ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

20 lat Stowarzyszenia Przyjaciół WSD W Sandomierzu

23 listopada 2019 roku odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu Walne Zebranie Prezesów Parafialnych Kół Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Tego typu wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarium naszej wspólnoty seminaryjnej. Podstawowym celem tego spotkania było wzmocnienie braterskiej przyjaźni, przedstawienie bieżących spraw oraz omówienie planów na przyszłość. Uczestnicy dzielili się także cennymi doświadczeniami na gruncie funkcjonowania Stowarzyszenia.

 To już 20 lat od kiedy nasi Przyjaciele wspierają nas nieustannie swoją modlitwą i ewangelicznym wdowim groszem, który w świetle nauczania papieża Jana Pawła II (Pastores dabo vobis)  jest środkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania „Domu kapłanów” i tych, którzy się do kapłaństwa się przygotowują.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ks. rektor Rafał Kułaga. Po zakończonej Eucharystii, sprawowanej w intencji naszych Przyjaciół, nadszedł czas na sprawozdanie z całorocznej działalności Stowarzyszenia, którego podjął się ks. dyrektor Dominik Bucki. Następnie swoje słowo do zgromadzonych skierował Koordynator Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Sandomierzu kl. Mateusz Zięba. Podziękował on za wieloletnią pomoc jaką nas obdarzają Przyjaciele. Przypomniał także, iż każdej środy klerycy modlą się w intencji Przyjaciół WSD. W tym miejscu należy zaakcentować fakt, że dzięki pomocy naszych Przyjaciół udało się sfinalizować w minionym roku akademickim wiele inwestycji. To dzięki Waszej pomocy drodzy Przyjaciele alumni mogą pogłębiać wiedzę teologiczną na licznych sympozjach, korzystać z biblioteki seminaryjnej wzbogaconej o nowe pozycje książkowe i czasopisma.

Po krótkim, a zarazem szczegółowym sprawozdaniu, Pani Prezes w imieniu wszystkich Przyjaciół złożyła na ręce ks. Rektora podziękowania za cały rok pracy, alumnom, i wszystkim zrzeszonym w Stowarzyszeniu Przyjaciół.

Spotkanie zostało zwieńczone koncertem ku czci św. Cecylii w kościele św. Michała Archanioła. Piękny śpiew i muzyka po raz kolejny wybrzmiały na cześć świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Podczas koncertu rozbrzmiewała muzyka chorałowa, chóralna i organowa. Wystąpił Chór „Familiaris” z Woli Baranowskiej, którego dyrygentką jest pani Agata Niño Chwałek oraz Chór Klerycki Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pod dyrekcją ks. Leszka Chamerskiego. Całość uświetnił koncertem organowym Pan profesor Michał Dąbrowski, wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie. Swój debiut miała także schola gregoriańska, która wykonała następujące utwory: „Salve Regina”, „Ave Verum” i „Panis Angelicus”. Koncert poprowadził kleryk Paweł Kida, seminaryjny organista.

 

Druga część spotkania odbyła się w atmosferze rodzinnej, jednoczącej wszystkich przy seminaryjnym stole. Nie obyło się bez podziękowań, życzeń a nawet łez radości.

W imieniu Zarządu Seminaryjnego oraz wszystkich Alumnów pragniemy podziękować za mile spędzone chwile. 

Msza w intencji zmarłych kanoników

Na początku Mszy świętej za zmarłych kanoników kapituły sandomierskiej, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz wspomniał o historii kapituły, która niegdyś była kapitułą kolegiacką, a dziś jest katedralną. Podziękował także członkom kapituły za aktywne włączanie się  życie Kościoła Sandomierskiego, oraz za inicjatywy, które wpływają na ożywienie religijności.

Homilię wygłosił ks. dr hab. kan. Leon Siwecki prof. KUL. Mówił, że chociaż kwiaty na cmentarzach trochę przywiędły, a światła zniczy przygasły, to jednak nadal powinniśmy wznosić modlitwy za naszych zmarłych. Kaznodzieja wspomniał o wybitnych przedstawicielach sandomierskiej kapituły: bł. Wincentym Kadłubku, bł. Antonim Rewerze, czy ks. prof. Wincentym Granacie. Kaznodzieje prześcigają się w tłumaczeniu przyszłego życia; życia wiecznego. Niektórzy opowiadają to tak, jakby już tam byli. Jednak zapominają o słowach św. Pawła z Listu do Koryntian: "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują". Chrystus to Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Czas modlitwy za zmarłych, refleksji nad życiem wiecznym jest właściwie pytaniem, które już niegdyś zadał bogaty młodzieniec: "Co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?" "Nasze modlitwy są ochłodą i ratunkiem duchowym dla tych, którzy z powodu ludzkiej ułomności dojrzewają do spotkania z Bogiem" - mówił kaznodzieja. Jako wierzący, wyznajemy, że Ty Jezu jesteś zmartwychwstaniem i życiem. Ufamy Ci Jezu! Polecamy Twemu miłosierdziu zmarłych członków kapituły sandomierskiej.

Historyczny dzień skupienia

Może zastanawia ciebie tytuł tego artykułu, ale naprawdę ten dzień skupienia był historyczny. Listopadowy dzień skupienia był dla nas historyczny, ponieważ poprowadził go dla nas były prefekt naszego seminarium ks. dr Piotr Tylec, który obecnie pełni funkcję Dyrektora Biblioteki Diecezjalnej i Archiwum Diecezjalnego. Podczas konferencji ks. Piotr mówił o tym, jak wyglądało życie seminaryjne w ciągu 200 lat historii WSD Sandomierz. Wspominał o patronach naszego seminarium. Opowiadał o losach figury Matki Bożej Niepokalanej, która znajduje się w kaplicy seminaryjnej. Kolejnym tematem jaki poruszył ks. Piotr był regulamin seminaryjny, który się zmieniał, ale miał i dalej ma jeden zasadniczy cel: wyrobienie w alumnach ducha pokory. Wspominał także o tym, na co narzekali klerycy w dawnych czasach m.in zbyt mało snu.
 
Najważniejsza jednak była ostatnia konferencja podczas, której ks. Piotr mówił o tym co w seminarium najważniejsze czyli o formacji duchowej. To nie zmieniło się podczas tych dwóch wieków, to podkreślały wszystkie statuty i regulaminy, że najważniejsza jest właśnie formacja duchowa.

Dziękujemy ks. Piotrowi za poprowadzenie dla nas dnia skupienia, który pomógł nam lepiej zrozumieć historię naszego seminarium. Życzymy wielu łask Bożych na dalsze lata posługi kapłańskiej.

Niedziela Powołaniowa

W ramach tzw. Niedzieli Powołaniowej udaliśmy się do parafii dekanatów Opatów i Ożarów. Posługiwaliśmy podczas Mszy świętych, a przełożeni oraz księża profesorowie i studenci głosili homilie powołaniowe. Alumni spotykali się także młodzieżą, dziećmi oraz grupami parafialnymi, by opowiedzieć im o swoim powołaniu oraz o życiu kleryckim. Odpowiadali także na zadawane pytania.
Pragniemy podziękować wszystkim parafianom i kapłanom, którzy przyjęli nas w swoich parafiach. Mamy nadzieję, że ten wyjazd przyniesie błogosławione owoce w naszym sandomierskim Kościele. Dziękujemy za dobre przyjęcie i wspólną modlitwę.

Dzień ubogich

W Kościele już po raz trzeci obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. Mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali ks. bp senior Edward Frankowski i kapłani z dekanatu sandomierskiego. W homilii Ekscelencja mówił o tym, jak ważni są ubodzy w Kościele. Oni potrzebują naszej pomocy i obecności. Ale nie jest to relacja jednokierunkowa, ale jak podkreślił biskup cytując św. Augustyna: "Bóg stworzył zarówno ubogiego jak i bogatego. Posługuje się bogatym, aby pomóc ubogiemu i bidnym, żeby wypróbować bogatego. Gdybyśmy usunęli kartki z Ewangelii na, których jest mowa o ubogich pozostałyby nam same okładki. Podobnie jest też z Kościołem. Kościół to nie tylko hierarchia, ale to także ubodzy i potrzebujący pomocy".
 
Po zakończonej Mszy świętej zebrani w kościele mogli wysłuchać koncertu pani Olgi Szymańskiej. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na wspólny obiad w ośrodku Caritas. Wspólne obiadowanie było okazją do lepszego poznania problemów ludzi oraz wzmocnienia relacji.

Święcenia diakonatu

W sobotę 16 listopada w kościele św. Michała Archanioła w Spiach bp senior Edward Frankowski udzielił pracującemu w parafii Dwikozy klerykowi Robertowi Rędzio święceń diakonatu.

Dzień wcześniej kandydat do święceń diakonatu po odbyciu sześciodniowych rekolekcji zamkniętych złożył, na ręce księdza Rafała Kułagi, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę zachowywania celibatu.

We wspólnej Mszy św. wzięli udział przełożeni, wychowawcy sandomierskiego seminarium, kapłani, alumni, siostry zakonne oraz rodzina i przyjaciele. Po Ewangelii ks. Rafał Kułaga, rektor WSD, poprosił biskupa o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając jednocześnie o odpowiednim przygotowaniu kandydata do tego urzędu.

Bp Edward Frankowski rozpoczął swoją homilię od przedstawienia marnej kondycji dzisiejszego świata, który odrzucając miłość Boga skazał się na bezsensowną i bezcelową tułaczkę. Następnie wskazał zadania jakie będą stać przed nowym diakonem, oraz w jakiej postawie ma je wypełniać. Zwracając się do kandydata na diakona wezwał go do pokornego wypełniania posługi Słowa, liturgii i miłosierdzia. Biskup podkreślił, że próbując reformować świat będzie musiał tak jak wszyscy najpierw zreformować siebie. Wskazał, że to właśnie zapatrzenie w Chrystusa jest odpowiedzią na potrzeby świata.

Najważniejszy jest Jezus Chrystus. On powołuje i wyznacza do posługi diakonatu. Wiara to dar. Trzeba się modlić i nie ustawać. Dar wypraszać i o zachowanie prosić Boga Najwyższego. Nie tak łatwo dostać, przyjąć i zachować. [...] Godziny adoracji Najświętszego Sakramentu to pomoc dla chorych i nieznających Boga. Musimy sobie zadać pytanie ile czasu spędzamy przed Jezusem w tabernakulum? Jak uczestniczymy we Mszy Świętej? Sercem Kościoła jest Eucharystia – podkreślał bp E. Frankowski.

Po homilii kandydat złożył na ręce biskupa seniora przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza).

Podczas wspólnego śpiewu Litanii do Wszystkich świętych wszyscy upraszali łaski Ducha Świętego dla nowego diakona.

Następnie poprzez włożenie rąk i modlitwę bp E. Frankowski włączył kandydata w urząd diakona.

 

Relikwie św. Stanisława Kostki

13 listopada podczas Mszy świętej w kaplicy seminaryjnej zostały wprowadzone relikwie św. Stanisława Kostki, który patronuje naszemu seminarium. Relikwie św. Stanisława znajdują się w naszym seminarium od 1892 roku. Popularny tzw. "Komiks" ukazujący życie św. Stanisława znajduje się na dolnym korytarzu naszego budynku. Z kultem i relikwiami św. Stanisława związany jest odpust, którego udzielił w 1904 r. papież Pius X.
W homilii ojciec duchowny ks. dr Rafał Kobiałka powiedział, że do czasów św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Faustyny, św. Stanisław Kostka był najbardziej znanym polskim świętym na świecie. A to za sprawą generała zakonu Jezuitów św. Franciszka Borgiasza, który nakazał spisać i przetłumaczyć na wiele języków żywot św. Stanisława, by kult się rozwijał. Św. Stanisław Kostka został szybko beatyfikowany, został także patronem Polski.
Święci są dla nas przykładem. Św. Stanisław to wzór męskości, uporządkowanych relacji i czystości.

Imieniny wicerektora

We wtorek 12 listopada, w dniu wspomnienia św. Jozafata - męczennika modliliśmy się w intencji księdza wicerektora Witolda Płazy z racji jego imienin. Ksiądz Witold jest naszym wykładowcą filozofii oraz sekretarzem III Synodu Diecezji Sandomierskiej.
Życzymy księdzu wicerektorowi wielu łask Bożych w dalszej posłudze kapłańskiej.

Wieczór patriotyczny

11 listopada w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w naszym seminarium odbył się wieczór patriotyczny. Podczas spotkania klerycy zaprezentowali historię odzyskania niepodległości oraz sylwetki księży zaangażowanych w budowę niepodległej Polski. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Modlitwa za Polskę

Troska o naszą Ojczyznę to nasz wspólny obowiązek. Nie możemy przechodzić obojętnie obok takich dat jak choćby Rocznica odzyskania Niepodległości. 
Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat dr Czesław Murawski. W homilii przypomniał o ważnych wydarzeniach i osobach w drodze do odzyskania Niepodległości. Zauważył także jak ważna jest rodzina w życiu każdego człowieka. To właśnie rodzina kształtuje postawy patriotyczne i religijne w młodym człowieku. Bez podstaw wychowania jakie daje rodzina nasza Ojczyzna może zatracić swoją tożsamość narodową. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólną modlitwę w intencji naszego kraju.

« 1
...
26 27 28 29 30 31 32
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net