ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

1050 rocznica chrztu Polski

     W nocy z 15 na 16 kwietnia br. alumni naszego seminarium udali się do Poznania, aby wziąć udział w obchodach 1050-lecia Chrztu Polski. Mimo długiej podróży udało się dotrzeć na czas oraz uczestniczyć w oficjalnym otwarciu i zawiązaniu wspólnoty INEA Stadion w Poznaniu.

     Punktem kulminacyjnym wydarzenia była Msza św., w której wzięło udział ponad 35 tys. osób. Deszczowa aura i załamanie pogody nie przeszkodziły w świętowaniu i przeżywaniu tego doniosłego dla Polski i każdego Polaka wydarzenia.


Pro-Life

           W tym roku Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie przypada 4 kwietnia (przeniesiona z 25 marca, ponieważ w tym roku był to Wielki Piątek). To liturgiczne wspomnienie przywołuje wielkie wydarzenie w historii zbawienia, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Oto Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, aby zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego jest Synem samego Boga.
       Fakt, że uroczystość ta przypadła już w okresie wielkanocnym uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dzisiaj jest również patronalny dzień ruchów "Pro-Life" czyli działających na rzecz ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym także naszego kleryckiego koła "pro-life".

Otwarta Furta!

Wszystkich serdecznie zapraszamy na
XVI Dzień Otwartej Furty 
który odbędzie się 30 kwietnia !!!
Zapraszamy od godz. 10.00
Więcej informacji na plakacie:
 

Lektorat i akolitat

    W Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym w par. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się dziś nie tylko uroczystości odpustowe, ale również miało miejsce wprowadzenie kleryków z III i IV roku naszego Seminarium w posługę lektora i akolity. Uroczystościom przewodniczył Bp Edward Frankowski, który przybliżył licznie zgromadzonym wiernym orędzie Pana Jezusa z wizji św. s. Faustyny, wymagania nawrócenia  i poprawy naszego życia, które płyną z "Dzienniczka" siostry F. Kowalskiej oraz podkreślił rolę zadań, jakie od dziś zostały powierzone nowym klerykom-lektorom i akolitom. 

Zmartwychwstanie Pańskie

    Zakończyło się Triduum Paschalne czyli trzy najważniejsze dni przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W kościołach po 40 dniach Wielkiego Postu wybrzmiało radosne Alleluja. Jezus Chrystus zmartwychwstał! Nie zatrzymały Go bramy Otchłani ani tym bardziej straże przy Pańskim Grobie. Nie zatrzymały Go objęcia śmierci, bo to On jest Panem życia. To On - Jezus Chrystus - jest Alfą i Omegą, które wyraża Paschał poświęcony podczas Wigilii Paschalnej.
    Niech radość ze zmartwychwstania Chrystusa trwa w nas i przekłada się na nasze codzienne życie: relacje z bliskimi, chrześcijańską radość i pokój serca.
    Prosimy jednocześnie o modlitwę za kleryków naszego Seminarium, którzy w wielkosobotni poranek wyruszyli do rodzinnych domów, aby czas kilku dni odpoczynku był przez nich jak najowocniej przeżyty.

Ministrancki Wielki Czwartek

    Wielki Czwartek to dla kleryków naszego WSD nie tylko Msza Krzyżma z Pasterzem Diecezji i wieczorna liturgia Wieczerzy Paschalnej - to także spotkanie z Liturgiczną Służbą Ołtarza (LSO) całej diecezji. Mogliśmy uchylić rąbka tajemnicy życia seminaryjnego młodzieży LSO, dla której seminarzyści przygotowali coś dla ducha, i coś dla ciała.
    Klerycy II roku zaprezentowali w kościele seminaryjnym pantomimę o sile grzechu i jeszcze większej mocy Bożego Miłosierdzia, bo Chrystus potrafi wydobyć człowieka z największego zła. Po obejrzeniu przygotowanego programu młodzież mogła posilić się przygotowanym dla niej posiłkiem.
    Mamy nadzieję, że to wielkoczwartkowe spotkanie zaowocuje głębszym przeżyciem Triduum Paschalnego przez młodzież naszej diecezji, która wzięła udział w tych ważnych wydarzeniach.


Niedziela Palmowa

      Na sandomierskim rynku zgromadzili się dziś wierni z Sandomierza i całej diecezji, aby wspólnie Pasterzem diecezji - biskupem Krzysztofem - rozpocząć procesję z palmami. Wśród zgromadzonych byli liczni wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.                         
      Podczas gromkiego śpiewu "Hosanna" prowadzonego przez naszych kleryków, wierni przeszli do Bazyliki katedralnej w towarzystwie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Sandomierska Droga Krzyżowa

    Z par. Podwyższenia Krzyża Świętego do Bazyliki katedralnej przeszła w sobotę (19 marca 2016 r.) sandomierska Miejska Droga Krzyżowa. W przededniu Niedzieli palmowej była to godna zauważenia okazja do wyrażenia swojej wiary publicznie.
    Ufamy, że przyniesie wiele duchowych owoców i pomoże lepiej przeżyć Wielki Tydzień.

Polecamy !


Polecamy obejrzeć następujące filmy:

 « 1
...
20 21 22 23 24 25 26
...
30 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net