ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

XX lat Honorowego Krwiodawstwa

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 

  Te słowa patronują klerykom, którzy już  od 20 lat honorowo oddają krew w klubie HDK AIMA działającym przy naszym Seminarium.


  

Dzień niepodległości

Oprócz kształtowania duchowości, Seminarium ma kształtować również serce, które u każdego Polaka bije mocniej właśnie 11 listopada - w Święto Niepodległości. Klerycy w czasie swojej sześcioletniej formacji w WSD mogą - przez udział w obchodach patriotycznych - rozwijać w sobie postawę miłości do Ojczyzny. Tak, aby każdy z nas, wzrastając w niej, dojrzewał do obowiązków patriotycznych i społecznych, które wspomniał podczas uroczystej Mszy św. dzisiejszy kaznodzieja - ks. dr Jerzy Dąbek. Wskazał on także na historię Polaków jako narodu szlachetnego, trwałego w zasadach, respektującego prawo i godny styl życia. Te cechy są nam ciągle zadane, abyśmy do nich dorastali.


 

Dzień skupienia

    W miniony weekend w naszym Seminarium mogliśmy przeżyć dzień skupienia skoncentrowany na osobie i heroicznych cechach Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła (1895-1981). Jego materialne ubóstwo i bogactwo ducha, cierpliwość wobec spowiadanych osób i rozmodlenie jakiego był przykładem są postawami godnymi naśladowania nie tylko przez księży, ale już podczas przygotowania się do kapłańskiego życia w czasie seminaryjnej formacji. 

Msze za zmarłych w sandomierskich kościołach

  Oktawa Uroczystości Wszystkich Świętych to doskonały czas dla wielu z nas, aby nie tylko wspominać zmarłych przyjaciół, krewnych, znajomych i spędzone z nimi chwile, ale również zyskać odpust zupełny i ofiarować go właśnie w ich intencji. Podobnie uczyniliśmy i my modląc się 02.11.2015 r. w bazylice katedralnej za zmarłych członków kapituły sandomierskiej i Pasterzy naszej diecezji, którzy spoczywają w katedralnych kryptach. Jako klerycy nie mogliśmy zapomnieć o modlitwie w intencji zmarłych rektorów, wykładowców i kleryków naszego Seminarium, których polecaliśmy Miłosiernemu Bogu 3 listopada podczas Mszy św. Pamiętajmy w tych szczególnych dniach o tych wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności.

Modlitwa o świętość kapłanów

Nasza wspólnota seminaryjna brała udział w modlitwie o świętość kapłanów. Modliliśmy się wspólnie z kapłanami. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej prowadzona przez ks. prał. Stanisława Bara, ojca duchownego diecezji.
Natomiast po zakończeniu adoracji odbyła się Msza św. którą koncelebrowali księża pod przewodnictwem naszego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim oraz z gościem księdzem biskupem seniorem diecezji drohiczyńskiej Antonim Dydyczem.
Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się na spotkanie do Katolickiego Domu Kultury, gdzie ksiądz biskup Dydycz kontynuował swoje rozważania dotyczące Bożego Miłosierdzia we wspólnocie Kościoła. 

Rekolekcje z "Maliną"

  „Słuchanie – Odpoczynek – Przyjaźń” to oś tegorocznych rekolekcji w naszym Seminarium, które wygłosił ks. Mirosław „Malina” Maliński – wrocławski duszpasterz akademicki. Nie tylko  Rekolekcjonista był inny niż wszyscy poprzedni. Zmieniona została dotychczasowa formuła rekolekcji: oprócz modlitwy wspólnej i konferencji codziennie odbywały się wspólne dyskusje kleryków (praca w grupach) i dzielenie się doświadczeniami w kontekście wspomnianych tematów. 

Błogosławiony Kadłubek

Niedziela najbliższa dacie wspomnienia świątobliwego patrona diecezji – 9 października – to rokrocznie dzień szczególnej procesji ku czci biskupa Wincentego Kadłubka, błogosławionego Kościoła katolickiego. Choć urodził się on ok. 1160 r. (w Karwowie, dzisiejsza par. Włostów) jego kult jest ciągle żywy właśnie przez publiczne okazywanie przywiązania do jego osoby.

« 1
...
19 20 21 22 23 24 25
...
26 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net