ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Obłóczyny

W sobotę 24 października w naszym seminarium miała miejsce uroczystość poświęcenia stroju duchownego braci z III roku. Ponadto dwóch kleryków przyjęło posługę akolitatu, a 11 braci zostało włączonych w grono kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Przygotowaniem do tego wydarzenia były kilkudniowe jesienne rekolekcje, które poprowadził ks. Grzegorz Lipiec, ojciec duchowny z seminarium w Radomiu. 

Uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystości uczestniczyła tylko wspólnota seminarium duchownego.

Podczas homilii ks. biskup mówił o cechach dojrzałości kandydata do kapłaństwa, które pozwalają w pełni oddać się na służbę Chrystusowi w Jego Kościele. Przypomniał alumnom, że nauka i formacja w seminarium jest czasem szczególnego dialogu między Bogiem a człowiekiem. Celem seminarium jest wychowanie ludzi w pełni dojrzałych, nie ulegających nieuporządkowanym emocjom, potrafiących dobrze wybierać w świetle Ducha Świętego. I te wybory konsekwentnie realizować – mówił bp Frankowski. Odnosząc się do słów wypowiedzianych w trakcie niedawnej inauguracji roku akademickiego bp Edward przypomniał, że seminarium jest miejscem szczególnego dialogu między Tym, który powołuje, a tym który odpowiada. – Z tego dialogu Bosko ludzkiego wyszły całe zastępy świętych i gorliwych kapłanów, oddanych Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Zapatrzonych w Chrystusa Pana – Najwyższego Kapłana – podkreślał bp E. Frankowski.

Biskup zachęcał także kandydatów do święceń diakonatu, prezbiteratu oraz alumnów, którzy przyjęli strój duchowy, aby wpatrywali się w Maryję mistrzynię życia kleryckiego i kapłańskiego.

Strój duchowny przyjęli:

  • Albert Bujak z par. św. Marcina w Kopkach,
  • Łukasz Michalczyk z par. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim,
  • Mateusz Rogoziński z par. św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • Jan Siudak z par. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu.

 © Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net