ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Ku czci Niepokalanej

W pierwszą sobotę miesiąca października w naszym kościele seminaryjnym była celebrowana Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. W ubiegłym roku akademickim w naszym kościele ks. bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał rekoronacji obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Matka Boża, która objawiła się trójce małych dzieci w Fatimie prosiła je o odprawianiu nabożeństw pierwszych pięciu sobót miesiąca, by wynagrodzić jej Niepokalanemu Sercu za grzechy ludzi. W naszym kościele pierwszemu nabożeństwu przewodniczył ks. dr Adam Kopeć. Przewodniczył on Mszy świętej, podczas, której wygłosił 15 minutowe rozważanie na temat pierwszej tajemnicy radosnej: Zwiastowania. Po zakończeniu Eucharystii, odmówiliśmy różaniec, który jest jednym z warunków pierwszych pięciu sobót miesiąca. 

Biedaczyna z Asyżu

Święty Franciszek z Asyżu to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Jest on czczony także w Sandomierzu, w parafii św. Józefa na terenie której znajduje się nasze seminarium. Uroczystej Mszy świętej z okazji odpustu parafialnego przewodniczył ks. rektor Rafał Kułaga. Mszę świętą poprzedziła modlitwa różańcowa.
Święty Franciszek w młodości żył beztrosko, wiele czasu poświęcał zabawie. Z czasem rozpoczął się jego powolny proces nawrócenia. Franciszka zafascynował ewangeliczny ideał ubóstwa. Gdy rozdał biednym co posiadał, doszło do rodzinnego konfliktu za jego przyczyną. Franciszek pociągną za sobą wielu ludzi. Był on także zafascynowany tajemnicą wcielenia Syna Bożego. To właśnie św. Franciszek wprowadził zwyczaj tworzenia szopek Bożonarodzeniowych z żywymi zwierzętami. Ten święty pociąga szczególnie swym radykalizmem ewangelicznym, jemu także zawdzięczamy odnowę Kościoła w XIII wieku.  Choć sam nigdy nie przyjął święceń kapłańskich, gdyż nie czuł się godny tego daru, to jednak zawsze okazywał wielki szacunek kapłanom. 
Św. Franciszku - módl się za nami

Misjonarz z Botswany

Podczas Mszy świętej w naszej kaplicy seminaryjnej 2 października w naszej wspólnocie gościliśmy ks. Mateusza Kusztyba, który posługuje w Botswanie. Podczas homilii ks. Mateusz mówił o pracy misyjnej, a także o powołaniu misyjnym i znaczeniu misji w Kościele. Wśród różnych posłań jakie mamy w naszym życiu szczególne jest posłanie misyjne. Prawdziwe kapłaństwo musi być rozmiłowane w misjach świętych. Zachęcał nas także do prowadzenia parafialnych kół misyjnych. Kaznodzieja tłumaczył na czym ma opierać się nasza praca misyjna: 1. Modlitwa, 2. Ofiary, 3. Formacja misyjna.
Dziękujemy księdzu Mateuszowi za podzielenie się z nami doświadczeniem zebranym na misjach, a także przybliżeniem nam na czym polega praca misyjna. Życzymy wielu łask Bożych i opieki Maryi w dalszej posłudze misyjnej.

Inauguracja roku akademickiego

1 października uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki w naszym seminarium. Mszy św., współkoncelebrowanej przez księży rektorów sąsiednich seminariów, naszych przełożonych i księży z diecezji, przewodniczył J.E. ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii Ks. biskup ordynariusz przestrzegał przed formalnością, abyśmy nie wykonywali naszych zadań tylko arbitralnie, ale byśmy wszystko wykonywali z miłością. Druga część inauguracji odbywała się w budynku seminarium. Alumni pierwszego roku złożyli ślubowanie i zostali włączeni do grona studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład inauguracyjny zatytułowany "Politechnika Lwowska - symbol katolicyzmu" wygłosił prof. dr hab. Stanisław Adamczak, rektor senior Politechniki Świętokrzyskiej.

Gość z Afryki

W niedzielę 30 września przybył do nas niezwykły gość - J.E. ks. bp George Cosmas Zumaire Lungu, który jest biskupem ordynariuszem w diecezji Chipata i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Zambii. Podczas spotkania ksiądz biskup opowiedział o swoim życiu, a także sytuacji jaka panuje w jego kraju. Przybliżył nam trudną sytuację panującą w Zambii spowodowaną brakiem kapłanów oraz ograniczonym miejscem w jedynym seminarium duchownym. Po wypowiedzi księdza biskupa nadszedł czas na pytania. Pytaliśmy o główne problemy Kościoła w Zambii,  a także o formację seminaryjną. Ks. biskup powiedział, że obok braku kapłanów, trudnością jest problem pentekostalizmu (ruchu zielonoświątkowego) i bieda. Dziękujemy księdzu biskupowi za przybycie do naszej wspólnoty i zaproszenie nas do posługi misyjnej w Zambii.

Istoty od zadań specjalnych

Święty Grzegorz Wielki, papież mówił, że anioł nie oznacza natury lecz zadanie, natomiast archaniołowie są posłani do zadań szczególnej wagi. Takie właśnie zadania otrzymali Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał. Ich imiona wskazują na ich określone zadania. W naszym kościele seminaryjnym szczególnie czcimy św. Michała, który patronuje naszej wspólnocie. Papież pisze, iż ilekroć istnieje potrzeba dokonania czegoś wielkiego posyłany jest właśnie Michał. Wielką rzeczą jest formacja seminaryjna dlatego też potrzebujemy szczególnego wstawiennictwa naszego patrona.
Podczas uroczystej Mszy świętej przywitaliśmy w naszej wspólnocie 2 nowych kapłanów, którzy rozpoczynają swoją posługę w seminarium, są to: ks. Szymon Brodowski - nowy Ojciec duchowny, oraz ks. dr Adam Kopeć - wykładowca teologii dogmatycznej, fundamentalnej i religiologii. Złożyliśmy także podziękowania dotychczasowemu wykładowcy teologii fundamentalnej i religiologii ks. dr Kazimierzowi Skawińskiemu, który kończy posługę w naszej wspólnocie w roli profesora, ale pozostaje nadal z nami. Dziękujemy za każdego dobre słowo za pomoc, którą nas darzy oraz za modlitwę w naszej intencji, a nade wszystko za postawę jako kapłana i przede wszystkim jako człowieka. Po nabożeństwie nieszporów serdeczne życzenia złożyliśmy naszemu Ojcu duchownemu ks. Rafałowi Kobiałce, który w tym dniu obchodził swoje imieniny, niech święty Archanioł Rafał dopomaga Mu w tej niełatwej posłudze w naszym seminarium.

Miłość do Pana Boga

Pierwszy dzień skupienia w nowym roku akademickim poprowadził dla nas nasz nowy Ojciec duchowny       ks. Szymon Brodowski. Na początku Ojciec mówił o miłości do Pana Boga, która ma być okazywana ze wszystkich sił i całym sercem (por. Pwt 6,5). Dalej kaznodzieja mówił o nawróceniu. Mamy nawracać się ze względu na miłość do Pana Boga, nie po to, by pokazać się innym czy z lęku, ale właśnie z miłości do Stwórcy. Punktem kulminacyjnym dnia skupienia była Eucharystia. Ojciec zachęcał nas byśmy w tym roku akademickim szczególnie skupiali się właśnie na Eucharystii, która jest najważniejszym punktem każdego dnia.

Pielgrzymka do naszych patronów

Wcześnie rano wyruszyliśmy w pielgrzymce autokarowej do Katedry na Wawelu, by tam przy relikwiach patrona naszej diecezji św. Stanisława, biskupa i męczennika uczestniczyć w Mszy świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Do Krakowa przybył także ks. bp senior Edward Frankowski oraz kapłani z diecezji wraz ze swoimi wiernymi. Wiernych z diecezji powitał ks. prałat Zdzisław Sochacki - proboszcz archikatedry wawelskiej. Zebranym pielgrzymom ks. prof. dr hab. Jacek Urban przybliżył historię katedry oraz życie św. Stanisława. Homilię wygłosił wikariusz generalny ks. dr Jerzy Dąbek. Na zakończenie Eucharystii ks. bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Stanisława. 
Kolejnym punktem pielgrzymki był klasztor cysterski w Jędrzejowie. W tym to klasztorze swoje ostatnie lata życia spędził bł. Wincenty Kadłubek, który jest wzorem pokory i posłuszeństwa. Nabożeństwu koronki do Bożego Miłosierdzia przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. Zebranym w jędrzejowskim kościele wiernym ks. bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. Wincentego Kadłubka.

Spotkanie z biskupem seniorem

20 września z najmłodszymi alumnami naszego seminarium spotkał się ksiądz biskup senior Edward Frankowski. Spotkanie dotyczyło formacji seminaryjnej oraz tego, co ich czeka w przyszłości. Ks. biskup dzielił się swoim bogatym doświadczeniem. Na zakończenie spotkania ksiądz biskup obdarował upominkami naszych nowych alumnów.

Bieszczadzkie wędrówki...

Alumni I roku przeżywają tydzień integracyjny, w ramach kursu propedeutycznego, w ośrodku Caritas w Nasicznem. Nowi klerycy poznają siebie oraz księży przełożonych. Przebywając w pięknych Bieszczadach mają przede wszystkim czas na osobiste spotkanie Pana Boga. W duchowych zmaganiach pomaga im ojciec duchowny ks. Rafał Kobiałka. Ostatnie ciepłe dni zachęcają do wędrówek, zwiedzania oraz pielgrzymowania. Klerycy integrują się także przy wspólnym przygotowaniu posiłków.
Nasi najmłodsi bracia wrócą do seminarium 19 września.
Prosimy o modlitwę w ich intencji.
 
 
 

Na I rok zostali przyjęci:
1. Albert Andrzej BUJAK z par. św. Marcina w Kopkach.
2. Piotr Jan GODULA z par. Matki Bożej Królowej Polski w Domostwie.
3. Łukasz MICHALCZYK z par. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.
4. Mateusz ROGOZIŃSKI z par. św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim.
5. Jan Paweł SIUDAK z par. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu.

« 1
...
39 40 41 42 43 44 45
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net