ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Rekolekcje kapłańskie

  W naszym seminarium odbyły się rekolekcje kapłańskie w terminie od 30 czerwca do 1 lipca 2015 r.
  Rekolekcje poprowadził O. dr Sławomir Dworek OMI.
  Wszystkim, którzy odbyli rekolekcje życzymy obfitych łask i Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. 

Pielgrzymka na koniec roku

  Ostatnim akordem końca roku akademickiego 2014/2015 była pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. Klerycy pielgrzymowali autokarem, ale ostatni etap blisko 5 kilometrowy, pokonali pieszo. W drodze nie zabrakło śpiewu wyrażającego radość i wdzięczność za cały rok formacji.
     Po dojściu do sanktuarium alumni uczestniczyli w Mszy Świętej odpustowej, sprawowanej z okazji narodzin św. Jana Chrzciciela. Dla alumnów była to też okazja do modlitwy w intencji Księdza Rektora Jana Biedronia, który w tym dniu obchodził imieniny.
Po Eucharystii klerycy zawierzyli się Matce Najświętszej przed jej cudownym wizerunkiem. Następnie alumni powrócili do Seminarium skąd rozjechali się już na wakacyjny czas odpoczynku.  

Dzień skupienia i imieniny księdza Rektora

  Zwyczajem seminaryjnym koniec roku akademickiego to czas porządków tych przyziemnych jak generalne sprzątanie jak i tych duchowych. W ramach duchowych podsumowań alumni przeżyli dzień skupienia poprowadzony przez ojca duchownego Mariusza Piotrowskiego. Ojciec zachęcał do szczerego stanięcia przed Panem, aby podziękować za wszelkie otrzymane dobro jaki i zmierzyć się z tym co nie wyszło.
  Zwieńczeniem zaś całego dnia była Eucharystia w czasie której dziękowaliśmy za osobę solenizanta Ks. Rektora Jana Biedronia. Obok modlitw w intencji Jego Magnificencji, nie zabrakło też tego dnia podziękowań, z okazji Dnia Ojca, dla Ojców Duchownych: Mariusza Piotrowskiego i Dariusza Sidora, którzy cały czas troszczą się o nasze powołania.      

Msza Neoprezbiterów

  Księża Neoprezbiterzy rozpoczęli wielkie dziękczynienie po święceniach, dlatego w tym czasie odwiedzają różne osoby i wspólnoty które wspierali ich w drodze do kapłaństwa. Młodzi księża zawitali tez w mury naszego Seminarium. W dzień po święceniach, 20 czerwca, sprawowali oni Mszę Świętą w kościele św. Michała.

W dziękczynnej Eucharystii obok Neoprezbiterów stanęli Księża Wychowawcy, Profesorowie, klerycy, siostry zakonne i sympatycy naszej świątyni. Jak podkreślali nowo wyświęceni chcieli przez tę modlitwę podziękować za wszystkie osoby jakie stanęły na ich drodze seminaryjnej, za wychowanie jakie otrzymali oraz za to że mogli czuć się w naszej Alma Mater jak w domu.


Święcenia kapłańskie

Wielbi dusza moja Pana - tymi słowami wielkiej radości Ksiądz Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz rozpoczął Mszę Świętą w Bazylice katedralnej, podczas której 4 naszych najstarszych braci alumnów otrzymało święcenia prezbiteratu. Księża diakoni po odprawieniu rekolekcji na Świętym Krzyżu, ostatecznie przygotowani, odpowiedzieli definitywnie na głos powołania. W czasie tej uroczystości diakonom towarzyszyli: rodzice, krewni, Księża Proboszczowie, zaprzyjaźnieni kapłani, siostry zakonne, alumni a także licznie zgromadzeni wierni z ich rodzinnych parafii.


Czas sesji

Czas seminaryjnej formacji to także czas studiów filozoficznych i teologicznych. Sesja egzaminacyjna jest czasem zbierania owoców naukowej pracy w minionym semestrze. 

Złote kapłaństwo naszego profesora

  16 czerwca jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich obchodził wieloletni Profesor naszego seminarium ksiądz Adam Kończak. 
  Z tej okazji Ksiądz Jubilat razem z kapłanami celebrował dziękczynną Mszę Świętą u grobu Sługi Bożego Księdza Biskupa Piotra Gołębiowskiego w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu.

 

Rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

  Od 13 czerwca trwają rekolekcje dla Diakonów Diecezji Sandomierskiej przed święceniami Kapłańskimi, które potrwają do 18 czerwca na Świętym Krzyżu.

  Rekolekcje poprowadzi ojciec duchowny ks. dr Dariusz Sidor.

  Ks. Diakoni proszą na czas rekolekcji przed święceniami o modlitwę w ich intencji!

 

VI Rajd Papieski

13 czerwca 2015 po raz kolejny z naszego miasta wyruszy VI Sandomierski Rajd Papieski. Rajd rozpocznie się na rynku miasta Sandomierza, o godzinie 9, a zakończy się o godzinie 13 u stóp Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. 

Boże Ciało

W uroczystość Bożego Ciała Pan Jezus wyszedł na spotkanie wszystkim ludziom. Obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęła wspólna modlitwa w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża. 
W Eucharystii, celebrowanej pod przewodnictwem Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza, uczestniczyli kapłani z dekanatu sandomierskiego, alumni, siostry zakonne i mieszkańcy Królewskiego Miasta. Słowo do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Michał Grochowina.


© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net