ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Rekolekcje wielkopostne

 Intra totus, mane solus, exi alius – wejdź cały, pozostań sam, wyjdź inny – tak określane są rekolekcje przez mistrzów życia duchowego. Od 21 do 25 lutego mogliśmy przeżywać w naszej wspólnocie seminaryjnej  ten szczególny czas pustyni, bycia sam na sam z Bogiem. W tym roku nauki wygłosił dla nas ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

W konferencjach ojciec rekolekcjonista przypomniał, że każda trudna, niezrozumiała sytuacja, którą Bóg dopuszcza na człowieka jest próbą wiary, jaką przeżył Abraham. Jest to swoisty zabieg wychowawczy ze strony Pana Boga, który służy wzrostowi wiary człowieka.

Innym razem ks. profesor uwrażliwiał nas na to, że gdy zabraknie w życiu kleryka lub kapłana żywej relacji z Jezusem Chrystusem na modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego i Eucharystii to wszelka aktywność ewangelizacyjna, działania będą podyktowane własną korzyścią, interesownością. Życie powołanego będzie kierowane prawem ludzkiej ekonomii, kalkulacji, opłacalności. W efekcie jedynym celem życia powołanego będzie kariera kościelna, które zabija sensowność, trud i owoc wszelkiej pracy duszpasterskiej.

Aby ustrzec się tych zagrożeń, aby wszelkie działanie, praca duszpasterska miały sens i były owocne muszą brać swój początek z codziennej medytacji Słowa Bożego, modlitwy i Eucharystii. Bez tego fundamentu nie ma po co iść do świata – zaznaczył ojciec rekolekcjonista w jednej z konferencji. 

Poprzez rekolekcje mogliśmy nabrać sił duchowych, pogłębić swoją wiarę i spojrzeć na własne powołanie.  

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w tych dniach otaczali nas swoją modlitwą.

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net