ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Dzień skupienia

Listopadowy dzień skupienia prowadził dla nas jeden z naszych spowiedników - ks. Marek Kuliński. Ks. Marek skupił się w swoich konferencjach na przeżywaniu Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to obmycie nóg przez Jezusa. Mamy czynić tak jak On, czyli mamy sobie nawzajem umywać nogi, jesteśmy powołani by służyć innym. "A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie co wam uczyniłem?" (J 13,12).
Wielki Piątek ukazuje nam krzyż, który jest "bramą" do zmartwychwstania. Wigilia Paschalna m.in przypomina nam o sakramencie chrztu św. Przez chrzest jesteśmy powołani do kapłaństwa służebnego. Jesteśmy powołani do głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, naszym Zbawicielu. Ks. Marek mówił jak mamy dzielić się radością płynącą ze zmartwychwstania. Opowiadał o swoim kapłaństwie i o tym, jak Bóg działa w jego życiu i jak daje się poznać przez znaki oraz różne życiowe sytuacje.

Dobry Jezu, a nasz Panie...

Listopad to szczególny miesiąc, kiedy modlimy się za naszych bliskich zmarłych. 3 listopada podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym modliliśmy się w intencji zmarłych Rektorów, wykładowców, profesorów, wychowawców, alumnów, dobroczyńców, sióstr zakonnych i pracowników świeckich naszego seminarium. Eucharystii przewodniczył ks. Rektor Rafał Kułaga.


Nigdy nie myślę, że śmierć może zniweczyć moje plany, ale zawsze postępuję tak, jakby to, co robię, było ostatnią rzeczą w moim życiu. (Ks. Bosko)


Modlitwa za zmarłych biskupów i kapłanów

2 listopada w sandomierskiej Katedrze modliliśmy się w intencji zmarłych biskupów i kałanów naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, obecny był także Ks. bp senior Edward Frankowski. Wśród przybyłych wiernych byli obecni przedstawiciele parafii Baćkowice, w której posługę pełnił Sługa Boży Ks. bp Piotr Gołębiowski. Po Mszy św. biskupi wraz z kapłanami udali się do krypt Bazyliki, by tam odmówić modlitwę o radość życia wiecznego dla biskupów i kapłanów naszej diecezji.

Obłóczyny i kandydatura 2017

"Przyoblecz mnie, Panie,
w nowego człowieka,
stworzonego na wzór Boży,
w sprawiedliwości i świętości prawdy."
 
W niedzielę popołudniu 29 października jedenastu naszych braci z roku III po raz pierwszy odmówiło powyższą modlitwę, a sześciu z kursu V zostało przedstawionych, jako kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu. W naszym seminarium czas po rekolekcjach jesiennych związany jest z poświęceniem stroju duchownego oraz włączeniem starszych braci do grona kandydatów do świeceń diakonatu i prezbiteratu.
 
Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. W homilii podkreślał znaczenie sutanny jako znaku sprzeciwu oraz pomocy w walce z niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą współczesny świat.
 
Wszystkim dziękujemy za modlitwę w naszej intencji.

Wśród ministrantów

28 października czterej alumni naszego seminarium na czele z dk Grzegorzem udali się na dzień skupienia z ministrantami i lektorami dekanatu modliborzyckiego, w którym wzięło udział około 70 osób. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu, na której przepraszaliśmy, dziękowaliśmy i prosiliśmy Chrystusa o wszystkie sprawy związane z posługą w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Zwieńczeniem adoracji była modlitwa o nowe powołania do służby Bogu w Kościele.

Następnie udaliśmy się na świetlicę szkolną, gdzie dk Grzegorz przybliżył uczestnikom historię powstania Pisma Świętego. Kl. Łukasz podzielił się świadectwem działania Słowa Bożego w jego życiu. Kl. Piotr wyjaśnił znaczenie Pisma Świętego w liturgii, a kl. Krzysztof dał nam trafne wskazówki do czytania Biblii.

Kolejnym punktem naszego dnia skupienia było wspólne oglądanie filmu, który przedstawiał życie kleryków, aby młodzi kandydaci na przyszłych kapłanów, mogli trochę bliżej poznać, jak przygotowuje się do kapłaństwa. Oczywiście nie zabrakło czasu na pytania ze strony ministrantów – za co im serdecznie dziękujemy. Na zakończenie naszego spotkania po wielkiej uczcie dla duszy przyszedł czas na coś dla ciała. Gdy już nikt nie był głodny, udaliśmy się do Kościoła podziękować Bogu za wspólne spotkanie i prosić Go o owoce naszej wspólnej modlitwy.

Jesienne rekolekcje

Tegoroczne nasze jesienne rekolekcje, zatytułowane "O co właściwie wam chodzi?", poprowadził ks. Wojciech Węgrzyniak. Ojciec Rekolekcjonista zaproponował nam program rekolekcji, który nie przeciążał nas długimi konferencjami. Konferencje dotyczyły ważnych tematów m.in celibatu, władzy, w jaki sposób czytać Pismo Święte. Rekolekcjonista zwrócił uwagę, że przez modlitwę możemy dostrzec czego tak naprawdę pragnie nasze serce. Ważnym punktem podczas rekolekcji był wspólny krąg biblijny. Ks. Wojciech jako biblista wytłumaczył nam jak możemy medytować Słowo Boże, a także podał nam kilka praktycznych wskazówek. Podczas kręgu biblijnego rozmyślaliśmy o niedzielnej Ewangelii, rozważaliśmy ją werset po wersecie. Mówiliśmy o własnych odczuciach na temat danego fragmentu, następnie rekolekcjonista dopowiadał swoje odczucia i refleksje. Szczególnie zapadło nam w pamięci nabożeństwo pokutne, które pomogło nam lepiej przygotować się do sakramentu pokuty.  Podczas modlitwy różańcowej dowiedzieliśmy się o aktualnej sytuacji w Ziemi Świętej. Od tej pory wiemy, że wino w Kanie Galilejskiej jest po prostu niedobre.

Misjonarka z Indii

23 października, zanim  rozpoczęliśmy jesienne rekolekcje, gościliśmy w naszej wspólnocie niezwykłego gościa. Siostra Michaela Pawlik OP należy do zakonu dominikańskiego i długie lata była misjonarką w Indiach. Spotkanie to pozwoliło nam odkryć ten kraj. Siostra barwnie opowiadała o kulturze, religii i mentalności społeczeństwa w Indiach. Do Indii wyjechała jako świecka osoba, tam pomagała ludziom żyjącym w nędzy i trędowatym. Następnie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce koło Warszawy. Jest autorką wielu książek, które są wydawane także przez nasze Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu.

Imieniny ks. Rektora

Św. Rafał Archanioł przedstawił się w księdze Tobiasza jako jeden z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12,15). Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył". Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża.
Takim aniołem stróżem dla naszej wspólnoty jest ks. Rektor Rafał Kułaga, który czuwa nad wszystkim w naszym seminarium. Dba o to, by nasza formacja przebiegała prawidłowo; jest dla nas zawsze serdeczny i otwarty. Dzisiejsza Eucharystia była okazją wyrażenia wdzięczności ze strony alumnów i księży z zarządu dla ks. Rektora za trud jego pracy i zaangażowanie włożone w wychowanie przyszłych kapłanów. Składamy serdeczne "Bóg zapłać" księdzu Rektorowi za posługę w naszym seminarium. Życzymy wielu Łask Bożych i opieki naszej patronki Maryi Niepokalanej.

Pogrzeb śp. ks. bpa Wacława

Apostolus Iesu Christi, zawołanie biskupie śp. księdza biskupa Wacława Świerzawskiego, wybrzmiało wielokrotnie w czasie uroczystości pogrzebowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wszyscy, którzy przybyli do naszego miasta, by towarzyszyć swojemu Pasterzowi w jego ostatniej drodze byli przekonani, że rzeczywiście był on "Apostołem Jezusa Chrystusa".
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w niedzielę w Zawichoście, gdzie ks. bp senior Wacław Świerzawski spędził ostatnie lata życia. Nieszporom żałobnym przewodniczył ks. kardynał Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, a Mszy św. koncelebrowanej - abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.  Homilię wygłosił ks. bp senior Edward Frankowski, zwracając szczególną uwagę na umiłowanie Eucharystii przez zmarłego ks. bp Wacława, która stanowiła centrum jego życia. Jako Apostoł Jezusa Chrystusa każdą chwilę odnosił do rzeczywistości krzyża  i zmartwychwstania. Po zakończonej Mszy św. trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do naszego kościoła seminaryjnego, gdzie do godziny 22.00 wierni mieli możliwość czuwania i modlitwy.
W poniedziałek o godz. 8.00 modliliśmy się wraz z siostrami zakonnymi i wiernymi świeckimi słowami Jutrzni żałobnej, zaś o godzinie 11.00 rozpoczęła się liturgia pogrzebowa, po której wyruszył kondukt żałobny do katedry. Trumnę z ciałem nieśli księża, których wyświęcił bp Wacław.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Stanisław Budzik - metropolita lubelski, a homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś. Przesłanie papieża Franciszka przekazał Nuncjusz Apostolski - abp Salvatore Pennacchio. We Mszy św. uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Po Mszy św. trumnę z ciałem złożono w krypcie Bazyliki Katedralnej.

Króluj nam Chryste!

13 i 14 października przedstawiciele naszego seminarium byli obecni na Diecezjalnej Szkole Ceremoniarza i Animatora w Radomyślu nad Sanem. W spotkaniu udział wzięło 67 ministrantów pochodzących z całej naszej diecezji. Kurs prowadzili nowi duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza: ks. Wojciech Zając i ks. Damian Szypuła.

 

Jednego z uczestników zapytaliśmy: Czym dla Niego była obecność kleryków na tym kursie?

Odpowiedź okazała się zaskakująca: Klerycy uczyli nas jak być dobrym ceremoniarzem i animatorem. Pomagali nam się zintegrować z nowymi członkami naszej grupy, przy tym bardzo dobrze się bawić. Dzięki nim wszyscy poznaliśmy się i na pewno przezwyciężaliśmy pierwszą barierę w naszych stosunkach. Klerycy nauczyli nas jak poprawnie odmawiać brewiarz (pewnie nam się to przyda). Bardzo się cieszę, że byli z nami na tym kursie i mam nadzieję, że będą nam towarzyszyć w następnych spotkaniach – Dawid Małek z Janowa Lubelskiego.

« 1
...
48 49 50 51 52 53 54
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net