ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Twitter

Drodzy przyjaciele !
 
Od dziś jesteśmy dostępni na portalu Twitter :)
NICK: @WSDSANDOMIERZ
Nasze konto dostępne pod tym KLIKNIJ.
Dołącz do NAS !!!

 

Msza św. prymicyjna w Kościele seminaryjnym

    W poniedziałek, 20 czerwca o godz. 17.00 odbyła się Msza święta prymicyjna pod przewodnictwem jednego z księży Neoprezbiterów księdza Łukasza Kołodzieja natomiast homilię wygłosił ksiądz profesor Adam Kończak.
     Ksiądz Rektor życzył Neoprezbiterom, aby z żywą wiarą podjęli służbę Panu. By zawsze pozostawali prorokami otwartych drzwi do Chrystusa.
    Na koniec Mszy świętej księża Neoprezbiterzy udzielili błogosławieństwa prymicyjnego księżą profesorom, diakonom, klerykom oraz wszystkim obecnym na tej uroczystej Mszy świętej. 

Święcenia prezbiteratu

  W XII Niedziele zwykłą w naszej Sandomierskiej katedrze odbyły się święcenia kapłańskie.
    Do święceń kapłańskich nasi bracia przygotowywali się przez 6 lat - poprzez formację duchową, ludzką oraz intelektualną. Święcenia, których udzielił Bp Krzysztof Nitkiewicz przyjęło 6 diakonów.
    Nowo wyświęconym kapłanom życzymy jako wspólnota seminaryjna wielu łask Bożych na każdy dzień kapłańskiego życia.
 
W kapłaństwie wszystko jest istotne, każdy dzień jest najważniejszy, każdy człowiek jest naszym wiernym, któremu należy okazać pasterską miłość. (Bp Krzysztof Nitkiewicz)
 
NEOPREZBITERZY 2016
 
1. Kałuża Krystian św. Mikołaja w Szewnej
2. Kołodziej Łukasz Narodzenia NMP w Jeżowem
3. Sajdak Daniel
św. Stanisława w Modliborzycach
4. Wasil Mariusz MB Królowej Polski w Andrzejowie
5. Wilk Piotr św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim
6. Żelazko Dominik
MB Różańcowej w Stalowej Woli

 

    Dnia 6 czerwca br. w naszej kaplicy seminaryjnej była celebrowana Msza święta dziękczynna za rok kapłaństwa. Sprawowali ją Neoprezbiterzy: Ks. Piotr Grabowski, Ks. Maciej Kołodziejski, Ks. Damian Zieliński wraz z ojcami duchownymi. Na wstępie ksiądz rektor powiedział, że Msza święta jest wielkim dziękczynieniem. Dla księży Neoprezbiterów  był też to wspaniały moment, aby wraz z całą wspólnotą seminaryjną dziękować Bogu za dar kapłaństwa. W homilii Ks. Damian Zieliński mówił o tym, że należy się dzielić tym co mamy , a więc przede wszystkim miłością do drugiego człowieka. Neoprezbiterzy byli szczęśliwi, że mogli wrócić w mury naszej Alma Mater i dzielić się doświadczeniem z pracy duszpasterskiej. 

    Po Mszy świętej odbyła się wspólna kolacja na naszym refektarzu podczas, której nie zabrakło dobrej atmosfery i opowiadań z życia młodych kapłanów. 

    Obejmujemy naszych Neoprezbiterów gorącą modlitwą i życzymy im wielu sukcesów w dalszej pracy duszpasterskiej.

Nowi Diakoni !

     Nasi bracia z kursu V przyjęli święcenia diakonatu - święceń diakonatu udzielił bp senior Edward Frankowski w kościele w Ćmielowie.
      Dziękujemy Panu Boga za dar nowych diakonów, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym by iść z postawą służby oraz miłości do ubogich. 
       Prosimy o dalszą modlitwę w intencji nowych diakonów:

Dzierżak Krzysztof św. Tomasza i św. Stanisława BM w Piotrawinie, arch. lubelska
Surowiec Paweł - św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim
Wilk Bartłomiej św. Wojciecha w Grębowie
Zych Tomaszśw. Jana Chrzciciela w Skotnikach

Bogu niech będą dzięki.

Przyrzeczenie kandydatów do diakonatu

   4 kleryków piątego roku. Złożyli w obecności wspólnoty kleryckiej swoje przyrzeczenia przed święceniami diakonatu. W wigilię swoich święceń złożyli uroczyste wyznanie wiary  oraz przysięgę zachowywania celibatu. 

   Ten ważny moment poprzedza święcenia diakonatu, które odbędą się 3 czerwca br. w Ćmielowie.

    Pamiętajmy w modlitwie o czterech klerykach, którzy od jutra będą diakonami Kościoła Sandomierskiego. 

Uroczystość Bożego Ciała

    Uroczystość Bożego Ciała, a właściwie Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwraca rokrocznie naszą uwagę na Eucharystię. Dla każdego z nas powinna być centrum życia i punktem odniesienia na co dzień. Z pomocą temu chrześcijańskiemu zadaniu przychodzi dzisiejsza uroczystość, bowiem "nie wystarczy jednak samo przyjęcie Komunii św. i uczestnictwo w procesji. 

Relikwie św. Joanny Beretty Molla w sandomierskim seminarium

      Święta Joanna Beretta Molla jest przykładem odważnej troski o każde życie.

     Państwo Molla chcieli mieć dużo dzieci. Rok po ślubie, w 1956 r., urodził się Pierluigi. W 1957 r. przyszła na świat Maria Zita, a dwa lata później - Laura. W 1962 r. miało urodzić się kolejne dziecko. We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca ciąży, okazało się, że w macicy Joanny rozwinął się włókniak, który zagrażał rozwijającemu się płodowi i życiu matki. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży, Joanna zdecydowała się donosić ją do końca. Wiedziała, zwłaszcza jako lekarz, że stan jest poważny. Zdawała sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Od początku stanowczo domagała się ratowania życia dziecka za wszelką cenę. Operacja usunięcia włókniaka udała się, dziecko mogło rosnąć bez przeszkód, ale stan zdrowia matki pogorszył się. Był to trudny czas dla całej rodziny. Mimo gorących modlitw o ocalenie matki i dziecka, Bóg zdecydował inaczej. 20 kwietnia 1962 r., w Wielki Piątek, Joanna przyjechała do szpitala. Nazajutrz rano urodziła zdrową, piękną córeczkę, ale sama znalazła się w agonii. Tydzień później - 28 kwietnia 1962 r. zmarła. Oddała swoje życie za dziecko, by mogło się bezpiecznie urodzić. Miała niecałe 40 lat. Przez siedem lat była mężatką. Pozostawiła męża i czworo małych dzieci. Mąż, rodzina, przyjaciele, ale też pacjenci, którym służyła, zapamiętali ją jako dobrą i delikatną kobietę. Mąż po jej śmierci powiedział: "Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu - jako matki i jako lekarza - że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące".

« 1
...
54 55 56 57 58 59 60
...
65 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net