ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka

W Sandomierzu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji.

 Uroczystości ku czci patrona miasta i diecezji rozpoczęła procesja z relikwiami bł. Wincentego z kościoła seminaryjnego do Bazyliki katedralnej. W procesji, której przewodził biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, wzięli udział: ojciec Fabian Skowron OCist. - przeor klasztoru w Wąchocku, przedstawiciele instytucji kulturalno-społecznych, przedstawiciele kapituł kilku diecezji, poczty sztandarowe, seminarzyści, siostry zakonne, rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz liczni mieszkańcy miasta i przybyli goście.

 W obchody odpustowe włączyła się również młodzież, biorąca udział w „żywych obrazach historii”. Uczniowie sandomierskich szkół zaprezentowali sceny dotyczące konkretnych postaci historycznych oraz tych pochodzących z legend, a także świętych i błogosławionych związanych z Sandomierzem.

 Po procesji rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Podczas homilii ks. Jan Biedroń - dziekan kapituły katedralnej wskazał na bł. Mistrza Wincentego jako tego, który w swoim życiu połączył wiarę i wiedzę w drodze do świętości. Podkreślił również pobożność i patriotyzm w życiu bł. Wincentego, dzięki którym był czytelnym znakiem dla współczesnych sobie ludzi.

 Na zakończenie Mszy świętej, bp Edward Frankowski powierzył bł. Wincentemu trwający III Synod diecezjalny oraz zapewnił o duchowej łączności z całą diecezją Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, który złożył wizytę ad limina w Watykanie. Obchody odpustowe zakończyły się adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólnym śpiewem hymnu „Te Deum”.

 Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się w Karwowie koło Opatowa ok. 1160 r. Był prepozytem Kolegiaty Sandomierskiej w latach 1186-1207. Następnie został powołany na biskupstwo krakowskie 1208-1218. Po złożeniu urzędu osiadł w opactwie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zamarł 8 marca 1223 r.

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net