniel Trybulski z par. św. Stanisława Biskupa w Racławicach.
  9. Bartosz Wawrzkiewicz z par. św. Stanisława Biskupa w Osieku.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji nowych alumnów, aby czas przygotowania do nowego roku akademickiego był dla nich owocny i przyniósł im wiele łask Bożych. 

Sandomierscy klerycy na ŚDM 2016

Powitanie papieża na lotnisku w Balicach, wspólna modlitwa z Ojcem Świętym na Franciszkańskiej 3, rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży przez Franciszka na krakowskich Błoniach, jasnogórska Msza święta z Papieżem w 1050. rocznicę Chrztu Polski, papieska Droga Krzyżowa, Msza święta dla księży i kleryków oraz osób konsekrowanych w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Czuwanie z Franciszkiem na Campus Misericordiae w Brzegach, a także niedzielna Eucharystia z Ojcem Świętym wieńcząca ŚDM - w tych wszystkich wydarzeniach wzięli udział klerycy sandomierskiego Seminarium.
Czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz podróży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do Polski stał się dla wspólnoty kleryckiej kolejną możliwością doświadczenia powszechności Kościoła, jego różnorodności i wielokulturowości, ale przede wszystkim okazją do świadectwa o własnej wierze i duchowego wzmocnienia siebie i młodych, z którymi wyjechali do Krakowa.
W kulminacyjnym momencie Czuwania w Brzegach, w których zgromadziło się ponad 2 miliony ludzi ze 187 krajów, każdy z nas doświadczył radości oraz ducha modlitwy i jedności, niezależnie od sektora - bliższego czy najbardziej oddalonego od ołtarza.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były również czasem posługi. Klerycy byli zaangażowani w ŚDM jako opiekunowie grup młodzieżowych z sandomierskich parafii oraz jako szafarze Komunii świętej podczas Eucharystii na Błoniach i w Brzegach. 
Czas osobistej modlitwy, wspólnotowego spotkania z Bogiem, wysłuchanych słów papieża Franciszka, bycie świadkiem jego autentyczności i otwartości oraz wzorowa postawa młodzieży przybyłej na ŚDM będzie w nas owocować przez kolejne miesiące i lata, jako żywe wspomnienie niezapomnianego czasu spędzonego w Krakowie.

« 1
...
55 56 57 58 59 60 61
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net