Święcenia kapłańskie 2026

W czwartek, 19 czerwca, w Katedrze Sandomierskiej odbyła się uroczystość święceń kapłańskich. Sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjął diakon Przemysław. Mszy Świętej przewodniczył i sakramentu święceń udzielił biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, rodzina i bliscy neoprezbitera oraz wierni świeccy. Nowo wyświęconemu kapłanowi życzymy obfitości Bożych łask, mocy […]

Druga kadencja Księdza Rektora

Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, ks. dr Michał Powęska został mianowany Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu na drugą kadencję. Jako wspólnota seminaryjna przyjęliśmy tę wiadomość z wielką radością! Księdzu Rektorowi serdecznie gratulujemy!

Święcenia diakonatu 2026

We wspomnienie błogosławionego Sadoka i Towarzyszy – Męczenników, 2 czerwca 2026 roku, w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyły się święcenia diakonatu pięciu alumnów naszego seminarium. Sakramentu święceń udzielił Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz, nawiązując do świadectwa bł. Sadoka i Towarzyszy, zachęcił kandydatów do wiernego naśladowania Chrystusa poprzez miłość, służbę i ofiarność.

Rekolekcje z Biblijnym Dawidem dla Młodzieży Męskiej

W dniach 25–29 maja odbyły się rekolekcje dla młodzieży męskiej zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Wzięło w nich udział 12 młodych mężczyzn, którzy pragnęli przeżyć kilka dni na modlitwie, we wspólnocie oraz w bliskości pięknej bieszczadzkiej przyrody. Rekolekcje odbyły się w Nasicznem w Bieszczadach. Uczestnikom towarzyszyli ks. rektor Michał Powęska oraz klerycy Tomasz

XXIV Dzień Otwartej Furty

Serdecznie zapraszamy na XXIV Dzień Otwartej Furty, który odbędzie się 1 maja 2026 roku. To wyjątkowe wydarzenie łączy modlitwę, wspólnotę oraz radosne spotkanie dla całych rodzin. To doskonała okazja, aby odwiedzić seminarium, wziąć udział we wspólnej modlitwie oraz spędzić czas w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. 📅 Program wydarzenia 10:30 – Msza Święta11:30 – Rozpoczęcie atrakcji: 12:00–14:30

Przyjęcie posługi Akolitatu

W Kościele Seminaryjnym 23 marca o godzinie 9:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której kleryk Adam z IV roku przyjął posługę Akolitatu z rąk księdza biskupa Edwarda. Akolitat jest ważnym etapem na drodze formacji seminaryjnej, wyrażającym gotowość do jeszcze głębszej służby przy ołtarzu oraz zaangażowania w życie liturgiczne Kościoła. Posługa ta wiąże się w

Rekolekcje Lectio Divina

Lectio Divina – Rekolekcje ze św. Markiem (etap I) Zapraszamy na Rekolekcje Lectio Divina.Będzie to czas pozwalający na głębsze zapoznanie się z Ewangelią św. Marka oraz osobiste spotkanie z Bogiem. Termin: 3–11 lipca 2026Miejsce: Wyższe Seminarium Duchowneul. Żeromskiego 6, 27-600 SandomierzProwadzący: ks. Michał Powęska – biblista Liczba miejsc ograniczona – zapisz się, skanując kod QR

Kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu

6 grudnia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli odbyła się uroczystość włączenia alumnów V roku do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Liturgii przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Obrzęd ten jest ważnym etapem drogi do kapłaństwa. Stanowi on publiczne potwierdzenie gotowości do dalszego rozeznawania powołania oraz decyzji kandydata, aby bardziej świadomie

Rekolekcje dla młodych mężczyzn

“Jesteś Skałą” – rekolekcje ze św. Piotrem. Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu zaprasza młodych mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat na rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w dniach od 28 do 30 listopada 2025 roku. Będzie to już piąta edycja rekolekcji z cyklu poświęconego postaciom biblijnym. Tegoroczne spotkanie skoncentrowane będzie wokół osoby św.

Inauguracja Roku Akademickiego 2025/2026

W czwartek, 2 października 2025 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Michała Archanioła, której przewodniczył Biskup Sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz. Druga część spotkania miała miejsce w gmachu seminaryjnym. Po słowie wprowadzającym Rektora Seminarium, ks. dr. Michała Powęski, przedstawiono

Przewijanie do góry