ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Jezus woła Cię po imieniu

Podczas ostatniego weekendu na korytarzach naszego seminarium zrobiło się gwarnie i radośnie. Wszystko za sprawą rozentuzjazmowanej młodzieży, która przybyła do sandomierskiego Seminarium, aby odkryć swoje powołanie. Od piątku 29 listopada do niedzieli 1 grudnia, 56 młodych mężczyzn wzięło udział w organizowanych u nas rekolekcjach powołaniowych.

W tym roku rekolekcje poprowadzili: ks. Mateusz Machniak z parafii św. Barbary w Tarnobrzegu oraz ks. Piotr Sołdyga z parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomagali im dk. Piotr Sosnówka oraz kl. Jan Golec oraz kl. Bartosz Wawrzkiewicz, a zaangażowani byli pozostali alumni.

Rekolekcje rozpoczęły się nowenną przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, następnie przybyli goście wzięli udział w wypełnionym licznymi zabawami spotkaniu integracyjnym oraz  pierwszej konferencji.

Drugi dzień był bardzo intensywny. Oprócz Mszy Świętej, modlitwy i konferencji, młodzieńcy mieli za zadanie zilustrować różne rodzaje powołań, mogli zwiedzić Sandomierz, czy spotkać się z interesującymi ludźmi: starszym i młodszym kapłanem - ks. prał. Jerzym Siarą oraz ks. Damianem Szypułą. Wieczorem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Później chętni mogli wspólnie obejrzeć film.

Ostatniego dnia rekolektanci mieli okazję porozmawiać z klerykami przy kawie, wymienić się swoimi wrażeniami oraz zapytać o życie w seminarium.

Podsumowaniem tych trzech dni była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr Rafała Kułagi - rektora WSD, podczas której posługę podjęli nasi goście.


Oto co odpowiedział ks. Mateusz Machniak pytany o treść rekolekcji:

 

Jesteśmy na rekolekcjach w seminarium duchownym w Sandomierzu. Dlaczego tematyka tych rekolekcji oscylowała wokół męskości, szeroko , a nie tylko na powołaniu do kapłaństwa?

Powołanie budowane jest na wierze, a z wiarą jest zawsze silnie związana duchowość. Zdrowo uformowana duchowość cechuje w pewien sposób mężczyznę i kobietę. Istnieją pewne różnice, które dzisiaj są zacierane, pomiędzy mężczyzną i kobietą. Wielu młodych chłopaków ma duży problem w relacji do Pana Boga, do samych siebie. Boją się tego, co jest w nich. Przeszkadza to im w odważnym podjęciu decyzji i dojrzałym spojrzeniu na swoje życie, swoje powołanie. Myślę, że warto zwracać uwagę, jak mężczyzna przeżywa swoją wiarę, swoją relację do Pana Boga, a także jak relacja do ojca ma duży wpływ na modlitwę i na funkcjonowanie młodego mężczyzny.

Jak ksiądz, prowadzący te rekolekcje, odbiera reakcje chłopaków na głoszone treści?

Muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony młodymi ludźmi, którzy dość licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Uczestnikami są ludzie młodzi, pełni ambicji, pasji. Mają wspaniałe zainteresowania. Myślę, że mają przed sobą wspaniałą drogę. Jeśli zawierzą Panu Bogu, będą szczęśliwi, osiągną wielkie rzeczy w swoim życiu. To są ludzie, którzy szukają i pytają: „Panie Boże, jaka jest moja droga?”. Nie zamykają się na różne formy realizacji swojego powołania. Myślę, że te rekolekcje zrodzą wspaniałe owoce w ich życiu.

 

Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę i radość jaką nas obdarzyliście. Mamy nadzieję, że to był dla was owocnie spędzony czas.

 


 

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net