ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Doprowadzić do wiary...

W sobotę, 8 października, gościliśmy w naszych murach Forum Katechetyczne, które poświęcone było formacji katechumenów (kandydatów do chrztu), także w świetle nauczania śp. bpa Wacława Świerzawskiego - mistagoga liturgii i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jadwiżanek, w których to charyzmacie liturgia zajmuje istotne miejsce. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem przez uczestników Domu Długosza; następnie we wspólnej modlitwie uczestniczyli katechiści, siostry zakonne ze Zgromadzenia Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego na czele z s. Moniką Budytą, przełożoną generalną oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o potrzebie wsłuchiwania się w głos Boga. Zachęcił do naśladowania Najświętszej Maryi Panny, która przyjmuje Słowo Boże i pozwala mu się prowadzić. Jednocześnie pozostaje uważna na głos ludzi, co pomaga jej w podejmowaniu właściwych decyzji, przestrzegał przy tym, abyśmy strzegli się zamykania kogoś w ramach naszego myślenia. 
W trakcie trwania forum uczestnicy wysłuchali wykładu s. prof. dr hab. Adelajdy Sielepin CHR pt. „Jaka wizja katechumenatu? Próba interpretacji dziedzictwa ks. bp. Wacława Świerzawskiego” oraz podzielić się doświadczeniami z pracy duszpasterskiej w wybranych ośrodkach katechumenalnych w Polsce. Odbył się również panel dyskusyjny.

Całość spotkania prowadził i moderował ks. Piotr Przybysz, Duszpasterz Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego w Łodzi.

Święci wołają o świętych

3. października był dla naszej wspólnoty nie tylko dniem inauguracji nowego - 202. roku akademickiego, ale także okazją do upamiętnienia 80. rocznicy śmierci bł. ks. Antoniego Rewery - proboszcza parafii św. Józefa w Sandomierzu, na terenie której znajduje się nasze Seminarium. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyły także rodziny Radia Maryja z naszej diecezji, a nawet spoza. Mszy Św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski, a w modlitwie uczestniczyli: ks. bp Edward Frankowski - biskup pomocniczy senior, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel Radia Maryja, ks. prof. dr hab. Marek Tatar z UKSW w Warszawie, który wygłosił prelekcję o heroizmie ks. Rewery, ks. dr Jerzy Dąbek obecny proboszcz parafii św. Józefa, zarząd Seminarium, a także licznie zebrani księża, którzy przybyli wraz ze swoimi parafianami. Kaznodzieja podkreślał znaczenie prawdy w życiu ks. Rewery, a także to, że to właśnie za nią przyszło mu oddać życie. Po Mszy Św. zabrała głos Matka Victoria Kwiatkowska - przełożona generalna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, min. zachęcając nas, kleryków, abyśmy szli za przykładem błogosławionego proboszcza z Sandomierza, bo święci wołają o świętych. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Siostrom od Św. Franciszka Serafickiego za możliwość wzięcia udziału w tej uroczystości.

Radujmy się więc, dopóki młodzi jesteśmy

Hymn Gaudeamus igitur jest powszechnie znany w świecie uczelni, nie tylko kościelnych. 3. października wybrzmiał on, dzięki chórowi kleryckiemu, ponownie w murach naszej Alma Mater. Hymn ten wraz z wykładem dr hab. Czesława Kłaka - prof. UP w Krakowie, pt. Tajemnica duszpasterska w świetlne prawa polskiego był jednym z punktów uroczystości inauguracyjnych, które rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele seminaryjnym, którą celebrował bp Krzysztof Nitkiewicz, a współcelebrowali: ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka - dziekan Wydziału teologii KUL, księża z zarządu, profesorowie i przybyli goście. Ks. Dziekan dokonał aktu immatrykulacji sześciu alumnów I roku, którym wręczył indeksy. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, uczelnianych, służb mundurowych oraz wymiaru sprawiedliwości. Inauguracja zatem za nami, życzymy sobie, a także innym studentom, aby młodzieńcza radość była dobrym zaczynem na przyszły rok akademicki.

Szczęść Wam Boże, ktoś nas wita, setka zakonnic w habitach

O bieszczadzkich wędrówkach powstało wiele przygrywek, opowieści, gawęd i pieśni, jak choćby ta, której fragment został przytoczony w tytule. W dniach 12-16. września nasi najmłodsi bracia wybrali się z księżmi przełożonymi na pierwszy rocznikowy wyjazd w góry. Oprócz wędrówek po szlakach, gdzie nigdy nie brakuje przygód i wysiłku, był to także czas modlitwy i wzajemnego poznawania się. Życzymy braciom z I roku, aby czas seminarium dobrze wykorzystali w przygotowanie do kapłaństwa.

Witaj, Gwiazdo Słońce nam ukazująca

O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny

I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny,

Dżdżu krople padają i tłuką w me okno...

Jęk szklany... płacz szklany... a szyby w mgle mokną

I światła szarego blask sączy się senny...

O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny...



Tak o jesiennej aurze pisał na początku XX wieku Leopold Staff. W samym utworze da się wyczuć melancholię i monotonię, która wraz z dżdżem spada na ludzi... My jednak, w naszym Domu października nie zaczęliśmy od wieczora poetyckiego:), a od modlitwy. Tradycyjnie w I sobotę miesiąca zgromadziliśmy się w kościele seminaryjnym, aby uczcić Niepokalane Serce Maryi. Po Eucharystii odmówiliśmy różaniec, który jak powiedział celebrans - Ojciec duchowny Rafał Kobiałka - jest potężną bronią w walce z pokusami. Polecaliśmy Bogu, przez wstawiennictwo Matki Bożej, prośby złożone w skrzynce intencji w naszym kościele i poczcie internetowej. Modliliśmy się także za naszą wspólnotę, aby nam w czasie pochmurnych i już coraz krótszych dni Maryja wskazywała Jezusa - Słońce nie znające zachodu.
 
Maryjo, wychowawczyni powołań kapłańskich, módl się za nami!

Ty łaską darzysz siedemkroć

Pierwszy w tym roku formacyjnym dzień skupienia poprowadził Ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka. Kaznodzieja przypomniał nam o tym, jak ważna jest wspólnota i to, abyśmy się w niej dobrze odnajdywali i mieli w niej swoje miejsce. Był to czas refleksji i wdzięczności za okres wakacji, a także wyciszenia i modlitwy przed nowymi zadaniami w naszym Domu.

Odpust u św. Michała Archanioła

Doroczna uroczystość św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała jest radośnie przeżywana w naszej wspólnocie. W tym roku Eucharystii przewodniczył Ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka, a kazanie wygłosił ks. dr Paweł Lasek nowy wicerektor. Po Mszy Świętej trwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu, którą zakończyły uroczyste nieszpory. Był to dla nas czas współpracy, świętowania i wypraszania orędownictwa Archaniołów u Boga Seminarium i wszystkim bliskim naszemu sercu.


Pielgrzymka do Krasnobrodu

28 września wybraliśmy się na pielgrzymkę do Krasnobrodu i Zamościa w ramach rozpoczęcia kolejnego roku formacji. Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii zachęcał nas abyśmy w swoim powołaniu wsłuchiwali się w dwa głosy: ten we wnętrzu naszego serca i ten pochodzący od Kościoła, który obiektywizuje nasze pragnienia i refleksje. Bp Ordynariusz podkreślał przy tym ważność wymiaru wspólnotowego w seminarium i później w kapłaństwie, aby dbać o więzi z Bogiem i między sobą. Następnie pojechaliśmy do Zamościa, gdzie zwiedziliśmy ,,perłę polskiego renesansu". Powierzamy Panu Bogu cały przyszły rok i prosimy o modlitwę w intencji naszej wspólnoty.


Cokolwiek zaczniesz módl się wpierw...

Zgodnie z tymi słowami św. Benedykta, w pobenedyktyńskim klasztorze, rozpoczęliśmy formację w naszym Domu Seminaryjnym. W uroczystych Nieszporach, którym przewodniczył nasz ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka, powierzyliśmy Bogu kolejne 9 miesięcy formacji w sandomierskiej Alma Mater - Matce Żywicielce. Po kolacji odbyło się wspólne spotkanie alumnów z księżmi przełożonymi.

Pielgrzymka do Sulisławic

7 września w przeddzień święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny seminarzyści pierwszego roku pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Pośród intencji, które nieśli pątnicy nie zabrakło także modlitwy za naszą wspólnotę seminaryjną. Pielgrzymi ofiarowali także trud drogi w intencji nowych powołań kapłańskich.

« 1
...
8 9 10 11 12 13 14
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net