ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

40. rocznica wyboru Jana Pawła II

Dokładnie 40 lat temu 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Biskupa Rzymu. Ten Wielki papież w czasie swojego pontyfikatu odwiedził także Sandomierz. Wtedy na Błoniach Sandomierskich zebrało się kilkaset tysięcy wiernych.

Na uroczystą Mszę świętą w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła licznie przybyli wierni, by modlić się za wstawiennictwem świętego, obecni byli także alumni i siostry zakonne oraz władze miasta. Przed Mszą świętą odbyło się nabożeństwo różańcowe, którego rozważania zostały zaczerpnięte z tekstów napisanych przez św. Jana Pawła II. 

Eucharystię celebrowali kapłani z dekanatu, księża profesorowie, a zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył ks. rektor Rafał Kułaga. Homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Szymon Brodowski powiedział w niej: "Sługa sług Bożych usunął się w ostatnim roku swojego pontyfikatu, by ukazać Pana. Był to wtedy także rok Eucharystii. Swoją postawą zachęcał chrześcijan, by żyli wg. tajemnicy Mszy świętej. Eucharystia i krzyż łączą się, bo właśnie na Eucharystii stajemy na Golgocie. Papież Jan Paweł II z krzyża uczynił swój pastorał, którym wskazywał nam nieustannie na Chrystusa. "Tak bardzo nas Jezus umiłował, iż swoje życie oddał za nas, z miłości do każdego z nas. W kolekcie usłyszeliśmy " Boże, bogaty w miłosierdzie..." Dives in misericordia to także tytuł jednej z encyklik Jana Pawła II. Krzyż to model, to wzór miłosierdzia czynienia bliźniemu. 

Przez swoje nauczanie papież zaprasza nas do przekraczania naszej wizji czynienia miłosierdzia. Do pójścia krok dalej, mówił bowiem: "miłość miłosierna wobec ludzi nigdy nie jest aktem jednostronnym". Miłosierdzie to doskonałe wcielenie sprawiedliwości. Właśnie o to prosi Jezus w Wielki Czwartek w wieczerniku, by sobie nawzajem obmywali nogi, kładzie nacisk na słowo nawzajem. Chodzi o wzajemność, równość wobec Boga i braterstwo. Tylko ubogi w duchu może wykonać czyn miłosierny. Dalej kaznodzieja mówił: "Ten, który wisi na krzyżu jest tym, który utożsamia się z tym, kto prosi o miłosierdzie tj. z ubogim, więźniem, głodującym czy bezdomnym."

Po Mszy świętej miał miejsce koncert zatytułowany: Wielka Msza Święta Jana Pawła II". Za organami zasiadł pan Szymon Olszański, na skrzypcach grał pan - Janusz Purzycki, sekcje wokalne (sopran) wykonywała pani Grażyna Zielińska, a kompozytorem był pan Gerald Spitzner. Utwory wokalne były przeplatane utworami instrumentalnymi. Wspaniała muzyka wypełniła świątynię seminaryjną. Zebrani byli pod wielkim wrażeniem i z dużą atencją słuchali znakomitych utworów. Radość i zachwyt wyraziły obwieściły gromkie brawa na zakończenie koncertu.

Kolejnym punktem był przemarsz przed pomnik św. Jana Pawła II. Procesji towarzyszył śpiew pieśni maryjnych. Przed pomnikiem papieża Polaka, odmówiono litanię do św. Jana Pawła II, odśpiewano Apel Jasnogórski i "Barkę". Patronat na tym wydarzeniem objął Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i Burmistrz Sandomierza pan Marek Bronkowski. Wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie pragniemy serdecznie podziękować.


© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net